годинник та монети

Як змінюється вартість грошей з часом?

  • 20.11.2024
  • 7 хвилин на читання
  • Read Icon 3183 прочитали
Експертна оцінка:  Тетяна Боримська
монети

Якщо вдома на полицю покласти 1000 грн, то на наступний день там будуть, здавалось би, ті ж самі 1000 грн. Але якщо подивитись на них через декілька років, то тільки зовні вони будуть тими ж грошима, а придбати за них можна буде значно менше товарів.

Щоб не втратити вигоду через знецінення грошей, важливо їх правильно зберігати, або інвестувати. Гроші повинні бути в постійному русі, вливатись в економіку країни і працювати. Тільки так можна зберегти власний капітал від інфляції і навіть отримати прибуток.

Що впливає на вартість грошей

Фактори, що найбільше впливають на вартість грошей у часі:

  1. Можливість отримання прибутку
  2. Інфляція
  3. Ризики
  4. Оборотність

Що означає можливість отримання прибутку?

Це означає, що бізнес має змогу працювати і отримувати прибуток від вкладених у створення продукту коштів. Банки залучають кошти на депозити під певний відсоток, щоб кредитувати бізнес структури і отримувати прибуток.
Відсоткові ставки за кредитами не повинні перевищувати ймовірної прибутковості від використання кредитних коштів. Тож на ставки за депозитами та кредитами найбільший вплив має середня прибутковість, яку можуть отримати підприємці.

Що таке інфляція?

Інфляцією називають зниження купівельної спроможності грошей через підвищення їх кількості в обігу. Інфляція проявляється загальним поступовим і постійним зростанням цін.

Як ризик впливає на вартість грошей?

Чим вищий ризик фінансових втрат, пов’язаний з інвестицією, тим вища вартість грошей. Ризик виникає, коли немає або не вистачає гарантій виконання договірних зобов’язань.
Позичальники, які мають низьку кредитоспроможність, отримують кредити під вищий відсоток. Нестійкі банки приваблюють вкладників, пропонуючи підвищені відсоткові ставки.

Що таке оборотність?

Оборотність – це здатність грошей до ліквідності, тобто до їх використання для обміну на товар. Швидкість обігу за формулою «гроші – товар – гроші» залежить від того, скільки разів грошова одиниця використовується для реалізації товарів за певний період часу.

Кількість грошей, необхідних для товарообігу, повинна збільшуватись в залежності від зростання загальної ціни всіх товарів і зменшуватись, якщо зростає швидкість обігу.

Ми постійно стикаємося з вартістю грошей у часі в повсякденному житті. Банки пропонують покласти гроші на депозит і через певний час забрати їх з відсотками. Залучені кошти вони використовують, щоб видавати кредити під вищий відсоток і отримують прибуток від такої діяльності.

Для прикладу, якщо покласти гроші на депозит під 15% річних, то через рік ви можете забрати на 15% більшу суму. Якщо нараховані відсотки реінвестувати (додавати до вкладу), то через 4 роки на рахунку буде значно більша сума.

Період вкладу Вкладена сума Відсотки прибутку Кінцева сума
Перший рік 10000 1500 11500
Другий рік 11500 1725 13225
Третій рік 13225 1984 15209
Четвертий рік 15209 2281 17490

Незалежно від факторів, які враховуються, майбутню вартість грошей у часі найкраще описує процентна ставка та формула складних відсотків:

S = So۰(1 + w)t
  • Sсума грошей в кінці строку
  • So – початкова сума вкладу
  • w – коефіцієнт прибутковості (процентна ставка)
S = 10000 ۰ (1 + 0,15)4 = 17490

Ця проста формула допомагає порівняти і оцінити різні види інвестицій. І навпаки, якщо є мета отримати через певний проміжок часу конкретну суму, і відома прибутковість інвестиції, легко розрахувати початкову суму вкладу:

So = S / (1 + w)t

Оцінка вартості грошей у часі

годинник

Всі ми знаємо, що 1 + 1 = 2, але коли справа стосується грошей, цей вираз не завжди буде правильний. У світі фінансів існує особливий феномен – різна вартість грошей у часі. Тому 1 грн двадцять років назад і 1 грн сьогодні – це зовсім різні гроші.

Реальна купівельна спроможність грошей з часом зменшується. Можна тільки здогадуватись, що можна буде купити за 100 грн через 5 років.

Коли мова йде про інвестиції, ми повинні завжди враховувати, в якому часі знаходиться певний грошовий потік. Результати наведеного вище простого виразу будуть різні для різних проміжків часу – сьогодні, і через декілька років.

Неможливо просто додати грошові суми, які були отримані у різні, значно віддалені у часі періоди.

Для прикладу, вам пропонують інвестувати у конкретний проект 10000 грн і отримати через 4 роки на 50% більше грошей, а саме 15000 грн.

Якщо ви скористаєтесь цією формулою, то побачите, що вклад під 15% на 4 роки буде більш вигідним рішенням, тому що в результаті буде отримано 17490 грн.

За допомогою простої формули можна швидко оцінити вигідність різних інвестиційних проектів.

Як оцінити та порівняти вартість грошей

Давайте розглянемо ситуацію, коли є 10000 грн і два можливих варіанти інвестиції:

  1. Покласти 10000 грн на депозит під 15% річних на 4 роки і отримати 17490 грн.
  2. Вкласти в бізнес друга, який обіцяє повернути через 2 роки 5000, а через 4 роки ще 12000 грн.

У другому випадку просто скласти числа і отримати суму буде неправильно, тому що гроші знаходяться в різних часових проміжках. Спочатку всі грошові суми потрібно привести до теперішньої вартості.

Нам потрібна формула для розрахунку теперішньої вартості грошей PV (present value), які будуть отримані в майбутньому в залежності від відсоткової ставки 15% за депозитом.

PV = Sn/(1+w)n

Sn – сума грошей в майбутньому (через n років)

Для депозитного вкладу теперішня вартість грошей буде рівна початковій сумі:

  • PV (17490) = 17490/(1+0,15)4 = 10000 грн.

Для другого варіанту:

  • PV (5000) = 5000/(1+0,15)2 = 3 789 грн
  • PV (12000) = 12000/(1+0,15)4 = 6861 грн
  • 3589 + 6861 = 10650 грн

Після переведення вартості грошей в обох варіантах до теперішнього часу стало очевидно, що більш вигідною є друга інвестиція, хоча у першому випадку прибуток здавався більшим.

Крім приведення вартості грошей до одного часу, ми маємо враховувати ризики обох проектів. Ми використовували ставку за депозитом для порівняння двох варіантів, що допустимо, якщо обидва проекти мають однакові ризики.

Якщо другий варіант більш ризиковий, використовувати тільки однакову ставку для порівняння інвестицій буде неправильно. Приймаючи рішення про інвестицію завжди необхідно враховувати ризики.

Для оцінки економічної вигоди від інвестиції у певний проект важливо врахувати час, через який він почне або почав приносити прибуток. Після приведення отриманих доходів до часу, коли були інвестовані гроші може виявитись, що інвестиція економічно невигідна через доходи, які занадто віддалені у часі.

Пропонуємо почитати:

Використані джерела:

Для створення статті використані матеріали курсу “Фінансовий менеджмент” Києво-Могилянської академії.

Ця стаття була корисною?

4 з 4 вважають це корисним

Фінансовий консультант, автор статей про фінансову грамотність та Fintech ентузіаст.

Фінансову інформацію перевірено Тетяна Боримська - Фінансовий експерт
Поділитись на
Read Icon 3183 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше