10 цікавих фактів про кредитні картки
- 14.08.2024
- 3 хвилин на читання
- 1767 прочитали
Люди почали позичати гроші, мабуть, з самого першого моменту їх створення. Історія сучасних кредитів та кредиток починається задовго до наших днів. Ми зібрали для вас 10 найцікавіших фактів, які пов’язані з кредитними картками.
1. Ще 5000 років тому в древній Месопотамії використовували глиняні таблички для запису боргів за покупки. Їх можна вважати першими глиняними кредитними картками.
2. В 1888 році американський письменник фантаст Едвард Белламі написав твір «Погляд на минуле», в якому передбачив, що люди будуть використовувати для розрахунків спеціальні карточки.
Саме ідея древніх шумерів купувати товари з перенесенням платежу в майбутнє й фіксувати боргові зобов’язання на твердому носії інформації стала прототипом сучасної системи кредитування.
3. Більш ніж 130 років тому паперові карточки для розрахунків використовували в громадських їдальнях. На папері записували борг клієнта, а в день зарплати він мав погасити його в касі.
4. Перші універсальні кредитні картки були випущені Американською кредитною компанією Dinner Club в 1950 році. Їх використовували для оплати розваг, харчування та подорожей членів клубу. Спочатку вони були картонними з номерами та іменами власників, пізніше їх почали виготовляти з пластику.
Цікава історія створення:
В 1949 році Френ Макнамера, який був директором кредитної компанії Hamilton Credit Corporation, не зміг розрахуватись за обід в ресторані, тому що залишив піджак вдома разом з грошима в кишені. Ця незручна ситуація підштовхнула його до ідеї створення Dinners Club, який видавав своїм членам картонні картки для розрахунків в ресторанах, щоб вони не були обмежені тільки готівкою.
Ресторани укладали з клубом договори на обслуговування кредитних карток. Клуб брав на себе зобов’язання оплачувати рахунки клієнтів, а ті в свою чергу отримують рахунки до сплати. Картка збільшувала виторг закладів, вони виплачували клубу комісійні. За випуск та обслуговування картки бажаючі її отримати платили $5.
5. Спочатку кредитні картки не мали кредитного ліміту, їх власники могли отримати практично необмежений кредит від банку. Кредитна картка говорила про дуже високі статки свого власника. Цим почали користуватись шахраї, які позичали великі суми й зникали. Тому згодом для карток був встановлений кредитний ліміт.
6. Пластикові кредиті картки з магнітною стрічкою були створені тільки в 1970 роках, а в кінці 90-х років в кредитки почали інтегрувати мікросхеми. З 2005 компанія Mastercard почала використовувати технологію NFC (ближній безконтактний зв’язок) для безконтактних розрахунків пластиковою карткою.
7. Перші кредитки на території СНГ з’явились в 1958 році, коли в Москві було відкрито офіційне представництво платіжної системи American Express. Першими закладами, які приймали американські кредитки, стали готелі Інтурист та спеціальні валютні магазини «Берізка».
8. Перші 20 елітних карток VISA випущені радянським банком в 1988-му для олімпійської збірної, яка брала участь в літніх змаганнях в Сеулі. Вже через рік потому пластикові елітні картки випустили для Михайла Горбачова та високопоставлених посадовців.
9. В 1990 році в Москві були випущені перші радянські кредитки й встановлені перші зчитувальні пристрої в одному з відділень Сбербанку. Першою радянською республікою, яка перейшла на електронні розрахунки, стала Естонія. Їх почали використовувати також в Києві, але масового поширення вони не набули через розпад Союзу.
10. Наймолодша платіжна система в світі це китайська China UnionPay. Вона створена в 2002 році, але вже зайняла провідні позиції на ринку. Компанія має представництво в 135 країнах. З 2018 року китайські туристи можуть використовувати кредитки в українських банкоматах.
Це лише 10 цікавих фактів про кредитні картки, насправді їх можна знайти набагато більше. Якщо вам відомі інші цікаві моменти з історії кредиток, ви можете надіслати їх нам, ми обов’язково опублікуємо на сторінках нашого блогу.
Порівняйте всі кредитні картки українських банків
Пропонуємо почитати:
- Витрати – як навчитись не викидати гроші на вітер?
- Швидка позика – це корисна послуга чи шкода?
- Домашня бухгалтерія – 7 найкращих програм