Як отримувати пасивний дохід – 15 можливих способів
- 24.09.2024
- 18 хвилин на читання
- 53634 прочитали
Більшість українців мають активні доходи, оскільки отримують гроші працюючи щодня. Але тільки пасивний дохід дозволяє стати фінансово незалежною людиною.
Здатність до активного заробітку обмежена певним віком, а пенсія від держави не забезпечує навіть мінімальних потреб, тому про пасивні джерела доходу краще подбати ще змолоду.
Що таке пасивний дохід?
Пасивний дохід (інакше «резидуальний») – це регулярні грошові надходження, які не вимагають щоденної праці.
Всі чули про заможних іноземних пенсіонерів, які подорожують світом. Та не всі знають, що основне джерело їхнього добробуту – не державна пенсія, а власні заощадження, які приносять їм пасивний дохід. В Україні, на жаль, культура інвестування ще погано розвинута.
Характеристики джерел пасивного доходу:
- «Поріг входу» характеризує мінімальний розмір грошових вкладень, з яким можна почати отримувати пасивний дохід.
- Ризиковість активу, в який інвестор вкладає кошти. Кожний актив пов’язаний з різними видами та рівнем ризику.
- Час окупності інвестиції в актив показує, за скільки років власник активу поверне вкладені кошти повністю.
- Ліквідність активу характеризує швидкість, з якою його можна продати, щоб знову отримати вкладені гроші без значних втрат.
- Збереження вартості активу з часом говорить про те, як швидко втрачається його цінність.
Як створити пасивний дохід?
Щоб мати пасивний дохід, треба володіти певними активами, які можуть приносити гроші без трудовитрат. Зазвичай потрібно вкласти (інвестувати) капітал, або іншими словами – таку цінність, що може давати прибуток.
Створити джерело пасивного доходу можливо й без вкладень, проте доведеться інвестувати власний час, знання та вміння.
Пропонуємо розглянути поширені способи пасивного доходу з різними порогами входу, починаючи з активів, що потребують значних заощаджень, і закінчуючи активами майже без фінансових витрат.
1. Строкові депозити
Для прикладу: якщо ставка за депозитом 10% річних, треба вкласти 240000 грн., щоб отримувати 2000 грн. на місяць. З цих грошей доведеться заплатити податок 360 грн. (18%).
Найпростіший спосіб отримувати пасивний дохід – розмістити гроші на депозит в банку під відсотки. Ставки за депозитами порівняно невисокі: щоб отримати помітний дохід (з урахуванням податків та інфляції) сума на депозиті повинна бути досить великою.
- Простота розміщення коштів на депозит.
- Висока надійність завдяки фонду гарантування вкладів.
- Ризики прискорення інфляції.
- Ризики банкрутства банку (кошти повертає ФГВФО, але виплата відбувається повільно).
- Пасивні доходи невисокі, не набагато покривають інфляцію.
Зверніть увагу:
У випадку банкрутства банку ФГВФО повертає до 200000 грн., включаючи суму вкладу і нараховані відсотки. Тому ми рекомендуємо відкривати депозити в межах цієї суми в різних банках.
2. Пенсійні заощадження
Якщо щомісяця перераховувати невелику суму в недержавні пенсійні фонди, можна відносно легко забезпечити собі додаткову пенсію. Магія складних відсотків проявляється з часом, тому робити такі заощадження краще починати якомога раніше.
Цей спосіб робити заощадження до виходу на пенсію чудово працює в економічно розвинутих державах, але непопулярний в Україні через новизну, низькі зарплати та недовіру українців до фінансової системи в цілому. За Законом, недержавні пенсійні фонди не можуть бути ліквідовані через банкрутство.
НФП інвестують кошти громадян тільки в активи з низьким ризиком (державні облігації, нерухомість, цінні метали, банківські депозити, цінні папери ) з метою їхнього захисту та інвестиційного прибутку.
- Відсотки капіталізуються, вклад зростає в залежності від терміну розміщення.
- Висока надійність, законодавче обмеження ризикових інвестицій.
- Гроші неможливо зняти достроково, що є перевагою для гарантованого пасивного доходу у майбутньому.
- Розмір та дату щомісячних внесків можна самостійно змінювати, платежі можна призупиняти.
- Накопичену суму можна забрати повністю або отримувати платежі протягом певного періоду.
- Частина доходу від інвестицій (від нарахованих відсотків) йде на обслуговування фонду (до 7%).
3. Страхові виплати
Альтернативою банківському депозиту може стати спеціальна програма страхування до досягнення певного віку. Поліс накопичувального страхування життя зазвичай поєднаний з ризиковим страхуванням.
Розмір щомісячних страхових платежів залежить від віку, а зростають заощадження завдяки роботі складних відсотків. Ми однозначно радимо оформити такий страховий поліс ще у молодому віці.
- Джерело пасивного доходу до виходу на пенсію буде створене, навіть якщо людина втратить працездатність раніше.
- Страхові компанії надійніші за банки, тому що вкладають кошти в активи з мінімальними ризиками. Надійність вкладу на довгий термін вища, ніж за банківськими депозитами.
- Розмір річних платежів фіксований (від 10000 грн на рік), людині буває нелегко робити внески протягом довгого терміну.
- Розрив угоди раніше строку невигідний вкладнику.
- Щоб отримувати достойний пасивний дохід, потрібно сплачувати внески впродовж тривалого терміну.
4. Дохід від оренди нерухомості
Нерухомість належить до інвестицій з мінімальним ризиком. Квартири, будинки, офісні приміщення та інші нерухомі об’єкти зазвичай добре зберігають свою вартість з часом, і можуть приносити стабільний дохід.
Дохід від здачі нерухомості в оренду буде не настільки пасивний, як у випадку з депозитами, проте він може бути вищим на 20-30%, а ризики повністю втратити вкладені кошти – мінімальні. Важливо вдало обрати локацію об’єкту для оренди з врахуванням його цільового призначення.
Якщо добре вивчити первинний ринок нерухомості та інвестувати гроші на етапі будівництва, то можна отримати дохід з того, що після введення будинку в експлуатацію куплена квартира подорожчає на 25%.
Почати отримувати пасивний дохід можна навіть зі здачі однієї вільної кімнати, робочого місця в офісному приміщенні, або кількох квадратних метрів торговельної площі.
- Нерухомість довго зберігає свою цінність.
- Дохідність вища, ніж за депозитами.
- Інвестиції в нерухомість мають низький рівень ризику.
- Порівняно високий поріг входу.
- Дуже низька ліквідність, бо нерухомість довго продається.
- Додаткові витрати на ремонт, комунальні платежі, податки.
5. Дохід від оренди рухомого майна
Здавати в оренду можна побутові прилади, прикраси, автомобілі, мотоцикли, туристичні каравани, спеціальне обладнання та техніку. Такий дохід може бути повністю пасивним, якщо передати активи в управління окремій компанії, чи найняти персонал, який виконуватиме всю необхідну роботу.
- Пасивний дохід може бути вищим у порівнянні з депозитами та орендою нерухомості (відносно вкладених коштів).
- Дохід частково пасивний (якщо не наймати персонал).
- Деякі речі швидко втрачають початкову вартість, потребують ремонту.
- Витрати на страхування «з’їдають» частину доходу.
- Необхідно постійно оновлювати «парк».
6. Акції компаній
Комерційні підприємства потребують додаткових коштів для розширення діяльності, тому продають свої акції на біржі. Купуючи цінні папери компанії, інвестор стає її пайовим власником і має право на відповідну частину прибутку.
Коли діяльність компанії прибуткова, її акції ростуть в ціні і, таким чином, можуть принести ще й додатковий дохід від курсової різниці.
Для інвесторів-непрофесіоналів найкраще підходять акції біржових інвестиційних фондів ETF, які вкладають кошти не в окремі компанії, а одразу в цілий пакет акцій найстійкіших компаній. Акції ETF менш ризикові, але приносять менший прибуток.
- Низький поріг входу (одна акція коштує недорого).
- Порівняно висока прибутковість (за умови вдалого вибору).
- Невисокий ризик завдяки диверсифікації (купівлі акцій різних компаній).
- Ризики фінансових криз, під час яких ціни на акції падають і чимало компаній банкрутує.
- В Україні складно знайти компанії, які регулярно виплачують дивіденди.
7. Державні облігації
Облігації внутрішньої державної позики належать до найнадійніших активів, оскільки є борговим зобов’язанням держави. Придбавши облігації, можна отримувати стабільний пасивний дохід у відсотках. Невиплата відсотків державою за облігаціями означає дефолт, що трапляється досить рідко.
- Висока надійність, гарантований державою дохід.
- Висока ліквідність державних цінних паперів.
- Дохід не обкладається податком на доходи фізичних осіб.
- Фіксована ставка на весь строк (до 7 років у гривні або валюті).
- Поріг входу 1 млн грн – надто високий для простих громадян.
- Облігації випускають у цифровому вигляді, необхідно відкривати.
- Комісії за купівлю, продаж та зберігання цінних паперів у депозитному банку.
8. Пайові інвестиційні фонди
Ідея пайового інвестиційного фонду (ПІФ)– об’єднання капіталів дрібних інвесторів для спільного вкладання у різні прибуткові активи. Інвестиції через приватні пайові фонди дуже популярні в країнах з ринковою економікою, та мало розвинуті в нашій країні. Наявні ПІФи створені окремими приватними групами, і малопривабливі переважно через непрозору діяльність.
Звичайні люди, які мають невеликі заощадження і бажають їх примножити, рідко наважуються вкладати кошти в такі фонди, тому що складно проконтролювати їхнє використання.
- Низький поріг входу для дрібних інвесторів.
- Пасивний дохід може бути вищим, ніж від банківських депозитів.
- Важко знайти прибутковий, надійний, відкритий фонд з прозорою звітністю.
- Пасивний дохід залежить від якості управління інвестиціями, тобто від професіоналізму фінансистів, які приймають рішення, куди вкладати кошти пайовиків.
9. Операції на ринку Форекс
Торгувати на валютному ринку і навіть вникати у процес немає потреби. Йдеться про інвестиції в довірче управління, PAMM-рахунки (англ. Percent Allocation Management Module, в перекладі – модель управління відсотковим розподілом) та автоторгівлю (копіювання угод успішних трейдерів).
Аби почати отримувати пасивний дохід, потрібно обрати надійного брокера, чиї інвестиційні програми та умови видаються найпривабливішими і який працює з успішними трейдерами, внести депозит на спеціальний рахунок.
- Мінімальний поріг входу
- Диверсифіковані ризики
- Прибутковість значно вища, ніж від банківських депозитів і навіть від операцій з нерухомістю.
- Навіть найдосвідченіші професіонали часом потрапляють у «чорну смугу». Тому розподіляйте свої вкладення між кількома рахунками.
- Є ймовірність втратити гроші, довіривши їх в управління шахраю. Ретельно вивчайте досьє брокерів і працюйте лише з ліцензованими посередниками.
10. Стейкінг криптовалют
Staking (стейкінг) – це процес придбання і відкладання криптовалюти, заснований на алгоритмі Proof of Stake (доказ частки володіння). Відносно новий вид пасивного заробітку, який стрімко розвивається та невдовзі може скласти конкуренцію банківській системі.
Умови дуже подібні до строкових депозитів. Що довше зберігаються віртуальні гроші і що більша сума, то більший дохід отримує вкладник. По суті ж відсотки нараховуються за підтримку блокчейну і актуальності валюти.
Аби стати «стейкером», потрібно зареєструватися на одній із криптоплатформ, обрати запропоновані активи* (монети), визначити суму та термін зберігання і активувати процес.
*у зв’язку з воєнним станом Національний банк України запровадив тимчасові обмеження на операції «quasi cash», до яких належать і торгівля криптовалютами. Проте, як і раніше, купувати цифрові активи можна.
- На відміну від майнінгу, стейкінг не вимагає потужного обладнання, тому зручний і доступний для пересічного користувача.
- Поріг входу мінімальний, комісій немає – натомість нараховуються бонуси.
- Прибутковість депозиту у цифровій валюті значно вища, ніж у традиційній.
- Достроково забрати свій вклад можна, проте варто зважати, що для деяких криптовалют встановлений мінімальний період стейкінгу.
- Треба розбиратися у тонкощах операцій з криптовалютами та зокрема у термінології
- Є ймовірність втратити кошти через злам онлайн-гаманця чи криптовалютної біржі), втрату доступу до аккаунту, або пошкодження обладнання.
- Найбільший ризик – падіння ціни активу.
Наступні способи пасивного заробітку належать до активів, які не вимагають значних фінансових вкладень. Тобто є продуктами інтелектуальної праці, творчості, а отже потребують спеціальних навичок і витрат часу.
11. Авторські права
Автори літературних бестселерів, музичних хітів, корисних винаходів (а згодом і їхні спадкоємці) справді отримують роялті, коли їхня творчість поширюється публічно. Проте зовсім не обов’язково створювати монументальний роман чи геніальну мелодію.
Джерелами пасивного заробітку також можуть бути:
- світлини, розміщені на фотостоках;
- шаблони веб-дизайнів;
- саунд-треки;
- вірші та оригінальні привітання
- Щоразу, коли хтось завантажує такий творчий доробок, його автор отримує пасивний дохід.
- Обладнання порівняно недороге, не потрібно вкладати багато часу та зусиль.
- Дохід частково пасивний: автор має регулярно поновлювати контент, бо з часом він втрачає актуальність.
- Нерідко стаються випадки плагіату.
- Не кожен контент, навіть дуже якісний, даватиме хороший прибуток: треба відслідковувати тренди та запити цільової аудиторії.
12. Власний сайт
За умови, що сайт уже працює і непогано розкручений, власник може отримувати пасивний дохід кількома способами.
- Від контекстної реклами. Себто, за розміщення реклами Google. Пошуковик сам визначає уподобання користувачів згідно пошукових запитів, і показує їм лише те, що може їх привабити. Щоразу, коли відвідувачі натискають на рекламний блок, на особистий рахунок в системі надходять гроші.
- Від прямого продажу реклами. Люди, зацікавлені в розміщенні інформації про свої товари чи послуги, платять за рекламні банери.
- Від продажу посилань. Це можуть бути партнерські посилання на інші веб-ресурси. Або вічні посилання, продані через спеціальні майданчики, які самі підбирають рекламодавців. В цьому випадку власник сайту розміщує готову статтю з посиланням на сторонній ресурс, система ж автоматично нараховує оплату.
- Пасивний дохід тут скоріше розглядається як додатковий заробіток, проте корисний та цікавий сайт з високим рейтингом справді може приносити хороший прибуток.
- Необхідно мати спеціальні технічні знання, витрачати чимало часу та зусиль на підтримку, розвиток, просування, або наймати команду фахівців.
- Величезна конкуренція.
13. Особистий YouTube-канал
Як відомо, популярні ютубери заробляють мільйони, адже цікавий, якісний контент приваблює багато підписників. Це можуть бути огляди відеоігр чи фільмів, корисні поради, майстер-класи, кумедні сюжети про тварин – головне ідея. Деякі відео не втрачають актуальності по кілька років.
З часом, коли кількість глядачів досягає десятків тисяч, канал починає приносити пасивний дохід від автоматизованої реклами (якщо її підключити).
- Низький поріг входу, можна уникнути фінансових витрат.
- Пасивний дохід зростає поступово, оскільки залежить від кількості активних підписників, які забезпечують перегляди реклами.
- Такий дохід не може вважатися цілком пасивним, адже канал треба регулярно підтримувати, знімати нові відео, тобто підігрівати інтерес аудиторії.
- Не всім вдається стати популярним відеоблогером і зібрати багато прихильників.
14. Інформаційні продукти
Як зауважив свого часу Бенджамін Дізраелі, «Найбільшого успіху в житті досягає той, хто володіє найкращою інформацією». Унікальна експертна інформація завжди користується попитом і цілком може стати джерелом пасивного доходу.
Якщо ви справді є фахівцем у якійсь галузі, маєте цінний досвід і готові ділитися ним з іншими – створюйте навчальні курси, вебінари чи майстер-класи. Напрямок можна обрати який завгодно: програмування, веб-дизайн, особистісний розвиток, малювання тощо.
- Регулярна присутність онлайн не вимагається – програма записується заздалегідь. Вибір формату довільний: подкасти, відеоуроки, поштова розсилка.
- Фінансові вкладення практично не потрібні, хіба що доведеться витратитись на рекламу.
- Час від часу все ж треба «виходити в ефір» – давати зворотній зв’язок учасникам, відповідати на питання, оцінювати домашні завдання
- Бажано оволодіти інтернет-маркетингом і копірайтінгом (або залучити спеціаліста) – це необхідно для просування особистого бренду і власне інфопродукту.
В цьому полі чимало конкурентів, тому треба ретельно продумати, чим зацікавити цільову аудиторію.
15. Реферальні програми
Участь в реферальних (або партнерських) програмах – найлегший спосіб отримувати пасивний дохід. Ідея полягає в тому, щоб залучати нових клієнтів за унікальним посиланням і отримувати за це винагороду.
Чимало компаній просувають таким чином свої товари та послуги Наприклад, сервіс міжнародних переказів WISE виплачує комісійні, щойно новий користувач, зареєстрований за вашим посиланням, переказує кошти або здійснює конвертацію валют.
- Мати власний сайт чи блог не обов’язково: посиланням можна ділитися в електронних листах чи соцмережах: на власній сторінці, в коментарях, особистих повідомленнях, у спільнотах.
- Найвигідніше долучатися до багаторівневих партнерських програм: тоді прибуток надходить ще й від тих рефералів, яких привели ваші особисті реферали.
- Жодних ризиків, проте не надто захоплюйтесь і не спамте.
- Декого дратують реферальні посилання, а у великих фейсбук-спільнотах можна за це заробити бан.
Наостанок кілька корисних порад.
Як правильно інвестувати?
Для інвестора важливо не тільки отримувати пасивний прибуток, а й зберегти вкладене. Щоб не втратити гроші, або мінімізувати ризики, дотримуйтесь наступних правил:
- Бажано розуміти особливості активу, в який заплановано інвестувати. Купуючи акції на фондовій біржі, важливо вміти аналізувати ринок, слідкувати за новинами, обирати правильний час для купівлі та продажу цінних паперів.
- Ніколи не вкладати всі гроші в один актив, особливо якщо він дуже ризиковий. Розподіл капіталу між різними активами (диверсифікація) дає можливість отримувати стабільний дохід з мінімальним ризиком.
- В активи з високим ризиком завжди вкладати таку суму коштів, втрата якої не буде критичною для загального фінансового стану.
- Завжди мати фінансову подушку безпеки на випадок непередбачуваних втрат і, по можливості, страхуватись від ризиків.
Якщо ви справді хочете отримувати пасивний дохід – дійте. Починайте працювати над ним просто зараз!
Пишіть в коментарях який спосіб доходу ви вважаєте найкращим. Або які є маловідомі але дуже цікаві.
Читайте далі:
- Як правильно інвестувати в нерухомість?
- Як працює фінансова система країни?
- Як жити так, щоб на все вистачало?