Будущее экономики Украины в 2024

Стан економіки України під час війни та очікування на майбутнє

  • 15.08.2024
  • 13 хвилин на читання
  • Read Icon 379 прочитали

Україна вже 10 років знаходиться у війні з росією, а після повномасшатбного вторгнення 2022 року бореться за свою незалежність. Це складні часи для економіки, і варто очікувати що буде ще важче. Але ситуація не така критична.

Варто згадати, що західні експерти не давали економіці України й шансу після повномасштабного вторгнення росіян.

Але сьогодні наші воїни успішно протистоять ворогу на фронті, отже є можливість розглянути актуальну ситуацію на економічних теренах України.

Як українській економіці вдалося вистояти у 2023 році та скільки Україна витрачає на війну

У березні 2023 року Сергій Марченко, який обіймає посаду міністра фінансів, розповів, що витрати України на війну, становлять приблизно 130 мільярдів гривень щомісячно. Ця величезна сума, у порівнянні із щомісячним доходом в бюджет, який складає 80 мільярдів гривень.

Враховуючи ці дані, загальні витрати на рік війни сягають 1,56 трильйона гривень.

Подібні показники створюють значний фінансовий тиск на економіку країни та вимагають уважного планування розподілення ресурсів для забезпечення необхідних витрат на національну безпеку.

Головна проблема в тому, що ми не можемо самостійно підтримувати економічний добробут та фінансувати війну такого масштабу, яка у нас зараз є.

  • Наприклад, росія на війну витрачає близько 100 мільярдів доларів у рік. Україна може конкурувати та покрити свої витрати виключно з допомогою західних партнерів. Без їх підтримки це було би неможливо, оскільки через податки з громадян та бізнесу таку суму не зібрати.

Актуальна ситуація

Економіка почала поступово адаптуватись до поточних умов. Це здається фантастичним, але на позитивні рухи вказують наступні моменти:

  • Середній рівень заробітної плати після падіння минулого року повертається на довоєнний рівень. Це відбувається поступово, та не в останню чергу завдяки відносно високим зарплатам військових.

    В тилу заробітні плати також починають рости, оскільки через те що багато людей виїхало, різні галузі відчувають брак спеціалістів і готові платити більше, щоб мотивувати компетентних фахівців працювати.

    Проте порівняно з 2022 роком середня заробітна плата у 2023 році трішки менша. До того ж потрібно враховувати, що кошти рахуються у гривневому еквіваленті. Якщо перевести рівень зарплат у долари, показники довоєнного часу поки не досягненні.
  • Ціни ростуть, і це є проблемою, оскільки платоспроможність пересічних українців падає. Цьому сприяє той факт, що через ріст курсу валюти, заробітні плати, навіть якщо вони залишились на довоєнному рівні, дозволяють отримати менш якісний рівень життя.
  • Відбувається ріст ВВП. За підсумками 2023 року  зростання сягнуло не 0,6%, а 4,8%. Але прогнози Єврокомісії щодо ВВП України на 2024 рік дещо менш позитивні – вказано що цей показник сягне 3,7%, замість прогнозованих 4%.

Звісно темпи дуже малі, але ми отримуємо допомогу від держав-партнерів, що дозволяє почуватися відносно спокійно.

Що буде з курсом валют у 2024 році – актуальні прогнози?

Експерти прогнозують, що курс долара в Україні в наступному році може коливатися в діапазоні 36-41,5 гривні. Але формує його не ринок.

Якби Нацбанк дійсно відпустив би курс у вільне плавання, експерти стверджують, що у 2024 році він складав би близько 41,5 гривні за 1 долар.

Нацбанк продовжує підтримувати курс, оскільки залишається головним маркетмейкером та має великий резерв. Завдяки цьому він може контролювати інфляцію. Підтверджує прогноз на 2024 рік і те, який курс закладають в бюджет компанії-члени EBA – 41 грн/$.

Нагадаємо, що у 2023-му закладений курс становив 43 грн/$.

Інфляційні на курсові очікування
Джерело: https://minfin.com.ua

Як збільшився зовнішній борг України за час війни

Для порівняння взятий період з 28 лютого 2022 року до 31 травня 2023 року. В цей час загальний та гарантований борг держави виросли на 68%, тобто становив 4594 млрд гривень. У доларовому еквіваленті ріст не такий високий 36% та 126 млрд доларів відповідно.

Але відношення держборгу до ВВП зараз становить більше ніж 80%, хоча раніше складав 50% ВВП.

За свідченнями експертів, це дуже хороші показники, оскільки борг ще не досяг 100% на другому році повномасштабної війни.  Прогнозується, що до кінця 2023 року цей рубіж все ж може бути подоланим.

На наступні роки державний борг буде зростати. МВФ прогнозує що у 2024 році він досягне 125% ВВП, у 2025 році – 139% ВВП. Якщо війна триватиме до 2026 року, зовнішній борг може сягати 150% ВВП.

Показники державного та гарантованого боргу України на 31 травня 2023 року

CумаЧастка в загальному обсязі
Державний та гарантований борг4953 млрд. грн.100%
Державний борг, у т.ч.:4257 млрд. грн.92,68%
– внутрішній борг1453 млрд. грн.31,64%
– зовнішній борг2804 млрд. грн.61,05%
Гарантований борг, у т.ч.:336 млрд. грн.7,32%
– внутрішній борг70 млрд. грн.1,52%
– зовнішній борг267 млрд. грн.5,81%

Ситуація не критична, тому що більшість коштів які вливають в Українську економіку, надаються грантами. Тобто, це фінансова допомога, яка не відзивається. 

Що стосується заборгованостей, кошти Україні надавали МВФ, ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні фінансові організації –  вони становлять 54% боргу. Ще 30% – це зобов’язання перед іноземними кредиторами за єврооблігації 2013-2021 років.

Решта – борги перед урядами різних країн та міжнародними компаніями.

Як на економіку України впливають громадяни які виїхали з держави

Інформація, отримана від Держприкордонслужби та оприлюднена Опендатабот, вказує на певні динамічні зміни. Протягом першого півріччя 2023 року з України виїхало 8,2 мільйона громадян, а в’їхало — 7,97 мільйона. Порівняно з першим півріччям 2022 року це майже в 11 разів менше.

У першому півріччі 2023 року лише 3% громадян, які покинули Україну, не повернулися. У порівнянні з цим, протягом першого півріччя 2022 року цей показник склав 27,5%. А за весь попередній рік — 13,6%.

Загалом, протягом півтора року, з січня 2022 року по червень 2023 року, кордон перетнули 50 мільйонів разів. Залишили Україну 26,36 мільйона осіб, а в’їхали — 23,66 млн осіб.
Інфографіка громадян України, що перетнули кордон з 02.2022
Джерело: https://www.unhcr.org/

Важливо відзначити, що дані, одержані від Держприкордонслужби, відрізняються від показників ООН, де заявляють про 6,24 мільйони українських біженців і ще 2 мільйони людей, які працювали за кордоном ще до початку повномасштабної війни.

Ще близько 1,3 мільйона знаходяться на окупованих територіях.

Тобто, орієнтовний відтік населення України становить близько 10 мільйонів людей. Більш того, після закінчення війни та відкриття кордонів виїхати з держави хоче ще кілька сотень тисяч українців.

Через неповернення українських біженців економіка може втрачати від 2,7% до 6,9% ВВП щорічно.

Також потрібно враховувати, що виїздять переважно молоді люди, жінки та діти. Це має великий вплив на демографічну ситуацію України, оскільки наступне покоління українців може стати ще меншим.

Якщо молодь та діти не повернуться, додатковий тиск отримає ще й пенсійна система. Як мінімум, ускладнюються виплати пенсій. Також виникне дефіцит робочої сили, який відчувається уже зараз.

В основному це стосується робітничих професій. Тому в Україні тимчасово зростуть заробітні плати. В перспективі це може призвести не тільки до повернення українців, але і до приїзду заробітчан з інших країн, які будуть працювати на відновлення нашої економіки.

Хоча це далеко не всі фактори.

Що можна зробити, щоб повернути біженців?

Про повернення біженців можна буде повноцінно говорити після закінчення війни. Але все ж певні кроки потрібно робити уже зараз.

  • Надавати житло та грошову допомогу людям, які втратили майно. Забезпечити житло дозволить, наприклад, державно-приватне партнерство.
  • Спростити процес повернення дітей до українських шкіл та університетів. Наприклад, надавати пільги, знижки на оплату навчання та ін.
  • Забезпечити хорошою заробітною платою та різноманітними пільгами як самих українців, так і людей, які виїхали, але мають бажання повертатися.

Після завершення війни важливо встановити співпрацю з країнами ЄС для створення програм повернення українців. Тому варто збільшувати комунікації через посольства.

Можна навіть відкрити ринок праці ЄС для українців, надаючи можливість виїзду в разі необхідності й повернення до України у будь-який момент.

Чого точно не варто робити – погрожувати, накладати штрафи та цькувати, оскільки без повернення біженців, економіці України буде дуже скрутно. Проте потрібно змиритися з тим, що певна кількість громадян ніколи не повернеться. За різними підрахунками це від 1,3 до 3,3 мільйона людей.

Де брати гроші для відновлення  економіки України після війни

Україна активно розглядає різні джерела фінансування для відновлення країни після війни та стратегії розвитку під час кризи. Існують три основних варіанти, де брати кошти на відновлення економіки держави:

Графік кількості міжнародної фінансової допомоги з початку повномасштабної війни

ЄБРР та Світовий банк вже надали велику фінансову підтримку для України – близько 18,1 млрд євро від ЄБРР та понад 18 млрд доларів США від Світового банку.

Ці кошти вже надійшли до країни для подолання наслідків війни. Що стосується фінансування після закінчення війни, спрогнозувати точні суми складно.

Які галузі економіки розвиваються під час війни та можуть рости у післявоєнний період

Враховуючи макроекономічні показники, можна визначити кілька ключових напрямків, на які має звернути увагу уряд України для досягнення швидкого розвитку у післявоєнний час:

Уже зараз важливо акцентувати увагу на військовому промисловому комплексі, енергетиці,  медицині, будівництві. Наприклад, будівельний ринок України хоч і просів, але все ще показує непогані результати, а в перспективі відбудови зруйнованих міст, є більш ніж вигідним для інвестування.

Вже зараз іноземні інвестори проявляють зацікавленість в українських стартапах. Найбільше зацікавлення в інвестуванні вітчизняної економіки виявляють представники США, Великобританії та ряду інших країн. Вони готові інвестувати в наступні галузі:

  • Енергетика та логістика.

  • Сільське господарство.

  • Інноваційні технології.

  • Фінанси.

  • Агропромисловість та видобуток корисних копалин.

  • Оборонний комплекс.

Проте не потрібно забувати про одну з наших найбільших внутрішніх проблем – корупцію.

Саме через неї більшість інвестицій можуть просто знецінитись, оскільки західні партнери не захочуть поповнювати кишені корумпованих представників влади.

Якщо зменшимо рівень корупції та зробимо інвестиції в Україну прозорими, все буде добре, оскільки основні макроекономічні показники подають надію, хоча відновлювати потрібно буде дуже багато.

Оцінка потреб на відновлення та відбудову
Джерело: https://bank.gov.ua/ – НБУ

Вплив війни на економіку Росії

Згідно з даними «Forbes росія», за першу половину 2023 року державний борг країни-агресора піднявся на 2,2 трлн рублів. Це на 10% більше ніж у минулому році.

Тобто, зростання настільки масштабне, що росіяни точно не вкладаються в заплановані на рік 2,5 трлн рублів.

У цілому станом на 1 липня державний борг Росії склав близько 25 трлн рублів. Це 16,7% від ВВП.

Паралельно зросли витрати на обслуговування цього боргу. Порівняно з 2021 роком ріст відбувся на 42%. Загальні доходи та витрати склали відповідно 47,4% та 49,3% від запланованих обсягів.

Спостерігається рекордне падіння доходів від нафтогазових продажів, завдяки стрімкому зменшенню експорту цих ресурсів. Особливо критичним є падіння обсягу експорту до Європи.

Країні-терористу доводиться шукати нові партнерства, переправляти свою продукцію напівлегальними та нелегальними шляхами. Компанія «Газпром» виявилася збитковою у першому півріччі 2023 року вдруге за чверть століття.  

Банк росії тільки за останні місяці змінив ключову ставку втретє, щоб стримувати інфляцію, інакше грошово-кредитні умови в ворожій економіці будуть дестабілізовані.

Але все ж росія залишається відносно стійкою, оскільки продовжує продавати свої основні джерела доходу – газ та нафту.

Висновок

Економіка України, за підтримки західних партнерів пережила найскладніший період 2022 року, та почала відновлюватись у 2023 році. Країна та бізнес прилаштовуються до розвитку в умовах війни.

Західні партнери стабільно надають підтримку і якщо активна фаза бойових дій закінчиться на кінець 2024, початок 2025 року, готові інвестувати у відбудову України. Вже складаються плани та бізнес проекти на майбутнє відновлення країни.

Біржа Binance виходить з російського ринку

Ця стаття була корисною?

Станьте першим, хто залишив відгук

Регіональний менеджер Financer.com.ua. Експерт з аналітики та створення статей у сфері фінансів. Досвід у вивчені сучасних економічних ноу-хау: інтернет-банкінг, криптовалюта, електронні гаманці.

Поділитись на
Read Icon 379 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше