Гроші, чи все ви про них знаєте?
- 26.09.2024
- 9 хвилин на читання
- 9732 прочитали
Гроші відіграють важливу роль у житті та розвитку суспільства й відносяться до найдавніших явищ, створених людьми. Сучасна економіка, як державна, так і персональна, нерозривно з ними пов’язана. Тому вивченню історії та особливостей такого поняття, як гроші, приділяють багато уваги.
Гроші – спеціальний товар, який служить для вираження цінності інших товарів та послуг, є носієм купівельної спроможності та приймається у якості оплати.
Еволюція грошей
Гроші виникли через необхідність оцінки вартості товарів при здійсненні обміну. До їх винаходу люди обмінювались товарами і платили за працю теж товарами, що не завжди було зручно. Виникла необхідність у єдиному еквіваленті для обміну між продавцями, робітниками й роботодавцями.
З розвитком економічних відносин гроші пройшли шлях від повноцінних (що мають повну власну вартість) до фіатних або неповноцінних (не мають власної цінності) паперових та електронних грошей.
Повноцінні гроші
Спочатку гроші були повноцінними – товарними. Тобто в якості грошей виступали окремі товари – зерно, хутро, сіль. Поступово в якості грошей почали використовувати цінні метали.
З золота та срібла виготовляли злитки, пізніше почали карбувати монети, а для найдрібніших номіналів згодом стали використовувати мідь.
Цінні метали найбільше відповідали вимогам до еквівалента вартості, тому що мають велику ціну за малу одиницю ваги при мінімальному об’ємі, стійкі до пошкодження, однорідні, легко діляться без втрати цінності.
Неповноцінні гроші
Недоліком золтих та срібних монет є їх велика вага та складнощі, пов’язані з транспортуванням і зберіганням. Тому поступово їх замінили “неповноцінними” грошима – паперовими банкнотами, забезпеченими вартістю золота. Пізніше від золотого забезпечення відмовились і почали використовувати так звані фіатні гроші.
Фіатні гроші – це гроші, які не забезпечені золотом чи іншими товарами. Їх номінальну вартість встановлює і гарантує держава.
Для підтвердження номінальної вартості сучасних паперових банкнот більше не використовують дорогоцінні метали. Їх платіжність визначається державними законами та економічними можливостями держави.
Люди готові приймати паперові гроші в обмін за товари та послуги тільки тому, що вони довіряють владі держави, яка їх випускає в обіг. Падіння довіри до уряду підштовхує інфляцію, спричиняє так звану «втечу від грошей», коли населення намагається позбавитись від грошей, витрачаючи їх на товари, які мають реальну цінність.
У всіх країнах світу сьогодні в обігу тільки неповноцінні фіатні гроші. Обмінний курс грошових одиниць однієї країни у відношенні до валюти іншої країни залежить від кількості товарів, які можна за них придбати.
Гроші самі по собі не задовольняють духовних чи матеріальних потреб людини у їжі, одязі, житлі, послугах, а лише служать «посередником» для їх отримання.
Функції грошей
Сутність грошей найпростіше передати через їх функції у економіці. Незалежно від їх форми вони виконують три основних функції:
- Міра вартості
- Засіб для платежу
- Засіб накопичення
Міра вартості
Обмінюватися товарами, визначаючи їх вартість у грошах, набагато зручніше. Після того, як люди придумали гроші, торгівля значно пожвавилась. На оцінку та проведення платежів витрачається значно менше часу, особливо тепер, коли розрахунки переважно безготівкові.
Сучасні безготівкові гроші є тільки еквівалентом, мірою цінності товару чи праці, тому що їх власна цінність не несе в собі навіть вартості паперу, на якому їх раніше друкували.
Засіб обміну
Бути засобом для обміну – це головна функція грошей, яка виділяє їх серед інших активів. Всі взаєморозрахунки завдяки грошам проходять без зайвих витрат ресурсів.
Саме завдяки грошам люди змогли зосередитися на своїй роботі, тому що потреба у пошуку партнера для обміну товарами відпала. Поглибилась спеціалізація, підвищилась ефективність праці.
Засіб накопичення
Крім міри вартості важливою функцією грошей є накопичення капіталу та перенесення цінності у часі. Для накопичення та збереження багатства використовуються й інші активи – нерухомість, твори мистецтва, дорогоцінне каміння та метали, ювелірні вироби.
Найважливішою характеристикою грошей є їх абсолютна ліквідність. На відміну від всіх інших можливих варіантів багатства, отримати за гроші інші товари можна негайно.
Гроші як актив
Гроші не є унікальним засобом для накопичення. Люди зберігають заощадження у вигляді нерухомості, земельних ділянок, витворів мистецтва, акцій та облігацій, цінних металів, ювелірних виробів. Все, чим володіє людина, зазвичай називають її активами.
Актив – це певна цінність, яка може приносити користь або прибуток своєму власнику. Хоча це не точне визначення. Майно, яке не приносить прибутку, фінансисти відносять до пасивів. Але, коли мова йде про фізичних осіб, зазвичай нерухомість вважається активом.
Всі інші активи в порівнянні з грошима є менш ліквідними, тому що для обміну їх потрібно спочатку продати. Щоб швидко перетворити на гроші будинок чи витвір мистецтва, доведеться знизити ціну і втратити частину заощаджень, або витратити час та гроші на пошуки покупця.
Ліквідність – це здатність активів перетворюватись на гроші без втрати вартості. Будь-які активи можна оцінити за їх рівнем ліквідності. Чим швидше можна перетворити актив на гроші, тим вища його ліквідність.
Гроші мають найвищу ліквідність, тому що їх можна негайно використовувати для придбання товарів чи послуг.
Кредитні гроші
Сучасні гроші по своїй суті є кредитними. Сучасна банкнота фактично є борговими зобов’язаннями, забезпеченими гарантіями державного банку. Кредитні гроші пройшли шлях розвитку від векселя, чеку, банкноти до кредитних карток і електронних грошей.
Кредитні гроші дозволяють переносити взаєморозрахунки у часі. Люди отримують зарплату, яка розрахована наперед, або за виконану раніше роботу. Грошима виплачують кредити, нараховують відсотки та сплачують податки.
Використовуючи гроші, можна платити авансом за товари навіть до їх фактичного виробництва, або навпаки, виплатити вартість частинами вже після їх реалізації.
Форми грошей
Сучасні гроші можуть використовуватись у чотирьох формах:
- Готівкові
- Безготівкові
- Електронні
- Віртуальні
Готівка
Готівкові гроші – це монети та банкноти (купюри) певного номіналу, випущені національним банком.
Грошові купюри виготовлені зі спеціального паперу не мають значної власної цінності, але потребують захисту від підробок. Адже купівельна спроможність паперових купюр забезпечена також їх обмеженою кількістю.
Щоб не стати жертвою фальшивомонетників, потрібно вміти відрізнити справжню купюру від фальшивої.
Безготівкові гроші
Безготівковими грошима називають записи на банківських рахунках, які можуть бути використані для розрахунків без переведення у готівку.
Безготівкові гроші можна використовувати для грошових переказів, взаєморозрахунків, платежів, або перевести в готівку, знявши з разунку через касу банку або банкомат. Ключем до банківського рахунку слугують платіжні картки.
Це цікаво:
Безготівкові перекази придумали лицарі ордену Тамплієрів приблизно 900 років тому. Щоб захистити товарні гроші від грабіжників вони почали використовувати паперові чеки з підписом та відбитками пальців. Чек давав право отримати готівку у будь-якому відділенні ордену, які знаходились в різних регіонах.
Електронні гроші
Електронні гроші – це окремий вид фіатних грошей, які випускаються емітентом і зберігаються на цифрових носіях, а не на банківських рахунках.
Приймати електронні гроші для оплати за товари чи послуги може сам емітент та продавці, які згодні їх приймати. Фактично електроні гроші є зобов’язанням емітента забезпечити їх обмін на готівкові або безготівкові кошти.
Для прикладу – гроші на електронних гаманцях, або у віртуальних іграх. Електронні гроші безособові (при здійсненні операцій в межах ліміту) ідентифікується номер гаманця а не конкретна особа.
Електронні гроші не збільшують загальну грошову масу, але прискорюють її обіг. В Україні емітувати електроні гроші можуть тільки банки.
Віртуальні гроші
Віртуальні гроші – цифрові гроші, не забезпечені гарантіями держави, які випускаються і приймаються для оплати чи обміну лише за згодою спільноти користувачів.
Приклад віртуальних грошей – криптовалюти, які випускаються за допомогою криптографії (шифрування за певним алгоритмом).
Відмінність віртуальних грошей від електронних полягає в тому, що емітенти електронних грошей завжди обмінюють їх на державні гроші. Емітенти криптовалюти не несуть ніяких зобов’язань щодо її обміну на державну валюту.
Правила використання грошей
- Перевіряйте банкноти на наявність водяних знаків та інших засобів захисту
- Перераховуйте гроші не відходячи від каси чи банкомату
- Не зберігайте значні кошти готівкою, носіть з собою тільки необхідну суму
- Зберігайте основні гроші на банківських рахунках, користуйтесь платіжною карткою
- Розраховуючись за товари та послуги, завжди просіть чек
- Віддавайте перевагу безготівковим розрахункам, їх простіше контролювати
- Плануйте власні витрати, уникайте емоційних покупок
- Заощаджуйте частину доходу щоб мати фінансову подушку
- Заощаджені гроші вкладайте в різні активи, не зберігайте більшу частину в готівці
Значення грошей в економіці
Гроші – це ідеальний інструмент для економіки, роль якого складно переоцінити. Вони служать справжнім двигуном для розвитку людського суспільства, всіх галузей економіки будь-якої країни.
Гроші як засіб накопичення необхідні для стійкого функціонування економіки. Тимчасово вільні кошти можуть зберігатися на банківському рахунку і бути витрачені в майбутньому. За рахунок коштів вкладників банки можуть кредитувати підприємства, які виробляють нові товари і платять зарплату робітникам.
Розпоряджатися грошима треба розумно, саме тому ми створили сайт про фінанси й для порівняння фінансових продуктів. Розуміння сутності грошей та природи їх функцій допомагає правильно використовувати доступні ресурси для досягнення мети.
Пропонуємо почитати:
- Мікрокредит – що це за кредит?
- Де можна терміново позичити гроші?
- Як навчитись не викидати гроші на вітер?
- Наскільки брудні наші гроші?