Сімейний бюджет та управління фінансами для чайників
- 26.09.2024
- 9 хвилин на читання
- 1889 прочитали
Більшість людей вважають, що управління фінансами – це складна економічна дисципліна, без якої можна скласти сімейний бюджет. Насправді знання про фінанси корисні кожному, особливо людям, які збираються розпочати власний бізнес. Щоб розібратись з основними поняттями, чи зрозуміти принципи управління фінансами, не обов’язково 5 років вчитись в університеті.
Що таке фінанси?
Поняття фінансів тісно пов’язане з грошима, але воно значно ширше. До фінансів відносять не тільки гроші, а всі матеріальні та нематеріальні ресурси, доступні для використання, а також їх взаємозв’язки.
Фінанси включають такі основні категорії:
- Всі форми грошей та подібних до них активів (цінні папери, цінні метали, та інші)
- Нематеріальні ресурси, аналіз можливостей та управління ризиками
Управляння фінансами не означає буквально – управління грошима. Це скоріше процес управління всіма ресурсами і процесами, які приводять до руху грошей. Гроші – це окремий інструмент, який є еквівалентом виконаної роботи. Вони починають рухатись в результаті інших, ключових процесів.
Особисті фінанси
Особисті (персональні) фінанси – це власний капітал людини, яким вона розпоряджаєтесь самостійно. Всі гроші, які вона отримує та витрачає, та всі матеріальні і нематеріальні ресурси, якими володіє.
Особисті фінанси включають всі доходи та заощадження, наприклад на депозитах у банку, інвестиції у цінні папери або фонди, всі доступні для вас кошти і вміння ними керувати. Щодня ми витрачаємо гроші на ведення домашнього господарства, комунальні платежі, оплату послуг та покупки. Також сюди входять борги за кредитами, або просто позичені у друзів гроші.
Якщо фінансовий стан людини оцінений у мільярди доларів, це не означає, що така сума лежить на його рахунку в банку. Це означає, що така ринкова вартість активів, якими володіє людина. Коли через падіння курсу акцій хтось втрачає мільйони, це теж не означає, що він змушений був заплатити комусь такі гроші. Просто ринкова вартість його заводів чи нерухомості у даний проміжок часу стала нижчою.
Фінансовий менеджмент
Ресурси будь-якої держави, компанії чи людини завжди обмежені. Вони залежать від границь, капіталу, часу, енергії, обладнання, й навіть спеціалістів та їх можливостей. Фінансовий менеджмент – це наука про управління фінансами, його задача – оптимально розподілити ресурси для отримання прибутку.
Будь-яка діяльність починається з визначення цілі та планування способів її досягнення. Управління фінансами означає розподіл ресурсів на кожному етапі роботи для досягнення найкращого результату. Для оцінки якості служить певний результат. Неможливо управляти чимось, що не має певного виміру. Тому цілі повинні мати конкретні параметри, які можна виміряти.
Як виміряти успішність?
Для оцінки фінансового стану підприємства використовують три основні складові:
- Баланс – для аналізу ресурсів і джерел фінансування, якими користується підприємство.
- Звіт про прибутки та збитки – показує ефективність роботи підприємства
- Рух грошових коштів – дає змогу оцінити, як швидко обертається капітал від витрат на виробництво до отримання прибутку
Прибуток
Основна ціль будь-якої економічної діяльності – отримати прибуток. Саме цей показник служить головним параметром для оцінки ефективності роботи.
Прибутком називають суму грошей, що перевищують витрати на їх отримання, але насправді ця категорія складніша.
Фінансовий менеджмент минулого ставив за мету тільки отримання прибутку від реалізації товарів чи послуг, сучасний – підходить до задачі більш широко. Причиною перегляду відношення в тому, що завжди виникає питання про час: Чи стане компанія прибутковою вже зараз, чи потрібно чекати кілька років, як довго вона зможе втримати позиції на ринку?
Ринкова вартість бізнесу
Фінансові менеджери для оцінки ефективності використовують не тільки дані про готівкові надходження, а й про вартість бізнесу. Щоб мати високі доходи в майбутньому часто доводиться чимось пожертвувати сьогодні. Прагнення отримати максимум негайно можна привести до збитків вже завтра.
Відомі випадки, коли компанії зазнавали банкрутства вже після того, як ставали лідерами в своїй галузі. Візьміть для прикладу історії всесвітньо відомих компаній Nokia та Kodak. Вони почали відставати від конкурентів саме на вершині успіху, в той час, коли отримували найбільші прибутки.
На вартість бізнесу впливають не лише прибутки, які він приносить наразі, але й перспективи його росту.
Наприклад, компанія Amazon в 2018 році була оцінена в 150 мільярдів доларів. Які ще показники впливають на оцінку бізнесу, як виглядає фінансовий баланс для детального аналізу фінансового стану – читайте в нашій наступній статті.
Співвідношення прибутку та ризику
Одна з основних задач в управлінні фінансами – знаходити оптимальне співвідношення між можливостями для отримання прибутку та ризиками.
Будь-яка нова ідея для бізнесу несе в собі певний ризик. Вона може принести дохід, чи стати причиною банкрутства. Навіть гарна ідея може не привести до успіху, якщо вкласти в її реалізацію занадто багато, чи занадто мало ресурсів.
Управління грошовими потоками
Ще однією ланкою в фінансовому менеджменті є управління грошовими потоками або так званим cash flow. Гроші при цьому не є основною ціллю, а являються наслідком успішного управління фінансами та загальної роботи підприємства в цілому.
Cash flow (грошовий потік) – залишок коштів, що формується на певну дату після проведення усіх грошових доходів та витрат.
Сімейний бюджет
Для більшості людей контроль над власними витратами – це досить важка задача. Дехто вважає, що складання сімейного бюджету потребує багато часу, інші кажуть, що занадто мало заробляють, й нема що контролювати, чи навпаки, що на все вистачає й трохи залишається, навіщо зайвий раз рахувати?
Навіщо складати бюджет?
Основна мета контролю над власними коштами – отримати розгорнуту картину своїх фінансів для більш ефективного їх використання. Якщо ви дивуєтесь, куди зникають гроші, порахуйте, скільки їх йде на дрібні витрати. Дуже часто вони віднімають значну частину фінансів.
Безконтрольне використання власних фінансів стає причиною перевищення витрат над доходами. Це змушує залізати в борги, брати кредити, що тільки ускладнює ситуацію й призводить до стресу. Людина звикає жити в борг, й навіть не намагається припинити це робити.
Найгірше, коли через відсутність контролю за грошима не вдається вчасно повернути борги за кредитами. Доводиться сплачувати штрафи, платити завищені відсотки. Кредитор навіть має право забрати через суд ваше майно. Контролюючи власний бюджет, ви ніколи не потрапите у подібну ситуацію.
Переваги ведення сімейного бюджету
👉 Це дуже цікаво, особливо з часом, порівнювати доходи та витрати, аналізувати правильність рішень, досягнуті результати.
👉 Це дає змогу дізнатись, куди дійсно діваються гроші. Ви швидко знайдете ті труби, через які вони витікають, побачите реальні об’єми потоків, знайдете спосіб перенаправити їх у правильне русло.
👉 Аналіз бюджету допоможе знайти можливості для заощаджень. Вони є завжди, їх не знаходить тільки той, хто живе сьогоднішнім днем, пливе за течією і не хоче нічого змінювати.
👉 Ведення бюджету привчає до дисципліни. Ви звикаєте тримати фінанси під контролем без зайвих зусиль. Це стане найкориснішою звичкою у житті, яка принесе свої дивіденди.
👉Докладна картина руху персональних фінансів дає змогу краще розуміти цінність грошей, як вони працюють, як їх вигідніше використовувати. Ви зможете планувати майбутнє, вчасно латати «дірки» й уникати фінансової скрути.
Як збільшити доходи?
- Покращуйте вашу професійну кваліфікацію, здобувайте корисні навички, це дасть змогу більше заробляти. Вміння правильно вести переговори буде корисним, коли ви будете проходити співбесіду, або звернетесь до керівництва з проханням підвищити зарплату.
- Знайдіть додаткову роботу, розпочніть невеликий бізнес або монетизуйте своє хобі. Інтернет надає для цього безліч можливостей, можна продавати власні вироби через соціальні мережі, пропонувати послуги або знайти віддалену роботу.
- Якщо ваша робота занадто низько оплачується, й немає ніяких перспектив на покращення ситуації в найближчому майбутньому – не чекайте манни з неба, вчіться новій професії. Вчитись ніколи не пізно, ще й дуже корисно для мозку.
Як оптимізувати витрати?
⓵ Плануйте сімейний бюджет, розподіливши повсякденні витрати та запланувати дорогі покупки. Частинку коштів відкладайте у власний резервний фонд – вашу фінансову подушку безпеки.
⓶ Заощаджуйте гроші, не погіршуючи ваше життя. Проаналізуйте витрати, майже завжди, коли є доходи, можна знайти спосіб заощадити.
⓷ Використовуйте кредити тільки для вирішення невідкладних задач, чи придбання терміново необхідних речей, без яких складно обійтись, або є можливість фінансово виграти на більш вигідній ціні, чи отримавши прибуток завдяки покупці.
Для натхнення ви можете почитати 80 порад щодо економії грошей від наших читачів, чи поділитись вашими власними. Можливо, ви вже маєте деякий досвід у створенні заощаджень з нуля? Ми будемо вдячні, якщо ви поділитесь ним з іншими користувачами сайту.
Більше знань – краще з фінансами
Грамотний фінансовий менеджмент завжди сприяє успішності компанії. На рух фінансів на підприємстві тою, чи іншою мірою, впливає кожний працівник, який приймає важливі рішення.
Ваш особистий успіх залежить від того, які рішення ви приймаєте, тому базові знання у сфері управління фінансами потрібні всім.
Фінансова безграмотність часто є причиною того, що стан власних фінансів не на стільки гарний, як хотілось би. Почати заощаджувати не легко, особливо у молодому віці, коли все життя ще попереду, а навколо так багато спокус. Молоді люди інколи не мають елементарних знань про фінанси, й про те, як планувати бюджет.
Гроші – це ще не все на світі, і не саме головне в житті. Але всі ми прагнемо жити стабільно, безпечно, спокійно, без зайвих стресів та нужди. Ми мріємо про забезпечене життя, про найкраще майбутнє для наших дітей. Гроші дають нам можливості, впевненість у завтрашньому дні й свободу вибору.
Інші статті:
- 10 основних правил фінансової поведінки
- Як ставити фінансові цілі і здійснювати власні мрії?
- Витрати – як навчитись не викидати гроші на вітер?