Обережно, фальшиві гроші

  • 20.11.2024
  • 5 хвилин на читання
  • Read Icon 7101 прочитали
Експертна оцінка:  Тетяна Боримська

Українські грошові купюри виготовлені за новими технологіями, рівень їх захисту від підробок відповідає найвищим стандартам і нічим не поступається провідним валютам світу. Але гривню, як і всі інші гроші в різних країнах, намагаються підробити фальшивомонетники.

Національний банк України повідомив, що у серпні 2019 року зафіксовано збільшення кількості фальшивих банкнот номіналом 500 гривень зразка 2006 року

Підроблені банкноти найчастіше надруковані способом струменевого друку – 93% вилучених Нацбанком банкнот. Вони мають імітацію ультрафіолетового захисту. Станом на 23 серпня вже вилучено 60 банкнот, всі вони збувались через каси АЗС в різних містах України: в Київській, Запорізькій, Житомирській, Волинській та Черкаській областях.

Якщо не придивлятись до купюр – таку підробку можна не помітити. Але відрізнити фальшиві гроші від справжніх досить легко, тому що вони не мають стандартних захисних елементів і значно програють у якості. Потрібно лише брати в руки кожну купюру, перевіряти її на дотик, більш уважно розглядати чи просвічувати.

Скільки фальшивих грошей в обігу?

В обігу постійно знаходяться фальшиві купюри, хоча в Україні останні 3 роки їх кількість стабільно низька. В минулому році на 1 мільйон справжніх купюр, що знаходились в обігу, припадало приблизно 2,5 штуки фальшивих.

Вилучені фальшиві гроші складали 0.00025% від загальної грошової маси. За перше півріччя 2019 року кількість фальшивих купюр знизилась на 26%, а їх грошова сума на 20%. Якщо порівнювати з країнами Євросоюзу, то на 1 мільйон банкнот в Євро припадає 2,7 фальшивих купюр.

Які банкноти підробляють найчастіше

За статистикою Національного Банку найчастіше в Україні підробляють банкноти номіналом 500 гривень. Грошові купюри номіналом 1 грн, 2 грн, 5 грн, 10 грн – майже не підробляють. Загальна кількість таких фальшивок в обігу не перевищує 1%.

інфографіка

Де збувають фальшиві банкноти

Зазвичай фальшиві банкноти збуваються через мережі роздрібної торгівлі, каси швидкого харчування та АЗС. В минулому році з’явились групи в месенджерах, через які пропонували купити фальшиві гроші.

Майже всі вилучені Нацбанком підробки були виготовлені на струменевих принтерах – 93%. Ще 6% друкувались на лазерних принтерах та на копіювальних апаратах. Лише 1% припадає на більш якісні підробки, виготовлені поліграфічним способом.

Як відрізнити фальшиві гроші

Фальшиві гроші можна легко виявити за допомогою ультрафіолетового чи інфрачервоного світла. Але всі захисні елементи української гривні підробити дуже складно, тому фальшиві гроші можна виявити навіть без спеціального обладнання.

На купюрі 500 грн зображений Григорій Сковорода, а на іншому боці купюри – корпус Києво-Могилянської Академії з печаткою навчального закладу XVIII століття.

Всі елементи захисту купюри 500 грн:

банкнота
гроші
  1. Папір банкноти має бежевий відтінок, який є основним.
  2. Банкнота має водяні знаки, їх видно, якщо піднести банкноту до світла. Великий повторює зображений на банкноті портрет, маленький у вигляді символу гривні.
  3. Справжня банкнота рельєфна, а підроблена гладка. Рельєфний друк відчувається на дотик, люди з вадами зору можуть пальцями визначити номінал купюри.
  4. Захисне приховане зображення номіналу з цифрами 500 видно лише під певним кутом зору до джерела світла.
  5. Захисна полімерна стрічка повністю занурена в папір. На ній розміщені написи «500 грн», тризуб та підкреслені цифри 500. Також у стрічку вбудований спеціальний код для перевірки грошей детектором.
  6. Оптично-змінна фарба, якою надруковане зображення ромба. Фігура змінює колір під різними кутами освітлення від фіолетового до оливкового.
  7. «Орловський друк», який утворює зображення з різкими границями кольорів без розривів графічних елементів.

На банкноті знаходяться й інші елементи захисту, які можна розгледіти візуально лише через збільшувальне скло або за допомогою спеціального обладнання. До них відносяться позитив та негатив зображення мікротекстів, елементи, які розпізнаються детекторами – магнітним, ультрафіолетовим, інфрачервоним та детектором машин для сортування грошей.

Що робити з фальшивими грошима?

Якщо вам до рук потрапила банкнота, яка не має одного з захисних елементів, значить вона фальшива. Такі гроші потрібно віднести до будь-якого банку, щоб передати до територіального управління Національного банку.

При вилученні фальшивих банкнот банком їх вартість не відшкодовується, а про факт вилучення з обігу фальшивок обов’язково повідомляють у поліцію.

Виявивши в себе фальшиву купюру, можна одразу звернутися з нею до поліції. Там відправлять купюру на експертизу і розпочнуть розслідування. Доведеться давати свідчення, як купюра потрапила до рук, де і від кого вона була отримана, і коли була виявлена підробка.

Пропонуємо почитати:

Джерело інформації:

Ця стаття була корисною?

Станьте першим, хто залишив відгук

Фінансовий консультант, автор статей про фінансову грамотність та Fintech ентузіаст.

Фінансову інформацію перевірено Тетяна Боримська - Фінансовий експерт
Поділитись на
Read Icon 7101 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше