WIKI

Що таке розстрочка?

Ключові Висновки

  • Розстрочка відрізняється по типу: без процентів  та з процентами
  • Все більше магазинів продають товари в розстрочку
  • Деякі банки дозволяють перевести великий платіж у рохстрочку
Останнє оновлення: 19.08.2024

Розстрочка  – це вид споживчого товарного кредиту, при якому покупець оплачує вартість товару чи послуги частинами. Саме поняття «розстрочка» виникло, як скорочення від слова «розстрочення» – розтягнення строку платежів у часі.

Оплата вартості товару частинами дозволяє придбати необхідні речі, які коштують дорого в порівнянні з доходами, при цьому не занадто навантажуючи бюджет. Власникам магазинів продавати дорогі товари в розстрочку з поетапним внесенням платежів теж вигідно, тому що це допомагає збільшити продажі й прискорити товарообіг.

Яку розстрочку можна оформити?

Розстрочка є одним з видів цільового споживчого кредитування, при якому кредитні відносини виникають між продавцем та покупцем товарів. Банк може виступати посередником, вкладаючи окремі угоди з продавцем і з покупцем. В залежності від виду угоди, розрізняють три види розстрочок:

Партнерська розстрочка

Продавець самостійно вкладає угоду з банком за комісію 2,5%-3% і пропонує послугу оплати частинами своїм клієнтам. Послуга доступна лише для власників кредитних карток банків партнерів.

В магазинах, які мають партнерські відносини з банками, можна побачити цінники з написами «Розстрочка», «Кредит під 0%», «Платіть частинами», «Моментальна розстрочка», «Кредит без переплат» і цифрами, які вказують на кількість місяців на виплату вартості товару.

Миттєва розстрочка від банку

Миттєва розстрочка – це окрема послуга від банку, яка дозволяє миттєво перевести в розстрочку будь-яку суму, витрачену з кредитної картки. Така розстрочка не надається під 0%, тому що банк не отримує комісійних від магазину і фактично видає миттєвий готівковий кредит під відсотки.

Розстрочка від продавця

Продавець продає товари на виплату без посередників. Угода на розстрочку вкладається безпосередньо між продавцем та покупцем, інколи усно, без письмового оформлення. Зазвичай товари на виплат від продавця продаються дорожче, ніж за готівку.

Продавець записує розмір боргу і щомісячні платежі в книгу для обліку. Такі умови можна отримати в невеликих магазинах, в яких ви є постійним клієнтом, або купуючи товар гуртом.

Як купувати в розстрочку

Щоб купувати товари в розстрочку потрібно спочатку відкрити рахунок в одному з банків, які пропонують таку послугу, оформити кредитну картку і отримати особистий кредитний ліміт. Від розміру кредитного ліміту буде залежати, наскільки дорогі товари можна буде придбати на виплат.

Довідка про доходи допомагає швидко отримати необхідний кредитний ліміт. В іншому випадку банк запропонує мінімальний ліміт, який буде поступово підвищуватись (за умови, що всі боргові зобов’язання погашатимуться вчасно). За 6-12 місяців вам можуть стати доступними товари в розстрочку, вартість яких від 10 000 до 100 000 гривень.

Купувати товари у розстрочку можна лише в магазинах, які пропонують таку послугу. Товари, які можна придбати на виплат, зазвичай мають спеціальні позначки на цінниках. Якщо таких позначок немає, потрібно запитати у продавця, чи можлливо оформити безвідсотковий кредит у магазині.

логотипи
Найпопулярніші розстрочки на товари

Де можна оформити розстрочку

Майже всі великі торговельні мережі співпрацюють з одним або декількома банками, тому люди, які вже мають кредитну картку або кредитний ліміт, можуть оформити розстрочку або експрес-кредит прямо у відділенні магазину. На Financer.com ви можеет обрати найкращу розстрочку.

Послугу автоматичного оформлення розстрочки пропонують такі українські банки:

  • Приватбанк
  • Універсал Банк (Монобанк)
  • Альфа Банк

Якщо оформити кредитку одного з цих банків, достатньо сказати касиру на касі про бажання оплатити товар у розстрочку під 0% та вказати кількість місяців, протягом яких буде погашена вся сума.

З картки буде списаний лише перший платіж, наступний платіж автоматично спишеться з картки наступного місяця, якщо на рахунку буде достатньо коштів. Важливо вчасно поповнювати картку і не прострочувати платежі.

Послугу оформлення експрес кредиту на товари пропонують такі банки:

  • Правекс Банк
  • Ідея Банк
  • Альфа Банк
  • ОТП Банк
  • ПУМБ
  • УкрСиббанк

Експрес-кредит можна оформити, якщо звернутись до відділу експрес кредитування, якщо такий відділ є в магазині. Але у такому випадку потрібно мати з собою паспорт та податковий код.

На що звернути увагу при оформленні експрес-кредиту:

Відсоткова ставка та умови

Розстрочка не завжди надається з нульовою ставкою, зазвичай ставка 0,01% – 0,1%, або пільгова ставка діє тільки у перші 3-6 місяців.

Додаткові комісії

За ставкою 0%-0,01% може ховатись комісія за оформлення розстрочки до 15%, або щомісячна комісія до 4% від суми кредиту щомісяця.

Додаткові послуги

Ми помітили, що всі продавці побутової техніки полюбляють включати додаткові послуги до чека. Вам можуть продати зайві програми і послугу налаштування техніки, навіть якщо вона вам не потрібна.

З мінімальною ставкою кредит надається тільки на обмежений строк. Якщо вчасно вносити платежі, банк не нараховує відсотки, знімає тільки невелику комісію. Якщо не дотримуватись графіку, банк застосує свою номінальну ставку і вартість кредиту буде більшою.

інфографіка

Порівняти кредити від 84 позичальників

Знайти найдешевші тарифи одним кліком

Чим розстрочка відрізняється від кредиту?

Класичний банківський споживчий кредит – це угода між фінансовою установою й позичальником. На відміну від кредиту, розстрочка – це угода між продавцем товару, покупцем товару і банком, який виступає посередником.

Кредитні відносини, які виникають при розстроченні платежів, передбачають окремі угоди між продавцем та банком, і між банком та споживачем.

Основні відмінності розстрочки від кредиту:

  • Покупець одразу оплачує частину товару – вносить перший “авансовий” платіж
  • Банк виступає посередником між продавцем і покупцем
  • Строк виплати розстрочки завжди порівняно короткий (3-24 місяці)
  • Ціна товару вища (на 10%-20%), ніж при оплаті його повної вартості одразу

Так звана моментальна розстрочка (переведення будь-яких витрат) нічим не відрізняється від кредиту. Покупець вже розрахувався за товар власними грошима, а банк лише пропонує йому оформити кредит на суму, яка була витрачена на покупку, й повернути її з відсотками.

Чому купувати в розстрочку вигідно

  1. Продавець заробляє, збільшуючи продажі дорогих товарів, на які більшість людей повинні заощаджувати. Крім того він може продати новинки, поки вони мають найвищу ціну, й економить, уникаючи їх тривалого зберігання на складі.
  2. Покупець має змогу отримати необхідні речі негайно й за найкращу ринкову ціну, наприклад – зі знижкою, як при оплаті повної вартості товару. Банки, як посередники, теж виграють від такої співпраці, заробляючи на комісійних.

Для порівняння:

Коли ми беремо звичайний споживчий кредит від банку, то гроші виступають своєрідним товаром, який банк надає нам «в оренду». Тому за користування кредитними коштами ми платимо банку відсотки та комісії.

Коли ми купуємо товар в розстрочку безпосередньо від продавця, то вартість такого товару зазвичай вища. Продавець може порахувати суму до погашення боргу з відсотками. Купуючи товар на виплат ми не можемо розраховувати на знижку.

Коли банк виступає посередником, він оплачує продавцю повну вартість товарів, тобто надає покупцю персональний споживчий кредит. Але відсотки за такий кредит найнижчі, тому що банк отримує комісійні від продавця.

Що запитують про розстрочку:

Хто може купувати у розстрочку?

Будь-хто, хто має кредитну карту одного з банків, які пропонують послугу розстрочки. Доступна сума залежить від персонального рейтингу.

На який термін можна оформити?

Розстрочка надається на термін до 2-х років. Кількість платежів для оплати конкретного товару встановлює магазин.

Які документи необхідні?

Якщо ви вже маєте кредитну карту одного з банків, який пропонує розстрочку, ніяких додаткових документів не потрібно. Якщо картка замовляється вперше – необхідно вказати особисті дані з паспорту та ідентифікаційний код

Я маю невиплачений кредит, чи можу я взяти розстрочку?

Так, кредитний ліміт на розстрочку встановлюється окремо, тому її можна оформити одночасно з кредитом.

Як купувати в розстрочку?

Запитувати консультантів у магазинах, або шукати товар зі спеціальною позначкою. Під час оплати товару повідомити продавця, що бажаєте оформити розстрочку.

Де краще оформити розстрочку

Прибуток торговельної мережі залежить від обсягу продаж та швидкості обертання грошей. Продавець отримує від банку гроші повністю, тому готовий заплатити комісійні. Покупець отримує практично безвідсотковий споживчий кредит, який стає доступним за рахунок комісії від продавця.

Monobank“Покупка частинами” під 0,01% на місяць
Переведення в розсстрочку під 1,9% на місяць
Приват Банк“Оплата частинами” під 0,01% на місяць
Моментальна розстрочка під 2,9% на місяць
Sense BankОплата частинами під 1,8% на місяць

Ви можете самостійно порівняти умови для споживчих розстрочок в різних банках. Ми вивчаємо паспорти споживчих кредитів різних банків і подаємо інформацію для наших користувачів, щоб ви могли заощадити час і обрати найкращі умови швидко.

Ця стаття була корисною?

2 з 2 вважають це корисним

Прозорість подачі інформації
На Financer.com ми прагнемо допомогати вам із вашими фінансами. Весь наш зміст відповідає нашій Редакційній Політиці. Ми відкрито говоримо про те, як ми перевіряємо продукти та послуги в нашому Процесі Перевірки та як ми заробляємо гроші на сторінці Розкриття Інформації.

Регіональний менеджер Financer.com.ua. Експерт з аналітики та створення статей у сфері фінансів. Досвід у вивчені сучасних економічних ноу-хау: інтернет-банкінг, криптовалюта, електронні гаманці.

Поділитись на
Read Icon 6557 прочитали

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше