WIKI

Що таке електронний гаманець

Ключові Висновки

Електронний гаманець – розкриваємо чітке і зрозуміле пояснення концепції електронного гаманця, його функцій та переваг. Допоможемо розібратися з тим, як працюють ці цифрові платіжні системи, які переваги вони надають у порівнянні з традиційними методами оплати, а також які можливості відкривають для користувачів у повсякденному житті. Особливо корисна інформація для тих, хто тільки починає користуватися електронними гаманцями, оскільки містить практичні поради та інформацію про безпеку використання цих сервісів.

Останнє оновлення: 16.10.2024

Для обслуговування операцій з грошима у світі цифрової комерції використовують електронні гроші, а для їх зберігання теж потрібні гаманці. Звичайна платіжна банківська картка теж є ключем до персонального електронного гаманця. Але коли мова йде про електронний гаманець, зазвичай мають на увазі інший, окремий фінансовий продукт, повністю відокремлений від банківської системи.

У цій статті ми розкажемо про спеціальні сервіси для операцій з електронними грошима, і розберемось, чим вони відрізняються від банківських карток. Ви також можете порівняти електронні гаманці, щоб обрати для себе найкращий.

Електронний гаманець – це спеціальне програмне забезпечення, призначене для зберігання, використання та обміну електронних грошей.

З розвитком інтернету і початком глобалізації електронні гаманці допомагали розвивати електронну комерцію, отримувати оплату за товари та послуги онлайн. Їх використовували, щоб оплачувати покупки в інтернет-магазинах по всьому світу або розраховуватись за невеликі послуги з людьми з різних країн.

Звичайно ж, сучасні інтернет-магазини приймають для оплати банківські картки, а переказувати гроші іншим людям, чи виконувати всі інші банківські операції з грошима, з картковим рахунком зручніше.

Основна відмінність електронного гаманця в тому, що він не прив’язаний до персонального банківського рахунку, а належить до окремої платіжної системи.

Види електронних гаманців

Електронні гаманці насправді дуже поширені і різноманітні, їх використовують на інтернет сайтах та біржах для фрилансу, у комп’ютерних іграх, спортивних комплексах та СПА, у мережах магазинів та АЗС.

  • Гаманці для зберігання криптовалюти
  • Гаманці окремих онлайн-сервісів, ігрових порталів, тощо.
  • Картки для оплати за товари чи послуги в мережах окремих брендів
  • Гаманці міжнародних платіжних систем, найвідоміші з них PayPal, Skrill, Payoneer, ePayment, Google Wallet, та інші.
  • Електронні гаманці від банків (віртуальні та передплачені картки)

Платіжні картки електронних гаманців

Деякі електронні гаманці дають можливість замовити віртуальну або навіть реальну пластикову картку з усіма реквізитами, які необхідні для її використання в банківській системі. Така картка має номер та CVV-код, і навіть код рахунку IBAN для отримання платежів в міжнародній системі грошових переказів.

Картки до електронних гаманців фактично є передплаченими платіжними картками, які можна оформити майже в кожному банку без відкриття особистого банківського рахунку.

Плюси та мінуси електронного гаманця

  • Грошові перекази за межі системи (на банківський рахунок або за реквізитами) проходять довго
  • Рахунок можуть заблокувати за будь-які порушення або підозрілі дії
  • Неідентифікованим користувачам практично неможливо відновити доступ до рахунку, якщо гаманець заблокований
  • Обсяг операцій з грошима значно обмежений лімітами, особливо для неверифікованих користувачів
  • Знімається комісія за операції, найчастіше – за вивід грошей, за зняття готівки з карти, інколи за поповнення гаманця.
  • Доступ до грошей в гаманці захищений тільки паролем для входу в систему

Електронні гаманці в Україні

Електронні гроші та гаманці в Україні випускають тільки банки за встановленими Нацбанком правилами. Банківський електронний гаманець є додатком до платіжної картки.

В Україні доступні для використання електроні гаманці іноземних платіжних систем, найпопулярніші з них: PayPal, Payoneer, Payeer, Skrill, ePayment., Transferwise.

Відомі американські платіжні системи ApplePay та Google Wallet співпрацюють з українськими банками.

PayPal – можна лише поповнювати і використовувати для оплати за покупки, отримувати гроші на цей гаманець не вийде.

Payoneer  – легально працює в Україні і дуже популярний серед фрилансерів, компанія співпрацює з ПриватБанк та Монобанк.

ePayment – до 2020 року користувався попитом через невисокі комісії, але на даний час недоступний по причині блокування на період розслідування, пов’язаного з підозрілими операціями окремих клієнтів даної системи.

Віртуальна банківська карта – це теж електронний гаманець, який можна поповнити з основної карти і використати для розрахунків в інтернеті.

Платіжні системи, які заборонені в Україні:

  • Webmoney
  • Qiwi
  • Яндекс Гроші
  • Wallet One

Карта чи гаманець, що обрати?

Електронні гаманці з’явились на початку розвитку електронної комерції, коли інтернет-магазини та онлайн-сервіси створювались стихійно і не було інших способів обслуговувати потреби нових видів бізнесу.

Можливості електронних гаманців, в порівнянні з сучасною банківською системою, обмежені. Способи доступу до грошей залежать від того, з якими банками та сервісам співпрацює конкретна компанія.

Небанківські платіжні системи та їх електронні гаманці мають меншу географію використання, але спрощують організацію електронної комерції без кордонів.

Банки, хоч і повільно, але пристосовується до потреб сучасного бізнесу, безготівкові перекази між різними країнами проходять швидко, а платіжні картки вже приймають майже всі інтернет-магазини.

Отримувати гроші від іноземних замовників зручніше, швидше та надійніше на банківську карту. Найкращі біржі фрилансу вже пропонують виводити гроші не тільки на електронні гаманці, але й безпосередньо на картковий рахунок в банку.

Банки співпрацюють з найбільшими і найрозвинутішими міжнародними платіжними системами, тому банківські картки більш універсальні та надійні в порівнянні з невеликими локальними системами електронних грошових переказів.

Електронні гаманці обслуговують ті сфери комерції, де використання банківських платежів є недоступним або складним.

Приклади, коли краще обрати електронний гаманець:

  • Потрібно обмінювати різні валюти

Якщо у вас є мультивалютний електронний гаманець, ви можете швидко обмінювати різні валюти без комісії банку і за вигідним курсом. Це зручно, коли компанія приймає платежі у різних валютах і з різних країн.

  • Не хочеться прив’язувати до сайту реальну банківську картку

Віртуальний гаманець дозволяє виконувати операції з грошима без банківської картки і без ідентифікації власника. Не завжди хочеться прив’язувати до різних сервісів свою банківську картку і показувати персональні дані в інтернеті.

  • Є невеликі заробітки в інтернеті

Невеликі суми, зароблені в інтернеті, надто дорого виводити прямо на банківський рахунок. Є певні ліміти на мінімальні суми для виводу і комісії. Гроші буває зручніше використати безпосередньо з гаманця, наприклад – купити антивірус, поповнити мобільний, або оформити платну підписку на послуги.

  • Немає бажання, чи потреби, виводити зароблені гроші в банк

Фрілансери самостійно знаходять роботу і отримують зарплату від замовників по всьому світу, тому не прив’язані до одного місця проживання і часто подорожують. Відкривати рахунок в банку кожної країни без постійної реєстрації складно, а якщо отримувати гроші на українську картку, з них необхідно платити 18% податку, як з доходів фізичних осіб.

Крім того, за зняття готівки з картки українського банку за кордоном знімається комісія, яка приблизно дорівнює комісії за зняття коштів з передплаченої картки електронного гаманця. Тому фрілансери, які люблять подорожувати, часто користуються електронними гаманцями іноземних платіжних систем.

  • Платіж потрібно зробити анонімно

Транзакція через електронний гаманець не містить інформації для ідентифікації людини. Але якщо користувач пройшов верифікацію, інформацію можна отримати за запитом. Платіжні системи не розголошують інформацію, крім випадків, пов’язаних з розслідуваннями.

Коли краще користуватись карткою:

Насправді, у всіх випадках, коли можна обійтись без додаткових гаманців, краще користуватись послугами банку. Знімати готівку з банківської карти можна без комісії, всі операції відбуваються швидше і доступ до грошей простіший.

Відкривши рахунок у банку клієнт отримує більше прав і гроші захищені надійніше, в той час, як електронний гаманець – це лише сервіс для обслуговування електронних платежів.

Ця стаття була корисною?

Станьте першим, хто залишив відгук

Прозорість подачі інформації
На Financer.com ми прагнемо допомогати вам із вашими фінансами. Весь наш зміст відповідає нашій Редакційній Політиці. Ми відкрито говоримо про те, як ми перевіряємо продукти та послуги в нашому Процесі Перевірки та як ми заробляємо гроші на сторінці Розкриття Інформації.

Фінансовий консультант, автор статей про фінансову грамотність та Fintech ентузіаст.

Поділитись на
Read Icon 774 прочитали

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше