кредитна карта для інтернет платежів захищена замком

Як вберегтись від шахрайства з банківськими картками?

  • 05.08.2024
  • 8 хвилин на читання
  • Read Icon 2171 прочитали

На заміну паперовим грошам прийшли електронні і банківські картки поступово витісняють з наших кишень звичайні гаманці. Тому сучасні злодії активно шукають способи вкрасти гроші з платіжної картки та з інших електронних носіїв.

За даними НБУ:

За рік збитки банків через шахрайство з банківськими картками зросли на 41% і перевищили 189 млн грн. Найбільше збитків 96,8 млн грн завдало шахрайство в мережі Інтернет. Через шахрайство з банкоматами власники карток втрачають в середньому 3646 грн.

Ми підготували для читачів нашого блогу 10 правил, як безпечно зберігати гроші на картці, платити за покупки в інтернеті, як правильно користуватись банківською карткою і захистити гроші від шахрайства.

1.Прив’яжіть SIM-карту до паспорта!

Номер мобільного є основним ключем для цифрової ідентифікації. Захистіть свій фінансовий телефонний номер від заміни sim-карти, зробивши його іменним.

Крадіжка фінансового номера – один з найнебезпечніших способів викрадення грошей з банківської картки. Шахраї в середньому вкрали 12500 грн з картки кожної постраждалої людини, а найбільша вкрадена сума складала 250 тис. грн.

Щоб зробити телефонний номер іменним, візьміть паспорт, ІПН, і зайдіть до відділення вашого оператора зв’язку. Прив’язану до паспорта “сімку” не може замінити ніхто, крім законного власника, і тільки після пред’явлення паспорта.

Заволодівши номером телефону шахраї отримують доступ до персональних даних, електронної переписки, соцмереж і банківських рахунків, які були прив’язані до телефонного номера. Отримавши доступ до інтернет-банкінгу шахраї можуть не тільки вкрасти гроші, але й оформити кредит на ім’я власника рахунку.

В Україні приблизно 90% абонентів – знеособлені, тобто не мають договору з оператором або телефонного номера, зареєстрованого на паспорт. Кіберзлочини з викраденням або заміною SIM-карти є найпопулярнішим видом шахрайства з банківськими картками.

Застереження:

Нові спрощені правила перенесення номера до іншого оператора мобільного зв’язку відкривають нові можливості для шахраїв!

2.Не повідомляйте дані картки незнайомцям

Не повідомляйте стороннім людям П.І.Б., дату і рік народження, дівоче прізвище матері, CVV2 код з 3-х цифр чи пін-код карти. Ніколи не повідомляйте одноразові коди, навіть якщо вам звонить співробітник банку. Якщо ви порушите ці правила – повернути гроші можливо тільки за рішенням суду.

Пін-код використовується для зняття готівки в банкоматі або оплати пластиковою карткою через POS-термінал в магазинах. Його не потрібно нікому відправляти в СМС чи вводити при оплаті в інтернеті.

Щоб відправити переказ на картку достатньо знати її номер з 16 цифр. CVV2 код завжди потрібно вводити для інтернет-платежів разом з номером банківської карти, іменем власника та датою дії.

І головне – не відправляйте нікому секретний код з sms. Банк надсилає разовий код або для підтвердження транзакції, або для зміни пін-коду, або для входу до облікового запису інтернет-банкінгу.

3.Перевіряйте URL

Ніколи не клікайте на підозрілі посилання. Візьміть за звичку перевіряти веб-адреси (URL), зберігати лінки і робити скріншоти сторінок, на яких вводите персональні дані чи платите гроші. Зберігайте номери замовлень, назви та вартість товарів. Якщо сторінки виявляться шахрайськими, це допоможе розслідувати шахрайство, і, можливо, повернути гроші.

Шахраї використовують фішингові посилання та веб-ресурси, на які різними способами заманюють жертви. Такі підставні веб-сайти на вигляд складно відрізнити від справжніх. Користувачу пропонують зареєструватись, повідомити персональні дані, розрахуватись за товари чи послуги.

Різницю можна виявити, якщо уважно порівняти веб-адресу. Якщо є сумніви щодо веб-ресурсу, на який ви зайшли, перевіряйте дату його створення за допомогою будь-якого безкоштовного сервісу для перевірки доменного імені (whois).

4.Користуйтесь картками з чипом

Замовте у банку картку з електронним чіпом, а не з магнітною стрічкою. Шахрайство з банківськими картками з чіпом для зняття готівки через банкомати не поширене, тому що їх значно складніше підробити, на відміну від звичайних.

Картка з чипом відрізняється тим, що на ній крім магнітної смуги розміщений мікропроцесор. Щоб розрахуватись такою карткою, потрібно вставити її в термінал, який може зчитати інформацію з чипа.

Всі картки високого класу завжди чіповані. Якщо через шахрайство вкрадені гроші з чипованої банківської картки, їх буде простіше повернути.

Важливо знати:

За правилами платіжних систем, банк зобов’язаний повернути вкрадені шахраями кошти власнику картки з чіпом. Для карток тільки з магнітною смугою гарантії повернення вкрадених коштів не діють.

5.Використовуйте додаткові картки

Оформіть додаткову банківську карту спеціально для інтернет-платежів і ніколи не тримайте на ній великі суми грошей. Такі картки зазвичай дебетові, вони можуть бути без магнітної смуги, або віртуальними, і взагалі не використовуватись для зняття готівки.

Ви можете встановити ліміти на основну кредитну або дебетову картку. Знімайте обмеження тимчасово і змінюйте ліміти тільки на ту суму, яку плануєте заплатити. Такі прості дії завадять шахраям вкрасти велику суму, навіть якщо вони отримають доступ до даних вашої картки.

6. Платіть телефоном

Користуватись телефоном для безконтактних платежів (Google Pay чи ApplePay) безпечніше, ніж карткою, тому що для оплати потрібно спочатку розблокувати телефон.

Картки з PayPass дають можливість швидко розрахуватись за покупку чи за проїзд, але інколи вони губляться, або їх спеціально викрадають.

Без введення пін-коду можна оплатити покупку на суму до 100 грн (інколи до 500 грн). Зловмисник встигне витратити на покупки чималу суму раніше, ніж справжній власник помітить пропажу і заблокує банківську картку.

7.Проводьте транзакції в захищених мережах

Не вводьте важливі паролі для доступу в онлайн банкінг, персональні дані чи дані платіжної карти, якщо ви заходите в інтернет через незахищену мережу wi-fi. Не купуйте товари на інтернет-сайтах, які використовують застарілий протокол http замість нового, більш безпечного протоколу https.

Ми часто використовуємо безкоштовний доступ в інтернет, наприклад, в бібліотеках, на вокзалах, АЗС, чи в кафе. Але якщо вам потрібно відправити платіж, або зайти у ваш банк, краще відключитись від Wi-Fi і скористатись інтернетом з вашого смартфону.

Всі хороші інтернет-магазини використовують новий протокол передачі даних, щоб знизити ризики шахрайства банківськими картками та платежами. Https використовує додаткову автентифікацію та шифрування комунікацій, що важливо для безпеки платіжних систем.

8.Не зберігайте пін-код разом з карткою

Не зберігайте пін-код разом з платіжною карткою, ніколи не записуйте його на карті, не носіть з собою паперову записку в гаманці чи в мобільному телефоні. Ви можете зберігати пін-коди та паролі у смартфоні, але тільки за умови захисту екрану блокуванням.

Це добре відоме правило, але немало людей, особливо старшого віку, його постійно порушують. Якщо ваша сумка, чи гаманець з карткою, випадково загубляться, будь-хто зможе легко скористатись пін-кодом і зняти гроші в банкоматі.

9. Не вірте в несподівані виграші

Якщо ви несподівано виграли кругленьку суму грошей, або автомобіль – не поспішайте радіти. 100% ознакою шахрайства є прохання спочатку переказати порівняно невелику, щодо розміру виграшу, суму грошей, а потім забрати приз.

Повідомлення про виграші часто надсилають від імені відомих брендів, компаній та банків. Інколи вони замасковані під розіграші, опитування, рекламні акції. Важливо перевіряти, чи дійсно компанія проводить дану акцію, а якщо так, то які умови, правила, і дати проведення розіграшів.

10.Слідкуйте за автоматичними платежами

Будьте пильними, підключаючи карту для оплати за користування сервісами в інтернеті. Краще завжди підключати до різних сервісів не основну, а додаткову, віртуальну інтернет-картку.

Деякі інтернет-сервіси автоматично знімають плату за послуги щомісяця, і не завжди повідомляють про це при підключенні, або таке повідомлення виглядає не надто помітним. Даний спосіб заробітку не завжди відноситься до шахрайства. Випадки частіше пов’язані з неуважністю самих користувачів.

Якщо ви не збираєтесь платити за послуги наступного місяця, перевіряйте, чи не підписались ви на послуги, або скасуйте платну підписку завчасно. Невеликі, але регулярні платежі протягом довгого часу можуть залишатись непоміченими, а за рік чи за два витягнуть з картки немало грошей.

Найкращі платіжні картки:

Обраний 3 397 рази
  • Найбільший державний банк України
  • Обслуговує понад 20 млн. клієнтів
  • Понад 1000 відділень, 5000 банкоматів, 10000 терміналів самообслуговування
  • Найприбутковіший банк за данними НБУ
Обраний 3 346 рази
  • Перший Український банк без відділень
  • Мобільний додаток mono найкращий серед українських банків
  • Цілодобова сервісна підтримка онлайн в чаті
  • Найвигідніші тарифи за кредитною карткою
Обраний 3 712 рази
  • Майже 30 років на ринку фінансових послуг України
  • Входить в топ 10 надійних українських банків
  • Вигідні ощадні вклади з високою прибутковістю
  • Програма безкоштовних переказів на картку з Польщі
Обраний 490 рази
  • Послугами А-Банку користується більш ніж 3 мільйона клієнтів
  • 5-та позиція за кількістю діючих кредитних карток
  • Можливо подати кредитну заявку через Viber
  • Топ 20 за розміром вкладів фізичних осіб

Якщо ви не знаєте, яку кредитну карту обрати, скористайтесь нашою системою для порівняння кредиток. Обирайте картки, які найкраще відповідають тільки вашим потребам.

Інші статті:

Використані джерела:

Ця стаття була корисною?

Станьте першим, хто залишив відгук

Регіональний менеджер Financer.com.ua. Експерт з аналітики та створення статей у сфері фінансів. Досвід у вивчені сучасних економічних ноу-хау: інтернет-банкінг, криптовалюта, електронні гаманці.

Поділитись на
Read Icon 2171 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше