гроші та піраміда

Фінансова піраміда – що це і як її розпізнати?

  • 15.08.2024
  • 10 хвилин на читання
  • Read Icon 9752 прочитали

Про фінансові піраміди вже багато було сказано і написано, але люди продовжують наступати на ті ж самі граблі. Майже щороку з’являються нові схеми і нові хитромудрі способи розбагатіти за рахунок довірливих громадян. Ми вирішили пояснити, як  розпізнати фінансову піраміду і не віддати гроші у руки шахраїв.

Що таке фінансова піраміда?

Фінансова піраміда – це фінансова структура, яка залучає кошти, обіцяючи “інвесторам” надвисокі прибутки, і виплачує дивіденди першим вкладникам за рахунок грошей, які надходять від нових.

Для піраміди характерна ієрархічність. Кожний вкладник отримує прибуток тільки за рахунок людей, які входять до створеної ним групи. Чим пізніше інвестор вкладає гроші в піраміду, тим більше ризикує їх втратити.

Як побудована фінансова піраміда?

Фінансові піраміди відносять до шахрайських схем, хоча у деяких випадках вони виникають через прорахунки у бізнес-проектах. Організатори піраміди реєструють акціонерне товариство або інвестиційну компанію, яка залучає кошти на певний проект.

Зазвичай, вкладникам обіцяють високий дохід за короткий проміжок часу і замовчують про ризики. Коли бізнес не приносить очікуваних прибутків, а притік інвестицій зростає, організатори продовжують виплачувати дивіденди з коштів, які надходять від нових інвесторів.

Схема Понці – перша відома американська фінансова піраміда, створена Чарльзом Понці у 2019 році в Америці. Особливість схеми в тому, що отримані від інвесторів кошти взагалі ні в що не вкладались, а замість виплати дивідендів вкладникам їх переконували реінвестувати гроші. Така схема забезпечувала організатору піраміди максимальний прибуток.

Будьте обережні!

Отримати прибуток від фінансової піраміди можуть тільки її організатори і вкладники верхніх рівнів, а вкладники, які підключились останніми, неминуче втрачають свої гроші.

Як розпізнати фінансову піраміду?

Основна характеристика фінансової піраміди – прибутковість постійно перевищує додану вартість, яку забезпечує бізнес-проект.

Характерні ознаки піраміди:

  • Надвисока прибутковість – інвесторам обіцяють відсотки, які в десятки і сотні разів перевищують ставки за депозитами, за короткий період часу.
  • Ієрархічність, при якій всі учасники знаходяться на певному рівні і повинні формувати свою групу, залучаючи нових вкладників.
  • Непрозора діяльність, інвестори не отримують ніякої інформації про реальну діяльність компанії, часто відсутність інформації пояснюють її конфіденційністю.
  • Агресивна реклама і пафосні презентації з використанням психологічних методів впливу з демонстрацією життя у достатку.
  • Незрозумілі терміни, які використовують у розмові з потенційним інвестором для демонстрації «професіоналізму», а насправді вводять в оману.
  • Невеликий початковий внесок, сума якого дає можливість охопити велику кількість потенційних вкладників і уникнути судових позовів у випадку неповернення вкладу.
  • Рух коштів через криптовалюти та електронні гаманці, через різні країни. Контактні номери кураторів теж знаходяться у різних країнах.
  • Відсутність реєстрації та ліцензій, дозволів на здійснення інвестиційної чи підприємницької діяльності.

Найбільша піраміда в історії

Найбільшою пірамідою у світі була компанія Madoff Investment Securities, яку заснував Бернард Медофф у 60-ті роки минулого століття в США. Компанія збанкрутувала під час фінансової кризи у 2008 році. Загальні збитки інвесторів досягли 65 млрд.

Коли піраміда розвалюється?

Підтримувати високу дохідність у фінансовій піраміді протягом довгого часу дуже складно, а виконати зобов’язання перед всіма вкладниками взагалі неможливо. Чим довше існує піраміда, і чим більше людей залучено, тим важче стає агітувати нових інвесторів.

Крах піраміди наступає тоді, коли надходження коштів від нових вкладників повністю припиняється. Якщо піраміда розвалюється, вкладникам вдається повернути не більше 15% від вкладених коштів.

схема
Схема побудови фінансової піраміди, яка має 9 рівнів
Прості розрахунки показують, що за умови “підключення” кожним учасником 10 нових інвесторів вже на 9 рівні не вистачить всього населення України.

Перша фінансова піраміда

Творцем першої і найбільшої піраміди в Європі вважають шотландця Джона Ло, який у 1715 році очолив Королівський Банк Франції і випустив перші паперові банкноти. Засноване ним акціонерне товариство “Індійська компанія” випустило акції, ціна на які зросла.

Щоб ще більше підняти ціну, наступний випуск акцій був розподілений тільки серед власників 4-х “материнських” акцій, і так чотири рази поспіль. На біржі почався ажіотаж, і замість номінальних 300 млн. ліврів компанія реалізувала цінні папери останнього випуску за 1 млрд 500 тис. ліврів.

Замість того, щоб вкладати гроші у розвиток колоній, як було заявлено спочатку, “Індійська компанія” вклала їх у державні облігації Франції. Коли спекулянти почали продавати цінні папери за монети, щоб зафіксувати свій прибуток, ціни на них швидко впали. У листопаді 1720 року банкноти Королівського банку перестали вважатись грошима, Французьке королівство збанкрутіло.

Приклади останніх фінансових пірамід

МММ – найперша та найвідоміша класична фінансова піраміда, яка була створена в Росії Сергієм Мавроді. В піраміду були залучені приблизно 15 млн осіб. Компанія починала свою діяльність у 1989 році з торгівлі оргтехнікою. У 1993 році відбулась перша емісія акцій номіналом 1000 грн.

В той час люди намагались врятувати свої гроші від гіперінфляції, тому акції МММ користувались шаленим попитом. Піраміда почала стрімко зростати після того, як у новинах повідомили про виплату дивідендів 1000%. Популярності МММ також сприяла масштабна рекламна кампанія.

Збитки від діяльності МММ оцінюють у 110 млн доларів. Сергій Мавроді був засуджений на 4,5 роки, а після виходу на свободу організував нові піраміди МММ 2011 і МММ 2012, які не стали популярними і швидко розвалились.

«МММ Глобал» – ще одна реінкарнація фінансової піраміди МММ, організована прихильниками Мавроді, тільки тепер в глобальному масштабі в інтернеті. Піраміда використовує виключно віртуальну валюту біткоїн.

Логотип MMM Global

B2B Jewelry

B2B Jewelry – мережа магазинів ювелірного заводу «Шарм», яка має ознаки фінансової піраміди. Компанія стрімко зростала у 2019 році і виплачувала дивіденди до квітня 2020 року. Особливістю даної піраміди був реальний продукт – ювелірні прикраси, які продавались за завищеними цінами але з виплатою кеш-беку до 104% за рік після покупки.

Компанія використовувала мережевий маркетинг (МЛМ) для збільшення продажів і залучення нових інвесторів. Крім ювелірних виробів продавались подарункові сертифікати, які можна було обміняти на ювелірні вироби, або отримувати дивіденди.

лого
Логотип B2B Jewelry

Саме продаж сертифікатів за готівку з оформленням платежів, як благодійних внесків, і виводом грошей на рахунки ФОП у вигляді допомоги на розвиток бізнесу, привабив увагу правоохоронних органів. У грудні 2019 року рахунки благодійного фонду «Зимородок», пов’язаного з B2B Jewelry, були заблоковані і компанія припинила виплату дивідендів.

«Меркурій»

«Меркурій взаємний фонд» – фінансова піраміда, замаскована під інвестиційний фонд (офіційно не зареєстрований), яка функціонувала з 2013 по 2015 рік. Вкладників заманювали дохідністю до 300% річних або 0,8% щодня.

Картинка зі сторінки фонду у Facebook

Ще одна реінкарнація піраміди “Меркурій” це діючий проект Меркурій Глобал (Mercury Global). Він має всі ознаки піраміди, хоча заявляє про себе, як про міжнародний інвестиційний фонд.

На сайті Меркурій Глобал неможливо знайти докладну інформацію про сам фонд, та про конкретні проекти, в які фонд реально інвестує кошти своїх вкладників. Будь яка інвестиція в Меркурій Глобал буде ризиковою.

NewPRO

NewPRO – фінансова піраміда, яка функціонує повністю автоматизовано на основі спеціального програмного забезпечення. Піраміда будується завдяки багаторівневій системі продажів програми з виплатою винагороди після продажів нижчого рівня.

Картинка: https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=566399

Український народний банк

Український народний банк – фіктивний банк, який представлений у вигляді інвестиційного проекту в інтернеті. Організатори пропонують вкласти кошти у «банк» і стати його «акціонером». Про небезпеку інвестицій у даний проект попереджає НКЦПФР.

Скрін з сайту “банку”

SWB Україна

SWB – фінансова піраміда, для при’єднання до якої потрібно було придбати пакет навчальної літератури вартістю до 80 доларів. Отримавши статус «партнера» людина повинна була заповнювати анкети і клікати на рекламу, або приваблювати нових учасників. В піраміді SWB втратили свої гроші приблизно 600 тис. “інвесторів”.

Скрін з веб-сайту SWB

Висновки

Можливість отримати легкі гроші виглядає привабливо і змушує людей ризикувати. Тому не дивно, що фінансові піраміди виникають знову і знову. Деякі з них відкрито пишуть на своїх сайтах, що нічого не гарантують своїм вкладникам.

Інвестиційні проекти з високою дохідністю завжди є ризиковими. Перевіряйте всі інвестиційні проекти на ознаки піраміди за нашим чек-лістом, щоб ваші гроші не стали здобиччю шахраїв.

Фінансова піраміда це спосіб шахрайства і маніпуляцій. Якщо ви плануєте інвестувати власні кошти, дізнайтесь більше про різні види інвестицій, та які ризики з ними пов’язані.

Інші статті:

Використані джерела:

Ця стаття була корисною?

1 з 1 вважають це корисним

Регіональний менеджер Financer.com.ua. Експерт з аналітики та створення статей у сфері фінансів. Досвід у вивчені сучасних економічних ноу-хау: інтернет-банкінг, криптовалюта, електронні гаманці.

Поділитись на
Read Icon 9752 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше