Сімейний бюджет

Сімейний бюджет – як побудувати фінансові стосунки у парі?

  • 20.11.2024
  • 8 хвилин на читання
  • Read Icon 5225 прочитали
Експертна оцінка:  Тетяна Боримська

Для сімейного життя головне – це любов. Але спільний побут завжди пов’язаний з фінансами, а непорозуміння з грошима здатні розвалити навіть найкращі стосунки. Адже любов не скасовує потреби щомісяця оплачувати рахунки і купувати продукти.

Своєчасне розв’язання фінансових питань здатне врятувати пару від можливого розриву відносин. Тому ми вирішили дати декілька порад про те, як вести спільний, сімейний бюджет.

Що таке сімейний бюджет?

Сімейний бюджет – це фінансовий план розподілу всіх доходів сім’ї за різними статтями витрат на фіксований період часу (на місяць, або на рік).

5 моделей сімейного бюджету

Починаючи жити разом, варто вирішити, яким чином буде організований сімейний бюджет, і як планувати спільні витрати. Можливі 5 моделей організації і розподілу сімейних фінансів.

Модель 1. Спільний бюджет

Всі зароблені чоловіком і жінкою гроші належать їм обом і вони разом вирішують, як їх витрачати. Всі витрати пари, навіть на особисті потреби, повинні бути узгоджені, розподілені, пораховані. Така модель найбільш традиційна для українських сімей, у яких обоє заробляють, або у сім’ях з дітьми. Зазвичай жінка є головним економістом, який контролює і розподіляє сімейний бюджет.

Модель 2. Рівноправний бюджет

Всі витрати пара розподіляє порівну. Зазвичай на спільний рахунок щомісяця кожний вносить обумовлену суму, яку потім витрачають на оплату комунальних, продукти, платежі за кредитами, та інші необхідні витрати. В Україні відкрити спільний банківський рахунок неможливо, але можна оформити дві картки до одного рахунку.

Модель 3. Солідарний бюджет

Внески в сімейний бюджет пропорційні доходам кожного. Співвідношення внесків може бути, наприклад, 90% на 50%, в залежності від рівня доходів чоловіка та жінки, або по 50% від їх зарплат. Все залежить від щомісячних витрат, і головне, від спільних цілей. У кожного залишається половина доходу, яку він може використовувати, як вважає за потрібне.

Модель 4. Незалежні бюджети

Ця модель найкраще підходить для сучасних пар, які самодостатні, фінансово забезпечені, і не готові поступатись власною фінансовою свободою. Зазвичай обоє мають окремі банківські рахунки, розпоряджаються грошима на свій розсуд і не контролюють один одного. Гроші об’єднуються тільки на спільні цілі, такі як купівля нерухомості, навчання дітей, відпочинок.

Модель 5. Фінансова залежність

Така модель фінансових відносин виникає, коли один з пари повністю утримує іншого. За статистикою, частіше чоловіки утримують жінок, але інколи буває і навпаки. Найбільше дана модель поширена серед пар з великою різницею у віці та доходах. Відмінність від першої моделі у тому, що фінансові питання повністю контролює той, хто заробляє гроші.

Який спосіб планування бюджету обрати?

У кожної людини є власні звички і ставлення до грошей у всіх різне. Дехто витрачає купу грошей на вітер і не вилазить з боргів, інші шкодують про зайву витрачену гривню.

Обираючи модель ведення сімейного бюджету, потрібно розуміти, що важливо досягати фінансових цілей, а не контролювати витрати один одного.

Щоб уникнути суперечок про гроші, парі потрібно прояснити наступне:

  1. Які є спільні цілі, і які плани на майбутнє, наскільки вони далекоглядні.
  2. Скільки потрібно грошей на життя і як покривати щомісячні обов’язкові витрати.
  3. Які побутові обов’язки буде виконувати кожний з членів сім’ї.

Багато хто вважає ідеальною п’яту модель, за якої жінка виконує всю домашню роботу, а чоловік заробляє гроші. Але така модель буде гармонійною лише за умови, що жінка фінансово захищена у законному шлюбі.

Домашнє господарство – це фактично повноцінний робочий день, а маленькі діти потребують уваги 24 години на добу. Далеко не всі жінки готові пожертвувати професійними амбіціями і повністю присвятити себе сім’ї.

Яку модель ми вважаємо найкращою для пари?

На наш погляд, для сучасних молодих пар, які працюють і ще не мають дітей, найкраще підходить солідарна модель сімейного бюджету з пропорційними внесками.

Наприклад, чоловік заробляє 15000 грн, а жінка 10000 грн. Кожний з них вносить у спільну касу 50% від доходу, відповідно – 7500 грн і 5000 грн. Бюджет сім’ї на місяць складатиме 12500 грн.

Організувати бюджет можна, розподіливши кошти на три потоки за такою схемою:

  • Спільний рахунок на повсякденні потреби – окремий конверт, або банківська карта, з якої пара оплачує всі рахунки, купує продукти.
  • Окремий рахунок для віддалених фінансових цілей – банківський строковий депозит (або два окремі депозити) для накопичення грошей на авто, квартиру, відпочинок.
  • Особисті рахунки для особистих витрат кожного – банківські картки або готівкові кошти, які залишаються у розпорядженні кожного з пари і ніяк не контролюються.
схема розподілу
Призначення рахункуПриклади використання
Повсякденні потребиОплата рахунків, продукти
Довгострокові ціліВідпочинок, квартира, ремонт
Особисті потребиТранспорт, косметика, одяг
Приклад використання коштів

5 порад для сімейних пар

Якщо люди проживають разом, і ведуть спільне господарство, кожний з них має право висловити свою думку щодо витрат на оренду, ремонт, харчування, оплату рахунків, домашніх обов’язків.

  1. Обговорюйте фінансові питання. Порахуйте доходи та витрати, щоб зрозуміти, скільки грошей потрібно на загальні та на особисті потреби кожного з вас.
  2. Намітьте спільні фінансові цілі, їх ціну та час на їх досягнення. Це мотивуватиме вас дотримуватись бюджету і не витрачати зайвого.
  3. Не слідкуйте за особистими витратами один одного. Кожний має право витрачати гроші на власні бажання в межах обумовленого ліміту.
  4. Плануйте бюджет разом, час від часу переглядайте, якщо його складно виконувати. Знайдіть баланс між теперішнім і майбутнім, встановіть пріоритети.
  5. Контролюйте виконання бюджету разом з партнером, щоб бачити, наскільки ви наблизились до своїх цілей, і зробити висновки. Спільні фінансові цілі позитивно впливають на стосунки!

Ми радимо обговорити фінансові питання до створення сім’ї, тому що саме непорозуміння щодо грошей є найчастішою причиною конфліктів. Коли у пари народжуються діти, фінансове навантаження зростає.

Жінка, яка планує народити дитину, має бути впевнена, що у них з чоловіком однакові погляди на сімейні обов’язки, що їх плани на майбутнє збігаються.

Зручні сервіси:

“Банка” від Monobank дозволяє накопичувати грорші на спільні фінансові цілі, такі як відпочинок, подарунки, або дорогі покупки. Банку може поповнювати не тільки власник рахунку, а й інші люди, яким надано дозіл.


“Скарбничка” від ПриватБанк – депозит до вимоги, з яким зручно створювати власний резервний фонд. Скарбничку можна поповювати автоматично, перераховуючи фіксовану суму або округлюючи залишок на картці.

Корисні сервіси:

Кредитна карта Monobank
  • Зручний мобільний банкінг
  • Найнижчі тарифи картки
  • Поповнення мобільного без комісії
Кредитна карта Monobank
Приват “Універсальна”
  • Зручний інтернет-банкінг
  • Найвигідніша розстрочка на товари
  • Відкриття депозитів онлайн
Приват “Універсальна”

Що може зруйнувати стосунки?

Гроші можуть допомогти вам і вашому партнерові зробити життя приємнішим. На жаль, через гроші можуть відбуватись серйозні суперечки. Давайте розглянемо, які вчинки найчастіше руйнують стосунки.

1.ІФінансові питання взагалі не обговорюються

Це приводить до того, що партнери не розуміють один одного. Після початку спільного життя виявляється, що люди не знають фінансових потреб і звичок один одного, або мають зовсім інші уявлення про сімейні відносини.

2.Невиправдані сподівання щодо поведінки

Якщо до початку спільного життя ваш партнер не обіцяв взяти на себе всі фінансові витрати, не варто на це сподіватись. Це стосується і виконання роботи по господарству, адже витрачений час, це теж гроші.

3.Партнер прагне контролювати кожну копійку

Коли контролюється все, до дрібниць, виникає напруження в стосунках. Обговоріть це зі своїм партнером, і подумайте, чи ваші спільні цілі того варті.

4.Один з пари недооцінює внесок іншого

Нерідко така ситуація виникає у парах, де чоловік заробляє більше грошей, або жінка не працює, а займається домашнім господарством і виховує дітей.

5.Один спонукає іншого залізти в борги

Коли хтось із пари прагне витрачати більше, ніж заробляє, і підштовхує свого партнера позичати гроші або постійно збільшувати кредитний ліміт, це неминуче призводить до конфліктів через гроші і швидкого погіршення стосунків.

Сімейний бюджет повинен бути зручним, задовольняти потреби кожного, і сприяти досягненню спільної мети. Якщо парі вдається досягти взаєморозуміння та злагоди щодо фінансів, їх стосунки будуть більш гармонійними і стабільними.

Пропонуємо почитати:

Використані ресурси:



Ця стаття була корисною?

Станьте першим, хто залишив відгук

Фінансовий консультант, автор статей про фінансову грамотність та Fintech ентузіаст.

Фінансову інформацію перевірено Тетяна Боримська - Фінансовий експерт
Поділитись на
Read Icon 5225 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше