Новий закон про фінансовий моніторинг – що потрібно знати про нові правила
- 25.07.2024
- 8 хвилин на читання
- 9835 прочитали
Що потрібно знати про нові правила фінмоніторингу
З 28 квітня 2020 року в Україні почав діяти новий Закон про фінансовий моніторинг. Він стосується майже кожного, хто користується банківськими послугами і платіжними картками, але найбільше стосується всіх, хто отримує грошові перекази на картку. Як повідомив Нацбанк, нові норми закону найбільше впливають на неідентифіковані операції з грошима.
Зміст статті:
- Запитання про нові правила Фінансового моніторингу
- Що змінив новий закон про Фінмоніторинг
- На які операції не впливає новий закон
- Як зміниться податковий контроль
Фінансовий моніторинг – це контроль держави за рухом коштів з метою запобігання тероризму, незаконній торгівлі зброєю, злочинному отриманню доходів та незаконному виведенню коштів за кордон.
Головне нововведення – впровадження ідентифікації клієнтів для всіх операцій з готівкою в Україні на суму від 5000 грн та всіх безготівкових операцій на суму від 30000 грн.
Поширені запитання:
Чи обмежують перекази грошей з карти на карту?
Ні, ніяких обмежень на такі перекази немає, тому що при здійсненні такої транзакції і відправник, і отримувач коштів вже ідентифіковані.
Чи можна поповнити чужу карту на 5000 грн?
Так, але потрібно вставити в термінал власну картку для ідентифікації або показати паспорт в касі банку.
Чи можна отримувати на карту понад 5000 грн на місяць?
Так, але тільки якщо відправники коштів ідентифіковані. Ніяких заборон не встановлено, платежі не потрібно розбивати на частини. Підозрілими для банку можуть бути перекази по 4500 грн декілька разів за короткий період (протягом дня).
Чи зможуть фрілансери отримувати гроші на карту?
Так, але грошові перекази на суму понад 5000 грн потребуватимуть ідентифікації відправника. Проблеми з отриманням коштів можуть виникнути, якщо гроші (понад 30000 грн) відправлені через платіжні системи і електронні гаманці, не прив’язані до банківського рахунку конкретної людини або компанії.
Чи можна переказати гроші через платіжний термінал?
Через звичайний платіжний термінал, наприклад EasyPay або 24nonStop, без проблем можна переказати суму до 5000 грн, більші суми такі платіжні термінали приймати не будуть. Якщо відправляти декілька разів менші суми на один рахунок – операція може бути заблокована, як підозріла.
Що змінилось у новому законі про фінмоніторинг?
Грошові перекази на невеликі суми не є об’єктом фінансового моніторингу тому що не відносяться до ризикових. Банки не будуть прискіпливо перевіряти кожну транзакцію простих громадян. Новий закон зміщує акцент на аналіз ризикових та великомасштабних фінансових операцій на суму понад 400 000 гривень.
Перелічимо основні нововведення:
- Впроваджено ризик-орієнтований підхід до перевірки клієнтів. Банки повинні уважніше ставитись до готівкових операцій на великі суми, до грошових переказів деяких категорій громадян (політиків, посадовців чи олігархів).
- Збільшено граничний розмір суми операцій для обов’язкового фінансового моніторингу. Банки зобов’язані інформувати Держфінмоніторинг про всі транзакції на суму від 400000 грн (раніше було 150000 грн).
- Банкам дозволено дистанційно ідентифікувати клієнтів. Для відкриття рахунку дозволена відео-верифікація або реєстрація через систему Bank ID.
- Знижена гранична межа неідентифікованих транзакцій – введена вимога верифікації для всіх операцій на суму понад 5000 грн. Всі термінали будуть переобладнані для зчитування інформації з картки.
- Перелік суб’єктів первинного фінансового моніторингу розширено. Ідентифікацію клієнтів повинні виконувати поштові оператори, юристи, ріелтори, представники грального бізнесу і податкові консультанти.
Перекази з картки на картку
Для звичайних користувачів платіжних карток майже нічого не змінилось. Всі операції з власними грошима вони можуть виконувати без жодних перешкод – переказувати гроші рідним і друзям, оплачувати рахунки і розраховуватись за товари.
Навіть якщо загальна сума надходження коштів на рахунок, або переказів з рахунку, перевищує 30000 грн – це не означає, що доведеться надавати документи про законність їх походження, щоб грошовий переказ був зарахований на рахунок у кожному випадку.
Якщо відправник і отримувач ідентифіковані – грошовий переказ не буде заблокований банком.
Покупки в інтернет-магазинах
Щоб замовити товари в інтернет-магазині на суму понад 5000 грн з оплатою на пошті після доставлення необхідно буде показати паспорт, розрахуватись з кур’єром готівкою можна тільки за покупки до 5000 грн.
Розрахуватись карткою за будь-які покупки в інтернеті можна без обмежень, доведеться лише вказати номер картки. Магазин і покупець в такому разі будуть ідентифіковані (якщо магазин працює законно і приймає платежі на рахунок компанії або ФОП).
Поповнення карти готівкою
Якщо платіжний термінал не може ідентифікувати клієнта за його банківською карткою – з ним не можна буде виконувати операції з готівкою на суму, що перевищує 5000 грн. Поповнити будь-яку картку на суму до 5000 грн можна без обмежень в будь-якому платіжному терміналі або через банківську касу.
Новий закон про фінансовий моніторинг не обмежує грошові перекази з карти на карту, але ліміт на такі операції встановлюють банки, або самі клієнти в налаштуваннях карток. Більшість банків встановили ліміт в межах від 30000 грн.
Якщо протягом доби відправляти або отримувати кошти з одного рахунку, або з різних, але пов’язаних рахунків, банк може віднести таку операцію до підозрілих. Повторна схожа операція протягом доби може бути заблокована через підозру в дробленні переказів.
Електронні гаманці
Новий закон про фінмоніторинг вимагає ідентифікації користувачів електронних гаманців та сервісів, які проводять фінансові операції з електронними грошима. Будуть встановлені ліміти на такі операції, але ними можна буде користуватись, пройшовши ідентифікацію за спрощеною процедурою.
Правила, яких потрібно дотримуватись:
- Щоб відправити грошовий переказ через термінал Приват Банку на суму понад 5000 грн необхідно вставити платіжну картку в термінал для ідентифікації особи.
- Щоб відправити або отримати гроші готівкою через будь-яку платіжну систему, таку як Western Union, необхідно пред’явити паспорт.
- Щоб оплатити інтернет-покупку готівкою на пошті або переказати гроші на суму від 5000 грн – потрібно пред’явити паспорт.
На які операції не впливає новий закон
- Будь-які перекази готівки чи платежі на суму до 5000 грн
- Грошові перекази з картки на картку
- Безготівкові розрахунки карткою за товари
- Оплата за комунальні послуги та послуги зв’язку
- Сплата штрафів, податків та зборів
- Зняття готівки з власного банківського рахунку
- Платежі за кредитами в сумі до 30000 грн
- Поповнення готівкою власного рахунку
Податковий контроль
Щодо контролю походження коштів – ніяких нових правил у новому законі про фінансовий моніторинг не встановлено. Щоб переказати кошти або отримати їх на власний рахунок не доведеться надавати банку додаткові документи, крім тих випадків, в яких банки вимагали надавати їх раніше.
- Всім, хто отримує грошові перекази з-за кордону на суму понад 400000 грн, або переказує гроші на закордонний рахунок на аналогічну суму, потрібно бути готовими надати документи, які підтверджують законність отриманих доходів.
- Всі, хто отримує на карту гроші або проводить транзакції від 30000 грн через будь-які електронні платіжні системи, або з використанням електронних гаманців, не прив’язаних до банківського рахунку відправника або відкритих без ідентифікації власника, повинні бути готовими надати документи про походження коштів.
- Всі суб’єкти первинного фінансового моніторингу зобов’язані повідомляти про будь-які підозрілі операції своїх клієнтів, якщо вони можуть бути пов’язані з відмиванням грошей або отриманням незаконних доходів.
Банки не будуть блокувати рахунки клієнтів, якщо рух коштів є звичним і відповідає їхньому фінансовому становищу. Питання можуть виникнути тільки якщо буде помічені нові невідповідні статусу транзакції чи підозрілі операції.
Інші статті:
Джерела інформації:
- Закон 1702-VII “Про фінансовий моніторинг”
- Сторінка Вікі “Фінансовий моніторинг”
- Державна служба фінансового моніторингу України
- Національний банк України