Фінансові послуги можуть надавати не лише банки. Небанківські фінансові компанії надають послуги розміщення коштів на депозиті, грошові перекази, кредитування, лізинг та обмін валют, тому вони є важливою частиною фінансової системи країни.
Небанківські кредитні компанії – це юридично зареєстровані компанії, які мають ліцензію на здійснення виключно кредитної діяльності і не мають права приймати вклади на депозити. Такі компанії займаються кредитуванням без застави, мікрокредитуванням, автолізингом, рефінансуванням кредитів.
В Україні зареєстровано понад 1900 небанківських фінансових компаній – кредитні спілки, ломбарди, лізингові та мікрофінансові кредитні організації. Діяльність таких компаній регулює і контролює Національний Банк України.
Мікрофінансові організації
Мікрофінансові організації – це небанківські кредитні компанії, які спеціалізуються на мікрокредитах для фізичних осіб.
Переважна більшість таких кредитних компаній відноситься до Fintech – надає послуги онлайн через веб-платформи та мобільні додатки. Основа їх діяльності – оцінка ризиків за допомогою спеціального програмного забезпечення.
МФО відрізняються за видами кредитів і способами їх отримання:
- мікрокредити онлайн без забезпечення на короткий термін до 1 місяця
- кредити без застави готівкою у відділенні на короткий термін до 3-х місяців
- кредити на великі суми до 100000 грн на термін до 1-го року.
Як обрати мікрофінансову компанію
Щоб обрати МФО користуйтесь послугами сайтів для порівняння та рейтингів фінансових компаній. На Financer.com предствалені тільки перевірені мікрофінансові організації України, які мають державні ліцензії. Докладна інформація про їх діяльність зібрана з відкритих джерел.
- Знайдіть номер ЄДРПОУ, адресу реєстрації, ліцензію МФО на діяльність
- Перевірте умови кредитування, відсоткові ставки та терміни погашеня кредиту
- Дізнайтесь про штрафні санкції за прострочення дати погашення кредиту
- Якщо компанія рекламує кредити під 0% – уточніть умови для отримання такої позики
Ломбарди
Ломбарди – це кредитні фінансові компанії, які надають невеликі позики на короткий термін під заставу цінного рухомого майна.
Ломбарди надають позики у розмірі до 75% вартості заставного майна на строк до трьох місяців. Оцінка майна здійснюється за домовленістю сторін, а вироби з цінних металів за державними розцінками.
Ломбарди відносяться до найперших фінансових компаній в історії людства. Ще у XIII столітті у місті Ломбардія працювали контори, які надавали позики під заставу різних цінностей.
Заставне майно передається на зберігання у ломбард, повернути свої речі можливо тільки після сплати боргу. Якщо зобов’язання перед ломбардом не будуть виконані в повному обсязі – закладені цінності переходять у власність ломбарду.
Як обрати ломбард?
Ломбард не тільки видає кредити, а й забезпечує збереження речей. Тому важливо пересвідчитись, де будуть зберігатись речі, чи є охоронна сигналізація, тривожна кнопка, чи ведеться відеоспостереження.
- Знайти “ЄДРПОУ компанії за її назвою і перевірити, коли вона була зареєстрована і чи має державні ліцензії.
- Відвідати офіційний веб-сайт, щоб дізнатись більше про діяльність, пошукати відгуки про ломбард.
Кредитні спілки
Кредитні спілки – це фінансові компанії, які залучають кошти і надають фінансові послуги тільки членам спілки. Щоб вступити до спілки і користуватись кредитами потрібно заплатити вступний внесок і регулярно сплачувати пайові внески.
Більшість кредитних спілок функціонують, як кооперативи, створені для обслуговування інтересів конкретної громади (організації, колективу, чи жителів одного регіону). Керівництво спілки обирають на загальних зборах шляхом голосування.
Вартість кредитів у кредитних спілках може бути значно нижчою, ніж у банках, тому що такі компанії не створюють з метою комерції. Спілки кредитують на довший термін, ніж ломбарди, а вартість кредитів значно нижча.
Як обрати кредитну спілку?
Краще обирати кредитні спілки за рекомендаціями знайомих людей, які вже є її членами щонайменше півроку. Обираючи кредиту спілку, важливо перевірити таку інформацію:
- Статус фінансової установи. Чи включена компанія до державного реєстру.
- Ліцензії. Які ліцензії та на який строк, отримала кредитна спілка.
- Участь в асоціаціях. Чи включена кредитна спілка до асоціації аналогічних установ.
- Репутація кредитної спілки. Коли було засновано спілку. Як давно вона працює і які відгуки отримала.
Небанківські лізингові компанії
Лізингодавці – фінансові компанії, які передають певне майно в оренду за певну плату з можливістю його викупу.
Найчастіше у лізинг передаються автомобілі, сільгосптехніка або виробниче обладнання. Лізингодавці часто беруть кредити, щоб придбати об’єкти (предмети), які потім передають в користування на умовах лізингу.
В нашій країні здебільшого вважається за краще придбати річ у власність, ніж брати у лізинг. В економічно стабільних країнах люди намагаються вкладати гроші тільки в речі, які зростають в ціні, і брати у лізинг все, що з часом втрачає свою цінність.
Наприклад, автомобіль втрачає від 15% до 20% вартості вже за перший рік експлуатації і приблизно 6%-7% за кожний наступний рік. Загальні витрати ще більшезростають, якщо врахувати технічне обслуговування.
Як обрати лізингову компанію
Обираючи лізингодавця, необхідно перевірити такі документи:
- Реєстрація та ліцензія. Чи знаходиться компанія у державному реєстрі і чи має вона ліцензію на свої послуги.
- Обсяг послуг. На сайті компанії повинна бути розміщена фінансова звітність, в якій можна знайти кількість та обсяги вкладених угод.
- Участь в асоціаціях. Компанії з хорошою репутацією завжди є учасниками професійних асоціацій.
- Ринкові ціни. Ціни повинні бути близькими до середньоринкових. Занижена вартість послуг може говорити про шахрайські схеми.
Будьте обережні:
Щоб убезпечити себе від недоброчесних лізингодавців, слід дотримуватись загального правила – не платити ніяких грошей (авансових внесків, страхових платежів, оплати за послуги) до підписання угоди з лізинговою компанією.