Гроші – наскільки вони брудні?
- 19.08.2024
- 5 хвилин на читання
- 4686 прочитали
Брудні гроші – так ми зазвичай називаємо доходи, отримані нечесним шляхом. Але по справжньому чистими бувають тільки свіжо надруковані купюри. Гроші буквально брудні, тому, що до них всі торкаються, різні люди передають їх один одному, і не завжди миють руки.
Під час пандемії ми більше звертаємо увагу на речі, які можуть переносити небезпечні мікроби, бактерії, віруси. У магазинах з’явились засоби дезінфекції, за кордоном деякі кафе та ресторани взагалі перестали приймати готівку. Центральні банки різних країн відправляли готівку на карантин, і навіть спалювали, щоб зупинити поширення коронавірусу.
Наскільки брудні наші гроші?
Мікроби, бактерії та віруси постійно живуть навколо нас. Найбільше їх на тих поверхнях, до яких торкається багато людей.
Вчені Нью-Йоркського Університету у 2014 році вирішили перевірити, наскільки гроші брудні, і дослідили доларові купюри у медичній лабораторії. На банкнотах з Банку Manhattan виявили понад 3000 видів бактерій. Серед них були такі, що можуть спричинити харчове отруєння, стафілококову інфекцію, виразку шлунка і пневмонію.
Дослідження нового коронавірусу показали, що на папері та тканинах вірус живе до 9 годин, а на металевих і пластикових поверхнях аж до 28 днів. На паперових банкнотах вірус живе і залишається заразним до 4 днів.
Що впливає на забрудненість?
Вчені виявили, що на паперових банкнотах живе більше мікроорганізмів, ніж на металевих монетах. Причина в тому, що для карбування монет використовують різні сплави, у складі яких буває мідь, цинк та срібло. Деякі з них, наприклад срібло, мають антимікробні властивості.
Вік купюри
Кількість мікроорганізмів також залежить від віку купюри – чим вона старіша, тим більше людей вже тримало її в руках, і тим більше на ній різних мікробів. Гроші нижчого номіналу зазвичай брудніші. На них більше різного бруду, тому що вони швидше “обертаються”, їх частіше передають з рук в руки.
Умови зберігання
Умови, в яких зберігаються гроші, теж мають значення. На швидкість розмноження бактерій впливають температура, вологість, сонячне світло, та інші чинники. При температурі вище 40ºС мікроби, бактерії і віруси живуть менше, особливо при низькій вологості.
Чим вища температура і сухіше повітря, тим менше шкідливих мікроорганізмів на грошах. В теплих (20ºС-35ºС) і вологих (60%-80%) умовах більшість бактерій розвиваються швидше.
Шлях купюри
На забрудненість грошей впливає шлях, який конкретна купюра вже пройшла. Якщо на ній є жирні плями, чи залишки органічних продуктів – бактерій на ній буде значно більше. На грошах часто знаходять дріжджі, плісняву, ДНК тварин і людей, залишки їжі, і навіть наркотики.
За результатами дослідження, сліди кокаїну присутні на 80% і 90% паперових доларових банкнот, на 70% купюр знаходили героїн, на 30% – сліди метамфетамінів, на 20% – інші наркотичні засоби.
Ймовірність заразитися шкідливими бактеріями чи вірусами через готівку насправді існує. Важливо пам’ятати, що гроші брудні, мити руки після використання готівки, не зберігати гроші разом з продуктами і не дозволяти дітям гратися з грошима.
Як довго живуть купюри?
Купюри номіналом в 1, 2 і 5 гривень живуть найменше. Вони знаходяться в обігу приблизно 6-8 місяців, після чого Нацбанк замінює їх на нові. Купюри від 10 до 100 грн знаходяться в обігу в середньому 3 роки, а гроші номіналом 200 і 500 грн живуть три і більше років. Купюра 1000 грн ще нова, але ймовірно буде “жити” більше 5-ти років.
Як знизити ризики?
Щоб знизити ймовірність заразитись вірусом, максимально обмежуйте використання готівки. Якщо у вас ще немає платіжної картки – саме час її оформити. Замовте безконтактні платіжні картки для своїх дітей та родичів похилого віку. Діти зможуть отримувати кишенькові гроші і витрачати їх з карти.
Банківська картка зручна і навіть вигідна для пенсіонерів. З нею можна отримувати пенсію у безготівковій формі, самостійно поповнювати мобільний і навіть замовляти необхідні продукти та ліки в аптеці.
Коли необхідно, родичі зможуть швидко надіслати гроші на картку. Але головне – використання картки знизить ризик захворіти під час епідемії.
Ви можете замовити платіжну картку зараз:
Безконтактні картки допоможуть рідше тримати в руках брудні гроші і знизити ризик зараження коронавірусом. Вони дають можливість виконувати транзакції без контакту з терміналом. Невеликі покупки до 100 грн можна оплатити без введення пін-коду.
Інші небезпечні брудні місця:
- Банкомати та термінали
- Кнопки в ліфтах
- Дверні ручки
- Крани для води в туалетах
Ми не можемо бути впевнені, що кнопок у банкоматі, дверних ручок та водопровідних кранів не торкалась інфікована людина. І взагалі, чи проводять прибиральниці кафе чи магазину їх регулярну дезінфекцію.
Носіть з собою знезаражуючі засоби для протирання рук та твердих поверхонь, або хоча б одноразові серветки. В них можна завернути брудні гроші чи інші предмети, щоб менше торкатись їх руками.
Користувачі смартфонів можуть використовувати Google-Pay та Apple-Pay, або нову біометричну технологію FacePay24, яка розпізнає власника платіжної картки по обличчю (вже доступна в деяких мережах супермаркетів).
Кожний з нас повинен пам’ятати, які насправді брудні гроші, і дотримуватись правил гігієни, щоб уникнути зараження. Тільки так ми можемо зупинити розповсюдження вірусів і швидше повернутись до нормального життя. Будьте здорові!
Пропонуємо почитати:
- Обережно, фальшиві гроші.
- Де можна терміново позичити гроші?
- ТОП 10 видів шахрайства з платіжними картками