Фінансові цілі – як здійснити власні мрії
- 26.09.2024
- 8 хвилин на читання
- 7544 прочитали
Всі ми про щось мріємо, і бажаємо, щоб наші мрії здійснились. Але не кожному з нас вдається отримати бажане. Чому одні люди швидко рухаються до мрій, а інші не можуть зрушити з місця? Щоб досягти цілей, важливо чітко усвідомлювати, в чому саме вони полягають.
Фінансова ціль – це матеріальні та нематеріальні цінності, якими людина прагне володіти і готова докласти зусиль для їх отримання. Вартість досягнення цілі можна виразити в грошовій сумі, яку необхідно витратити, щоб здійснити бажання.
Правильно визначити фінансові цілі допомагає метод SMART, назва якого складається з перших літер англійських слів Specific (конкретні), Measurable (вимірювані), Achievable (досяжні), Relevant (релевантні), Time-bound (обмежені у часі).
Фінансові цілі завжди пов’язані з задоволенням певних потреб людини. Приклади фінансових смарт цілей:
- Придбання цінного майна (нерухомість, автомобілі, земельні ділянки, комерційна нерухомість, та інші)
- Покращити рівень життя (подорожувати, займатись дорогими видами спорту, витрачати гроші на розваги, та інші)
- Забезпечити майбутнє дітей (гроші на навчання, допомога у придбанні житла)
- Започаткувати власний бізнес (придбати обладнання та виробничі приміщення)
- Забезпечити старість (накопичити на додаткову пенсію, мати пасивний прибуток)
Кроки до досягнення фінансової цілі:
- Аналіз поточного фінансового стану
- Аналіз персональних доходів та витрат
- Аналіз наявних ресурсів (фінансів, навичок, знань)
- Планування бюджету та контроль за його дотриманням
- Пошук можливостей оптимізувати витрати
- Пошук додаткових способів заробітку
- Поступове погашення боргів, відмова від кредитів на поточні потреби
- Створення фінансової подушки для непередбачуваних витрат
- Накопичення першого капіталу і початок інвестування
Фінансові смарт цілі можуть змінюватись з часом, тому що в різні періоди життя людина має різні можливості та потреби. Наприклад, коли завдяки новій посаді зростають доходи, народжуються діти, або змінюється країна проживання, фінансові цілі зазвичай потребують перегляду.
Навіщо ставити фінансові цілі?
- Постановка цілі допомагає людині визначити для себе, що насправді для неї важливо, і чого вона хоче досягти
- Чітка фінансова ціль мотивує людину діяти, вона активно шукає способи, як правильно діяти, приймає рішення і робить певні кроки.
- Рухаючись до конкретної цілі людина краще розуміє, як використати наявні ресурси, такі як гроші, час та знання.
- Коли людина бачить досяжні цілі, і досягає їх, її впевненість у власних силах зростає.
Як оцінити бажання та обрати цілі
Правильно обрані фінансові цілі служать хорошим орієнтиром та потужною мотивацією до активних дій. Не всі наші бажання варті того, щоб обрати їх цілями. Для їх оцінки можна запитати себе:
- Чому я хочу це отримати?
- Чи дійсно мені це потрібно?
- Що зміниться, якщо я це отримаю?
- Наскільки досягнення даної цілі є важливим для мене?
- Чи є більш важливі цілі, яких потрібно досягти?
Фінансове планування
Плануючи власне або сімейне життя, важливо намітити конкретні цілі на певні періоди і зосередитись на їх досягненні. Якщо все грамотно спланувати, докладати зусиль і дотримуватись плану, можна досягти найкращого результату.
Фінансові цілі бувають короткостроковими, до 5 років, та довгостроковими, на 5-10 років, і навіть до пенсійного віку. Приклади довгострокових цілей – накопичення коштів на користь дитини, або пенсійні заощадження.
Чим відрізняються цілі від мрій?
Ціль завжди конкретна і досяжна, має термін досягнення і чіткий план дій. Ціль без плану послідовних дій і встановлених термінів – це мрія.
Способи досягнення фінансових цілей
Якщо фінансова ціль коштує дуже дорого і задача здається занадто складною, краще розбити її на окремі проміжні цілі. Крім того, щоб досягти мети різні люди обирають не однакові способи.
Наприклад, придбати нову квартиру можна трьома способами:
- Взяти готівковий кредит на повну вартість квартири під високий відсоток (35%-55% річних). Такі кредити банки видають на термін до 7 років. Щомісячні платежі і загальна переплата будуть найбільшими.
- Відкладати частину зарплати на депозит протягом 2-3 років, поки він не досягне 25% від вартості нерухомості, і оформити іпотечний кредит на максимальний термін. Щомісячні платежі будуть помірними, але загальна переплата за 20 років перевищить вартість квартири більше, ніж вдвічі.
- Заощаджувати протягом 3-6 років і зібрати 40%-50% від вартості квартири, щоб придбати її від забудовника на виплат, і виплатити залишок суми без нарахування відсотків.
З чого почати
Оцініть свій теперішній фінансовий стан: запишіть все, чим ви володієте, і все, що вам хотілось би мати у різні періоди часу – від 1 року і до виходу на пенсію. Зважте кожну ймовірну ціль і залиште тільки насправді важливі для вас. Оцініть їх вартість.
- Проаналізуйте власні доходи та витрати, оцініть, скільки можливо відкладати вже сьогодні, та на скільки можливо збільшити доходи.
- Оцініть досяжність кожної записаної цілі в залежності від наявних доходів, обдумайте всі можливі варіанти збільшити заробітки.
- Подумайте, які ризики можуть поставити під загрозу реалізацію мрій, та як від них застрахуватись.
- Складіть детальний план дій, включіть до нього все, що ви повинні зробити, щоб отримати бажане.
Перша ціль на шляху до мети
Якщо у вас є непогашені борги – вашою першою ціллю може стати їх погашення. Відсотки за кредитами постійно витягують зайві гроші, тому для початку візьміть за мету виплатити всі позики і якомога швидше.
Якщо боргів немає – першою ціллю повинно стати створення так званої «фінансової подушки». Розмір такого резервного фонду має бути таким, щоб родина могла прожити щонайменше 3 місяці на власні кошти – не звертаючись за кредитом, чи за фінансовою допомогою родичів.
Ніхто не може передбачити майбутнє, тому створити фінансову подушку – важлива ціль для кожного. Без власних заощаджень людина не відчуває себе впевнено і навіть боїться щось змінити у своєму житті.
У випадку втрати основного доходу така людина швидко залізає в борги, а фінансовий стан її родини різко погіршується. Ми сподіваємось, що наша інформація про smart цілі та способи їх досягнення допоможе вам уникнути проблем з фінансами!
Читайте далі:
- Доходи – які вони бувають та як їх збільшити?
- Багаті ми, чи бідні, або як оцінити фінансовий стан?
- Як повернути всі борги й припинити позичати гроші?
- Як розпоряджатися грошима у парі без конфліктів?