каскадер

Що таке фінансовий ризик?

  • 19.08.2024
  • 9 хвилин на читання
  • Read Icon 5619 прочитали

Ризиком ми називаємо ймовірність невдачі чи події з негативними наслідками. Щодня ми стикаємось з різними ризиками, які змушують нас бути обережними і діяти обачно. Коли ризк стосується грошей чи інших активів, його називають фінансовим.

Фінансовий ризик – це подія, яка може прямо чи опосередковано призвести до фінансових втрат.

Рівень ризику пропорційний очікуваним втратам і ймовірності настання події, яка може їх спричинити. Тому будь-який ризик можна охарактеризувати за двома ознаками:

  • Ймовірність настання
  • Можливі негативні наслідки

Які фінансові ризики нам загрожують?

Насправді ми ризикуємо щодня, але коли справа стосується особистих фінансів, виділяються декілька основних ризиків. Готовність до небажаних ситуацій, або страхування, дають змогу уникнути непомірних матеріальних втрат.

схема
Види фінансових ризиків

Ризик втрати платоспроможності

Регулярні грошові надходження можуть несподівано припинитись або значно зменшитись через хворобу, або втрату роботи. У похилому віці людина поступово втрачає здатність заробляти гроші. Доходи підприємців можуть впасти через конкуренцію чи зниження попиту на їх продукцію.

Єдиний соціальний внесок у пенсійний фонд призначений для захисту від даного ризику. Особиста фінансова подушка (резервний фонд) теж допомагає пережити складний період в житті.

Ризик втрати фінансової стійкості

Для фізичних осіб такий ризик найбільше пов’язаний з порушенням рівноваги між власними та позичковими коштами. Зловживання кредитами та перевищення витрат над доходами загрожує фінансовій стабільності.

Ризик боргів

Кредити пов’язані з ризиком, тому що негативно впливають на баланс активів і зобов’язань, погіршують фінансовий стан людини. Борги можуть рости через втрату заробітку, або тимчасове зниження доходів.

Якщо людина витрачає більше грошей, ніж заробляє, постійно бере кредити, погашає старі кредити за рахунок нових, вона може потрапити у «боргову яму». Перевіряючи доходи позичальника кредитні компанії завжди оцінюють кредитний ризик.

Боргова яма – пастка зростаючих боргів, які стають непосильним фінансовим тягарем і з якими майже неможливо розрахуватись. Якщо на виплату бргів йдуть майже всі доходи і людина бере нові кредити на погашення старих – вона у борговій ямі.

Фінансова стійкість може постраждати через втрату майна, чи відшкодування збитків, завданих іншим людям. Будь-які матеріальні речі можуть бути пошкоджені, зіпсовані, загублені або викрадені. В результаті виникають витрати на відновлення або ремонт.

Страхування майна – рекомендований спосіб захисту від даного ризику. Можна застрахувати своє майно або вкласти договір страхування цивільної відповідальності для виплати компенсації постраждалим особам.

Валютний ризик

Валютними називають ризики, пов’язані зі зміною курсів валют. З валютним ризиком найчастіше стикаються підприємці, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність. Якщо обмінний курс однієї валюти відносно іншої змінюється, підприємство може втратити частину доходів.

Депозитний ризик

Депозитний ризик – це ризик вкладника втратити гроші, які він кладе на депозит у фінансовій установі. Неповернення або часткове повернення вкладів можливе через банкрутство банку. Гроші на депозитах вкладників захищають від ризиків за допомогою страхування та державного регулювання.

Фонд Гарантування Вкладів Фізичних Осіб створений для захисту інтересів вкладників, які розміщують кошти на депозити в банках. Банки зобов’язані платити страхові внески у ФГВФО, який у випадку банкрутства банку повертає вкладникам до 200 тис. грн.

Інфляційний ризик

Інфляція знижує реальні доходи, тому що зароблені гроші втрачають свою купівельну спроможність. Інфляційні ризики найбільше стосуються грошових коштів, тісно пов’язані з депозитними, кредитними та валютними ризиками.

Інноваційні ризики

Даний вид ризиків стосується впровадження нових фінансових технологій та інструментів. Підприємці, які розвивають інноваційний бізнес, не мають жодних гарантій, що їх нововведення дадуть очікувані результати, тому вони завжди ризикують.

Процентний ризик

Процентні ризики пов’язані зі зниженням прибутковості активів. Комерційні банки та кредитні установи стикаються з ризиком фінансових втрат через зміну процентних ставок на фінансовому ринку.

Для банків недопустиме перевищення певного рівня процентних ставок, які вони виплачують за залучені кошти (на депозити) відносно ставок, під які вони видають кредити.

Податковий ризик

З податковим ризиком стикаються не тільки підприємці, він стосується і звичайних громадян. До податкових ризиків відносять зміни в законодавстві, введення нових податків, зміна порядку їх нарахування і ставок, скасування пільг, зміна термінів, умов та способів контролю за сплатою податків.

Криміногенний ризик

Криміногенними називають ризики, які пов’язані зі злочинною діяльністю інших осіб. Наприклад, незаконне присвоєння, шахрайські дії, або викрадення грошових та інших активів.

Інші ризики

Сюди відносяться будь-які форс-мажорні ситуації, такі як стихійні лиха, політичні зміни, економічні кризи в країні та в світі, і навіть зміни в особистому житті, які негативно впливають на фінансовий стан.

Кредитний ризик

Фінансові установи, які надають позики, повинні оцінювати власні ризики. Кредитор завжди перевіряє позичальника, щоб оцінити ймовірність дефолту.

Кредитний ризик – це розмір ймовірних фінансових втрат у випадку, якщо позичальник не виконає свої зобов’язання виплатити кредит.

Щоб оцінити позичальника, банки повинні зважити свої ризики. Для аналізу фінансового стану і ймовірності дефолту найважливішою для кредитора є така інформація:

  • Обсяги та регулярність грошових надходжень
  • Співвідношення надходжень і витрат на обслуговування боргів
  • Матеріальне становище (нерухомість, авто, кошти на депозитах чи в сейфах банку)
  • Ділова репутація (випадки порушення договірних умов, неправомірних дій, тощо)
  • Кредитна історія (чи допускались прострочення, неплатежі)

Інвестиційний ризик

Інвестиціями називають вкладення грошей в активи, які приносять регулярний дохід або зростають в ціні. Інвестиції завжди пов’язані з ризиком, адже немає 100% гарантій, що вкладені кошти принесуть прибуток.

Інвестиційний ризик – це ймовірність отримати збитки замість очікуваного прибутку або повністю втратити вкладені гроші.

Ніхто не може на 100% точно передбачити, як зміниться курс акцій, ціни на нерухомість, курс валюти. Неможливо прогнозувати природні і техногенні катастрофи, зміни політичного курсу та інші події в країнах.

Вплив ризиків на дохідність

Всі, хто планує інвестувати власні гроші в будь-які активи, повинні знати, що очікувана дохідність інвестиції залежить від рівня ризику.

Пам’ятка інвестора:

Чим вищий дохід ви плануєте отримати від інвестиції, тим вищі ризики ви приймаєте.

Чим вищий дохід може принести інвестиція (якщо все складеться добре), тим ризиковішою вона є. У випадку негативного сценарію, фінансові втрати будуть більшими. І навпаки, інвестиції з невеликим ризиком і надійними гарантіями завжди приносять невеликий дохід.

Інвестиції в новітні фінансові продукти, такі як краудфандингові платформи, або платформи P2P кредитування, пов’язані зі значним ризиком. Причина в недостатньому регулюванні та відсутності належного контролю з боку державних органів за діяльністю таких організацій.

Інвестори, які вкладають кошти в P2P-кредитування, не можуть перевірити інформацію про позичальника самостійно і не захищені від неякісних послуг, чи від зловживань з боку адміністраторів таких платформ.

Найкращий захист від ризику інвестування – диверсифікація інвестицій. Кошти потрібно рівномірно розподіляти між ризиковими інвестиціями з високою та помірною дохідністю. Так ризик втратити всі гроші буде значно нижчим.

Схильність до ризику

Всі люди різні і по-різному відносяться до ризику, дехто любить ризикувати, а інші навпаки уникають ситуацій, пов’язаних з ризиком. На схильність до ризику впливають особливості характеру людини та середовище, в якому вона живе.

Схильність до ризику впливає на фінансову поведінку людини, на вибір тих, чи інших, фінансових продуктів та інструментів.

Люди, які не люблять ризикувати, віддають перевагу банківським вкладам до запитання з найнижчою дохідністю, або на короткий термін в межах гарантованої суми. Такі люди частіше купують страхові поліси, щоб захиститись від великих фінансових втрат.

Схильні до ризику люди вкладають кошти в ризикові фінансові інструменти. Які можуть приносити більший дохід. Вони купують акції нових компаній, сподіваючись на їх зростання в ціні, або тримають заощадження у криптовалюті, чи навіть грають в азартні ігри.

Індустрія азартних ігор побудована на схильності до ризику, тому що пропонує дві можливості – виграш або втрата. Діяльність казино є дуже прибутковою для їх організаторів, тому що шанси гравця виграти джек-пот завжди у багато разів нижчі, ніж програти гроші.

Корисно знати:

Ймовірність виграти у лотерею, вгадавши комбінацію з 6 чисел, обираючи з 42 номерів, складає приблизно 1 : 5 млн.

Приймаючи фінансові рішення потрібно враховувати можливі ризики і оцінювати ймовірні наслідки. Важливо навчитись розпізнавати загрози, щоб управляти особистими ризиками і знизити можливі фінансові втрати.

Як можна управляти ризиками?

Управляти ризиками означає правильно їх виявляти, оцінювати (ймовірність і ступінь небезпеки), і вчасно реагувати.

Виділяються наступні способи управління ризиками:

  1. Уникнення ризику – вибір дій, або відмова від будь-яких дій з метою звести ймовірність ризику до 0%. Для прикладу – не повідомляти свій ПІН-код, чи персональну інформацію, не оплачувати покупки в інтернеті з основної платіжної карти, тощо.
  2. Послаблення ризику – прагнення зменшити ймовірність настання події або знизити матеріальні втрати. Для прикладу – створення фінансової подушки на випадок безробіття, чи банківські вклади до запитання, або на суму до 200 тис. грн.
  3. Передача ризику – оформлення угоди зі страховою компанією. Зазвичай страхування використовують, якщо знизити ризики немає можливості або це занадто дорого.
  4. Прийняття ризику – у випадках, коли неможливо впливати на події, які відбуваються, людина повинна прийняти ситуацію і скоригувати власні фінансові плани для мінімізації збитків.

До подій, на які ми не можемо впливати, відноситься економічна криза, стихійне лихо, карантинні заходи, чи банкрутство банку. Нам залишається лише прийняти такі ризики і скоригувати власні дії з урахуванням можливих наслідків.

Пропонуємо почитати:

Ця стаття була корисною?

0 з 1 вважають це корисним

Фінансовий консультант, автор статей про фінансову грамотність та Fintech ентузіаст.

Поділитись на
Read Icon 5619 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше