WIKI

Стейкінг криптовалюти

Ключові Висновки

  • Стейкінг це процесс заробітку який передбачає тимчасове блокування токенів на криптогаманці
  • Чим більший обсяг заморожених активів, тим більше нових блоків вони зможуть згенерувати
  • Стейкінг – це один з найменш ризикованих способів пасивного заробітку на криптовалюті
  • Варто працювати лише з перевіреними криптовалютними біржами
  • Рекомендовано сформувати цілий портфель криптовалют, які будуть приносити дивіденди
  • Для розрахунку прибутковості, існують спеціальні калькулятори
Останнє оновлення: 19.08.2024

Криптовалюта в Україні стрімко набирає популярності і дозволяє отримувати дохід. Заробіток може бути активним, через торгівлю на біржі, та пасивним – через розміщення монет у стейкінгу.

Що таке стейкінг криптовалют?

Стейкінг – це процес, який передбачає заморожування токенів на криптогаманці. Монети залишаються застейканими певний, завчасно визначений, відрізок часу. За це криптовласнику надається фінансова компенсація, завдяки якій стейкінг є вигідним.

Для стейкінгу задіюють алгоритм Proof of Stake (PoS). Цей алгоритм підтверджує частку володіння активом, та використовується для захисту блокчейну від недостовірних даних, які намагаються в нього вписати, чи сторонніх втручань іншого типу.

Стейкінг дозволяє підтримувати блокчейн у працездатному вигляді. А отримання нових монет заохочує діючих власників токенів, приймати участь у цьому процесі.

Заробіток на стейкінгу залежить від того, скільки монет буде заморожено. Чим більший обсяг заморожених активів, тим більше нових блоків вони зможуть згенерувати, тому і дохід виростає. Найбільш зрозуміла аналогія – банківський депозит.

Людина ставить кошти на депозитарний рахунок, банк ними користується для своїх цілей та платить за це проценти. Але кошти з депозиту нікуди не зникають та рахуються власністю людини.

Так і зі стейкінгом – монети залишаються на гаманці, просто ними не можна певний час користуватись. А після закінчення періоду заморозки монет, їх власник отримує відсотки від вкладеної суми.

Види стейкінгу

Стейкінг криптовалют розділяють на види, залежно від тривалості заморозки та того, які монети фіксуються:

  • Locked Staking або фіксований стейкінг. Власнику монет відомий точний термін на який криптовалюта фіксується. Обравши період, відмінити операцію неможливо і монети залишаються недоступними до його закінчення. Зазвичай ставка відносно висока і плата фіксована.
  • Flexible Staking або безстроковий стейкінг. Точний період стейкінгу невідомий, та монети можна вивести у будь-який момент.

    Винагороди відносно невисокі, але система гнучка, завдяки чому стейкхолдер відчуває повний контроль над своїми коштами. Зазвичай проценти виплачуються раз у місяць, хоча можуть бути варіанти.
  • DeFi-стейкінг. Децентралізовані активи – це нестандартні криптовалюти, тому процес стейкінгу для них особливий.

    Оскільки DeFi побудовані на смарт контрактах, стейкінг відбувається за участі третьої сторони, яка використовує DeFi та платить їх власникам проценти. Плата регулярна, а дохідність іноді досягає 100% річних.

Часто процедура стейкінгу ускладнюється – щоб отримувати пасивний заробіток потрібно стати валідатором криптопроекту. Незалежно від виду стейкінгу, він є непоганим варіантом пасивного заробітку.

Стейкінг та фармінг у криптовалюті – у чому різниця?

Іноді стейкінг та фармінг плутають, оскільки вони доволі схожі. Різниця полягає у наступному:

  • Стейкінг використовується лише на PoS блокчейнах та їх різновидах.
  • У стейкінгу передаються лише декларації на токены, а самі монети залишаються на гаманці або рахунку біржі.
  • У якості винагороди отримують ті ж токени, що були застейкані.
  • У фармінгу передаються саме активи.
  • Передані у фармінгу монети використовуються для забезпечення ліквідності додатків, децентралізованих бірж та кредитних організацій.
  • Винагородою є нативні токены бірж або відсотки з переданих монет.

Кожен метод має своїх поціновувачів. Більше того, ніхто не забороняє комбінувати ці види пасивного заробітку.

Переваги та ризики стейкінгу

Стейкінг – це один з найменш ризикованих способів пасивного заробітку на криптовалюті.

Але, як і у будь-якого типу заробітку на криптовалюті, певні ризики притаманні навіть стейкінгу:

  • Довготривале замороження великої кількості криптовалюти зменшує активність її котування, тому ціна може падати. Через це вигода від стейкінгу у фіатному еквіваленті зменшується.

  • Взлом біржі або втрата ключа до облікового запису на біржі чи майданчику, де застейкані монети.

  • Якщо відбудеться різке зменшення ціни активу, кошти буде неможливо вивести поки не закінчиться період стейкінгу. Це приведе до серйозних втрат.

Щоб уникнути подібного ризику, варто обирати програми, де немає точного терміну заморозки і вивести кошти можна у будь-який момент.

Як зменшити ризики стейкінгу криптовалют

Криптовалютна біржа чи інший майданчик, де можна застейкати монети, зазвичай пропонує власну систему безпеки. Але власнику криптовалюти також варто бути обережним. Щоб мінімізувати ризики, можна використовувати наступні поради:

  • Якщо плануєте займатись стейкінгом монет нового проекту, перевіряйте його протокол.
  • Працюйте тільки на платформах, які мають хорошу репутацію та є надійними. Порівнюйте умови різних платформ.
  • Відсіюйте пропозиції занадто прибуткового стейкінгу. Це може бути обман.
  • Слідкуйте за аналітикою, наприклад на платформі CoinMarketCap. Використовуйте лише надійні сервіси.
  • Уважно знайомтесь з умовами та правилами стейкінгу потрібного вам проекту. Яка сума потрібна, які умови використання застейканих коштів, які суми будуть виплачуватись.
  • Уважно відслідковуйте період стейкінгу. Уточніть, чи можна виводити монети до закінчення періоду заморозки.

Дотримуватись цих правил нескладно. Варто всього лише витратити трохи часу на оцінку проекту.

Як займатись стейкінгом: покрокова інструкція

Щоб отримати заробіток на криптовалюті з нуля потрібно зробити наступні кроки:
Крок 1

Обрати криптомонети

Обирайте монети з найкращими умовами заробітку. Наприклад, порівняти ставки на різних платформах.
Крок 2

Вибрати формат стейкінгу

Наприклад, з фіксованою ставкою, безстрокові або зі щоденним нарахуванням прибутку.
Крок 3

Придбати монети

Для цього потрібно знати, який обсяг монет потрібен для стейкінгу.
Крок 4

Обрати крипто біржу або інший майданчик, де будуть застейкані монети

Купувати монети можна прямо на біржі де вони будуть заблоковані. На деяких біржах є вбудована функція стейкінгу, що спрощує процедуру та економить час.
Крок 5

Укласти контракт на стейкінг

Укласти контракт на стейкінг. В особистому кабінеті криптобіржі є розділ «Стейкінг». Оберіть параметри угоди та розмістіть монети
Висновки

По завершенню процедури

 Токени залишатимуться на рахунку, але приноситимуть пасивний дохід.

Яка криптовалюта підходить для стейкінгу

Оскільки на крипто біржах торгуються тисячі активів, обрати монети для стейкінгу дійсно може бути непросто. Але є критерії, які дозволяють обрати криптовалюти, які можна успішно використовувати для стейкінгу у 2024 році:

  • Вартість. Ціна активу є одним з найважливіших критеріїв. Потрібно зразу відсіяти монети, які підпадають інфляції. Вони не принесуть багато прибутку.

  • Пропозиція. Варто обирати монети з фіксованою пропозицією. Обмежений обсяг провокує зростання вартості, оскільки кількість доступних токенів на ринку зменшується, якщо частина буде застейкана і недоступна.

    Після закінчення терміну заморозки, є ймовірність отримати високий прибуток.

  • Перспективність монети. Варто обирати криптовалюти, які створені для вирішення актуальних проблем. Вони будуть користуватись попитом, рости у ціні та приносити дивіденди.

  • Ставки винагороди. Високий рівень ставок дозволяє отримувати високі прибутки, але токены з неправдоподібно високими ставками не підходять.

    Навіть якщо ці ставки дійсно виправдані, подібні активи волатильні і є ризик, що вони суттєво втратять в ціні. Також варто оцінити та порівняти ставки на різних сервісах.

  • Волатильність та сума контракту. Варто обирати монети, які не відрізняються сильною волатильністю та пропонують адекватний поріг входу в проект.

  • Обсяг торгів. Чим вищим є цей показник, тип популярнішим вважається актив.

Щоб отримати стабільно високі виплати, варто обрати кілька різних токенів – якщо одні стануть дешевшими, інші подорожчають та перекриють можливі втрати. Можна використовувати стейблкоїни.

Ці токени не такі волатильні, тому якщо застейкати їх, більше шансів, що отримаєте вигоду, навіть якщо частина застейканих монет просядуть у ціні. До того ж портфель варто переглядати раз у кілька місяці, позбуваючись активів, які не приносять прибутку.

Топ-10 монет для стейкінгу у 2024 році

Для стейкінгу може використовуватись не одна монета. Краще сформувати цілий портфель криптовалют, які будуть приносити дивіденди. Серед найбільш популярних криптовалют, які можуть використовуватись для стейкінгу варто відмітити токени, які мають перспективи для зростання.

Tether (USDT)

Tether функціонує на протоколі Omni Layer та взаємодіє з блокчейном Біткоїн.

Монета має прив’язку до фіату – долара. Відрізняється прибутковістю 12,3%. Цей токен входить в ТОП-10 монет з високою ринковою капіталізацією, має стабільний курс та може використовуватись як альтернатива фіату.

USDC

USD COIN – це стейблкоїн, курс якого прив’язаний до долара. Працює на ERC 20 алгоритмі, та може бути інтегрований всіма гаманцями, які підтримують цей блокчейн. Монети мають механізм спалювання, завдяки якому підтримуються стабільні котування.

Стейкінг USDC вигідний завдяки тому, що прив’язаний до реальних коштів та має широкий спектр застосування.

Ethereum (ETH)

Алгоритм який використовує платформа Ethereum 2.0. – Proof-of-Stake. Він перевіряє транзакції за допомогою голосів користувачів, що керовані стейкерами-валідаторами.

Щоб стати валідатором, потрібно утримувати на рахунку від 32 ETH, але щоб займатись стейкінгом, сума може бути меншою. Кількість нових токенів розраховується від того, який відсоток монет знаходиться у стейкінгу.

Таку технологію почали використовувати після переходу на алгоритм PoS і відміни фіксованої винагороди за формування нового блоку.

Binance Coin (BNB)

Binance – одна з найбільших криптовалютних бірж в Україні та має власний токен BNB. Токен популярний у стейкерів, оскільки кількість монет регулярно зменшується через їх спалювання.

Паралельно, росте популярність біржі та її дочірніх продуктів. Тому стейкерхолдери отримують вигоду, якщо застейкають нативний токены біржі.

Solana (SOL)

Solana – платформа, що розробляє смарт-контракти та децентралізовані додатки. SOL – це власна криптовалюта проекту, яка використовується для сплати комісій в мережі, полегшення транзакцій та стейкінгу.

Цей токены дуже швидко росте, оскільки Solana активно розвиває екосистему та відрізняється високою пропускною здатністю. Віддаючи монети в стейкінг, власники токенів не тільки отримують винагороду, але і захищають мережу. APY в середньому складає 7%-8%.

Cardano (ADA)

Cardano (ADA) – це блокчейн-платформа, яка працює на алгоритмі Proof-of-Stake, розробляє смарт-контракти для DeFi, Dapps та нові токени. Власники монет можуть делегувати свої активи ADA у стейкінг-пул.

Для цього можуть використовуватись більшість популярних гаманців. Середня дохідність від стейкінг пулу складає близько 3,7-4,2% річних.

Cosmos (ATOM)

Космос – платформа, де можна створювати інші блокчейни. АТОМ – є нативним токеном системи, стейкінг якого може приносити близько 10% річних. Депонувати їх можна у гаманці.

Tezos (XTZ)

Tezos – блокчейн-платформа де можна випускати токени та розробляти децентралізовані програми, використовуючи для роботи алгоритм Liquid Proof-of-Stake. Монети XTZ активно використовуються у системі.

Щоб заробляти на стейкінгу, потрібно заморозити від 8000 XTZ. Рівень доходу залежить від замороженої суми – чим більше заморозите, тим більше отримаєте.

Polkadot (DOT)

Polkadot – децентралізована блокчейн-мережа, яка пов’язує інші блокчейни. Стейкінг DOT дозволяє отримати близько 13% річних пасивного доходу.

Algorand (ALGO)

Algorand є мультифункціональною блокчейн-платформою, де активно розвиваються NFT, DeFi і Web3-сервіси. ALGO – це криптовалюта сервісу, яка входить в ТОП 50 монет по капіталізації. Стейкінг цих токенів дозволяє отримувати близько 6% річних.

Криптовалютна біржа: яку вибрати для стейкингу криптовалюти

Великі біржі першими почали пропонувати стейкінг криптовалюти, оскільки на майданчиках багато користувачів, які зберігають там свої кошти і можуть отримувати пасивний дохід.

Серед найбільших майданчиків зі стейкінгом можна виділити:

  • Binance. Великий торговий оборот та гнучкість розробників дозволили швидко орієнтуватися на запит користувачів та відкрити стейкінговий сервіс.

    Також на Бінанс можна займатись DeFi-стейкінгом, який для зручності виділений у окрему вкладку. Там користувачі можуть стейкати Tether, Binance USD, Binance Coin і DAI.
  • Coinbase. Також дуже популярна криптобіржа, хоча має менший торговий оборот ніж Бінанс. Вибір криптовалют для стейкінгу тут менший, але можна займатись замороженням всіх токенів на базі ETH 2.0. Також подібна можливість відкрита для XTZ і ALGO.
Список бірж, які підтримують стейкінг, постійно росте, але оскільки напрям відносно новий, краще довіряти свої кошти тільки перевіреним майданчикам.

Криптовалюта: як заробити на стейкінгу на біржі Binance

Для стейкінгу Бінанс потрібно мати обліковий запис на платформі. У якості криптовалюти, яку можна стейкати, оберіть Ethereum (чи інший актив).

  • Натиснути Earn, після чого у випадаючому меню обрати Binance Earn.
  • З’явиться перелік монет, які можна використовувати у стейкінгу. Зі списку можна обрати ETH 2.0. або інший токены, коли він стане доступним.
  • Натисніть на «Стейкінг» біля токену ETH. Криптовалюта буде зафіксована, після заповнення необхідних полів.
  • Залишилося прочитати умови передання коштів та натиснути «Підтвердити».

Гаманець для стейкінгу криптовалют

Після того як криптовалюта куплена, її потрібно десь зберігати. Найкращим рішенням є гаманець. Деякі гаманці пропонують стейкінг криптовалюти. Це, так званий, холодний стейкінг.

Але щоб отримувати пасивний дохід, кошти повинні зберігатись виключно на заданій адресі. Після переміщення активу, дивіденди надходити перестануть.

Найбільш популярні гаманці для стейкінгу криптовалюти

  • Ledger. Цей криптоволет є одним з найнадійніших та найзручніших варіантів для стейкінгу Tron (TRX), ATOM та ALGO.

    Коли кошти знаходяться на гаманці, власник все ще може їх контролювати, не дивлячись на активацію стейкінгу.

  • Trust Wallet. На цьому гаманці, який підтримується Binance, можна застейкати TOMO, XTZ, CLO, ATOM, ALGO, VET, TRX, IOTX Саме його мультивалютність є суттєвою перевагою для людей,

    які планують займатись стейкінгом одразу декількох монет, оскільки більшість інших гаманців підтримують стейкінг однієї-двох криптовалют.

  • Trezor. Це один з найстаріших крипто гаманців, тому йому можна повністю довіряти. У ньому можна займатись стейкінгом, але для цього потрібно встановити спеціальні програми.
    Це не завжди зручно, що зменшує популярність стейкінгу на Trezor.

Можна обрати будь-який з перерахованих гаманців чи зупинити свій вибір на інших, але потрібно завжди враховувати безпечність та функціональність місця стейкінгу. І у даному випадку змагання виграє Ledger, як надійний, зручний та мультивалютний гаманець.

Як виконувати стейкінг криптовалюти на гаманці?

Для прикладу візьмемо гаманець Ledger та оберемо криптовалюту, курс якої високий а сам проект перспективний. Це дозволить отримати приємний дохід.

Далі потрібно слідувати за наступною інструкцією:

  • Створіть обліковий запис на Ledger Live.
  • Перенесіть на нього монети.
  • Оформіть процедуру стейкінгу та запустіть її.

Власник не втрачає контроль над криптовалютою. Більш того, для кращого контролю над монетами він може використовувати додаткові інструменти.

Платформи для стейкінгу криптовалют

Стейкінг став настільки популярним способом отримання пасивного заробітку, що з’явились майданчики, які надають послуги посередників, знімаючи за це певний процент від прибутку. Подібний спосіб стейкінгу називають «м’яким».

Серед найбільш популярних стейкінг-майданчиків можна виділити:

  • Stake Capital. Платформа дозволяє застейкувати ATOM, KAVA, AION, LOOM, LPT та XTZ.
  • MyCointainer. Працювати можна тільки після того, як оберете тариф, за яким і розраховується плата за стейкінг та його дохідність. Найдешевший тариф Basic, де в місяць потрібно заплатити долар, а найдорожчий тарифний план Power Max, обійдеться у 10 доларів за місяць.

Майданчиків, які можуть запропонувати свої послуги, дуже багато. Але варто обирати лише надійні та з хорошою репутацією. Це вбереже ваші кошти від зловмисників.

Як порахувати прибутковість стейкінгу?

Коли стейкається криптовалюта, прогноз дохідності цієї процедури можна зробити з допомогою спеціальних калькуляторів. Це програми, які використовують математичні алгоритми, щоб приблизно передбачити майбутній дохід.

  • Stakingrewards.com. Цей сервіс займається відстеженням 190 активів по їх ціні, зміні курсу за добу, річній прибутковості, кількості монет які уже у стейкінгу, та загальній капіталізації.
    Також враховується загальна пропозиція та відсоток застейканих монет. У для точнішого прогнозу до калькулятора можна внести сервісні збори, реінвестиції, передбачувані зміни та ін..
  • Сryptolek.com. Доступ до калькулятора безкоштовний, відслідковує APR по 45 тикерам на 12 майданчиках. Перевага калькулятора у тому, що підозрілі монети сервіс не відслідковує – працює тільки з надійними активами. Інтерфейс дуже зручний, чим він подобається користувачам.

Також можна скористатися калькуляторами, які роблять розрахунки тільки для однієї криптовалюти. Наприклад, для Ethereum 2.0 можна використати сервіс Ethscan.org.

Висновок

Більшість людей тільки недавно розібрались, що таке криптовалюта, але шукають способи, як на ній можна заробити. Стейкінг – це один з найпростіших та найбезпечніших варіантів пасивного заробітку на монетах.

Стейкхолдер не ризикує своїми коштами і не передає їх. Він може розпоряджатись криптовалютою у тій мірі, яку дозволяє обраний спосіб стейкінгу, отримуючи за це солідний відсоток прибутку.

Той факт, що стейкінг пропонують більшість великих бірж, вчергове підтверджує, наскільки вигідним він є для власників монет, біржі чи розробників блокчейну.

Ця стаття була корисною?

Станьте першим, хто залишив відгук

Прозорість подачі інформації
На Financer.com ми прагнемо допомогати вам із вашими фінансами. Весь наш зміст відповідає нашій Редакційній Політиці. Ми відкрито говоримо про те, як ми перевіряємо продукти та послуги в нашому Процесі Перевірки та як ми заробляємо гроші на сторінці Розкриття Інформації.

Регіональний менеджер Financer.com.ua. Експерт з аналітики та створення статей у сфері фінансів. Досвід у вивчені сучасних економічних ноу-хау: інтернет-банкінг, криптовалюта, електронні гаманці.

Поділитись на
Read Icon 2317 прочитали

BIG_ BRO
Цікаво описали.. Дякую
Відповідь
Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше