Розстрочка чи кредит готівкою, що вигідніше?
- 20.11.2024
- 11 хвилин на читання
- 4002 прочитали
Купити бажані речі ми можемо трьома способами – заощадити певну суму, регулярно відкладаючи з зарплати, оформити розстрочку або взяти кредит готівкою. Розстрочка теж відноситься до кредитів, хоча має певні відмінності.
Популярність банківських кредитів вища, ніж ощадних депозитів, хоча заощаджувати звичайно вигідніше, ніж позичати. Причина популярності кредитів криється в психології – нам набагато приємніше купувати новинки одразу, коли дуже хочеться, ніж через рік або два, коли вони подешевшають, або ми накопимо на них гроші.
Що таке розстрочка, чим відрізняється від кредиту?
І готівковий кредит, і розстрочка, відносяться до споживчих кредитів, призначених для придбання товарів та послуг.
Розстрочка – це цільовий кредит, який можна використати тільки на придбання певного товару в магазині конкретного продавця.
Кредит готівкою – видається без цільового призначення, й може бути використаний для будь-яких покупок або оплати послуг, як готівкою, так і безготівковими платежами.
Основні відмінності
Здавалось би, що для позичальника немає ніякої різниці, й навіть більш привабливо виглядає пропозиція взяти кредит готівкою. Але насправді споживчі розстрочки бувають набагато вигіднішими. Розглянемо докладно, чим вони схожі, і в чому їх відмінності:
▻ В обох випадках позичити можна тільки таку суму, яка обмежена індивідуальним кредитним лімітом. Доступна сума для готівкового кредиту зазвичай перевищує ліміт для споживчої розстрочки.
▻ Споживчі розстрочки в більшості випадків належать до короткострокових кредитів терміном до 1 року, але можуть бути й середньостроковими до 2-х, й навіть до 3-х років. Кредит готівкою – це як правило середньострокова або довгострокова позика на 2-7 років, але може бути й короткостроковим.
▻ Схема погашення споживчої розстрочки завжди ануїтет, відсотки нараховуються одразу на всю позичену суму, після чого борг розбивається на кількість місяців. Якщо термін кредитування перевищує 12 місяців, то переплата зростає через нарахування складних відсотків.
▻ Відсоткова ставка за розстрочкою нижча, ніж за готівковим кредитом, і навіть за кредитною карткою. Якщо готівкові позики на початок 2022 року банки видають під 35%-50% річних, то моментальна розстрочка на будь-які покупки чи витрати видається зі ставкою 22%-36% річних з терміном погашення до 2 років.
Найголовніша особливість споживчої розстрочки – можливість придбати товар на виплат без переплат в мережах магазинів, які є партнерами банку.
Невже банки так люблять своїх клієнтів, що відмовляються від власного прибутку? Звичайно ж ні, просто такі самі відсотки вони отримують у вигляді комісійних від магазинів-партнерів.
Коли розстрочку брати невигідно?
Деякі банки пропонують дуже зручну послугу для постійних клієнтів – моментальну розстрочку на будь-які покупки в онлайн та офлайн магазинах.
Моментальна розстрочка – переведення в кредит будь-якої витрати, здійсненої за допомогою банківської кредитної картки.
Насправді така розстрочка – це звичайний готівковий кредит зі схемою погашення «ануїтет» під стандартний, або спеціальний відсоток (нижчий за стандартний).
Порада:
Не поспішайте переводити будь-яку покупку в розстрочку. Це варто робити тільки у випадку, якщо ви не знайшли потрібний вам товар в партнерській мережі, або можете придбати його в іншому магазині значно дешевше, навіть з врахуванням відсотків за кредит.
Плюси та мінуси для порівняння
Кредит або розстрочка дають нам можливість отримати бажані речі саме тоді, коли вони найбільше потрібні.
👍 Плюси розстрочки:
- Найнижчі відсотки
- Рівномірне розподілення власного бюджету
👎 Мінуси розстрочки:
- Вибір обмежується партнерською мережею
- Невеликі суми та терміни
👍 Плюси кредиту готівкою:
- Більша сума позики
- Довший термін погашення
- Необмежений вибір товарів
👎 Мінуси кредиту готівкою:
- Значна переплата через відсотки
- Вимагають вищий кредитний рейтинг
- Складніша процедура оформлення
Висновок:
Споживча розстрочка – найкращий фінансовий інструмент для придбання побутових товарів в кредит, але купувати їх вигідніше в магазинах, які є партнерами банку.
Як купити товар в розстрочку?
За статистикою найчастіше в розстрочку купують побутову техніку, особливо часто нові смартфони. Як взяти телефон в розстрочку, якщо грошей на новий гаджет не вистачає?
Що потрібно, щоб купувати в розстрочку:
- Кредитна карта одного з банків
- Кредитний ліміт на розстрочку
Три основних способи купити товар в розстрочку:
⓵ Необхідно мати кредитну картку з підключеною послугою “Розстрочка”, і відкритий кредитний ліміт, в межах якого можна купувати товари на виплат. Якщо на ціннику є позначка вашого банку (Приватбанк, Монобанк, Альфабанк), просто повідомте касира, що бажаєте оформити розстрочку.
⓶ Розрахуватись за покупку кредитною карткою і самостійно перевести її в розстрочку, зайшовши до вашого онлайн-банкінгу. можливість переведення в розстрочку будь-якого платежу з картки є не у всіх банках).
⓷ Послуга покупки в розстрочку доступна у великих магазинах побутової техніки, таких як Comfy, MOYO, Eldorado, Foxtrot, Цитрус, та інші. Оберіть товар і скажіть продавцю, що вам потрібна розстрочка, вам оформлять кредитну картку прямо в магазині протягом 30 хвилин.
Зверніть увагу:
Якщо у вас немає кредитної історії, або кредитний рейтинг низький, вам можуть відмовити або запропонують мінімальний кредитний ліміт.
За минулий рік банки позичили домогосподарствам на 28% більше, ніж за попередній, враховуючи споживчі розстрочки, в 2020 році очікується зниження відсоткових ставок і подальше зростання ринку споживчого кредитування.
Найкращі розстрочки пропонують три українські банки:
- Приват Банк, розстрочка “Оплата частинами” під 0,01% та “Миттєва розстрочка” під 2,9% на місяць.
- Альфа Банк, Легка розстрочка під 0.01% або “Оплата частинами” з комісією 1.8% щомісяця.
- Monobank (Universal Bank), розстрочка “Покупка частинами” під 0,01% в партнерській мережі, або зі ставкою 1.9% на будь-які витрати з карти.
- А-Банк, розстрочка “Миттєва” під 2,9% на місяць з переведенням будь-яких витрат з карти.
Розстрочка Монобанк
Монобанк надає можливість переведення в розстрочку (на 3 – 24 місяці) будь-яких витрат з картки, навіть переказів з карти на карту чи комунальних платежів. Це зручно, коли не вистачає коштів на важливий платіж, або на погашення кредитного ліміту на картці.
Можна передивитись виписку по картці і будь яку суму повернути на карту, перевівши її в розстрочку. Така послуга фактично є автоматизованим оформленням моментального кредиту в межах персонального ліміту.
Розстрочка від монобанк має один недолік – її невигідно погашати достроково, тому що відсотки нараховуються в день оформлення одразу за весь період, на який вона оформлена.
Картка Монобанк
Розстрочка ПриватБанк
Оформити “Оплату частинами” від Приват Банку можна на касі в магазинах, які є партнерами банку. “Моментальна розстрочка” – це персональний експрес-кредит зі ставкою 2,9% на місяць і разовою комісією за оформлення 2,9%.
Основні переваги – вигідна ставка, розгалужена партнерська мережа, дострокове погашення без переплати. При достроковому погашенні відсотки нараховують тільки за місяці фактичного користування кредитом.
Карта Універсальна
Розстрочка від А-Банку
Умови за споживчою розстрочкою від А-банку аналогічні “Миттєвій розстрочці” від Приват Банку, але оформити її простіше.
У додатку Приват24 немає можливості перевести будь-який платіж у розстрочку, а в мобільному додатку ABank24 така можливість є. Кредит надається на термін до 12 місяців.
Зелена картка А-Банк
Розстрочка від Альфа банку
Альфа Банк теж пропонує два варіанти оформлення розстрочки – в партнерських мережах на касі при оплаті за покупку або перевести в розстрочку будь-який платіж з картки на суму від 500 грн.
Банк надсилає повідомлення з пропозиціями перевести платіж в розстрочку. Прийняти рішення можна протягом двох тижнів, надіславши SMS з кодом для підтвердження. Термін розстрочки – до 24 місяців.
Червона Кредитка DER
Купувати в розстрочку чи позичати готівку – вирішувати вам, ми сподіваємось, що наші поради допоможуть прийняти правильне рішення.
Розстрочка від ОТП Банку
“Скибочка”, таку милу назву має розстрочка від ОТП банку. “Скибочка” – це послуга переведення в розстрочку будь-яких витрат з картки в межах персонального кредитного ліміту.
Банк надсилає СМС повідомлення з пропозицією переведення платежу в розстрочку одразу після того, як гроші спишуться за картки. В повідомленні вказують процентну ставку та доступний термін.
Щоб повернути гроші на карту потрібно підтвердити згоду. Якщо розстрочка не потрібна, пропозицію можна відхилити. Для того, щоб користуватись послугою, замовте картку “Мані на кармані”.
Розстрочка від ПУМБ
В банку ПУМБ є три кредитні програми, які дозволяють купувати товари в розстрочу. Користувачі кредиток від ПУМБ можуть перевести в “оплату частинами” будь-який платіж за товари в партнерських мережах.
Розстрочка під 0,01% на будь-які товари діє лише 3 місяці. Далі нараховують стандартні відсотки для кредитної картки – 3% щомісяця (36% річних).
Розстрочка від Укрсиббанк
Укрсиббанк також пропонує своїм клієнтам послугу “Плати частинами” – переведення в розстрочку покупок, оплачених з кредитної картки. Послуга діє тільки в торговельних мережах і магазинах, які є партнерами банку.
Ліміт на розстрочку від Укрсиббанк рівний персональному кредитному ліміту на картці. Щоб купити телефон чи інший товар в розстрочку, потрібно перевірити доступний ліміт, зайшовши в онлайн банкінг, потім обрати товар і на касі повідомити касира про наміри оформити розстрочку.