Подвійна конвертація

Покупки в інтернеті і подвійна конвертація валют

  • 20.11.2024
  • 7 хвилин на читання
  • Read Icon 18909 прочитали
Експертна оцінка:  Тетяна Боримська

З появою електронних грошей та платіжних карток купувати товари в будь-якій країні стало так само просто, як в магазині поряд з домом.

Платіжні картки, що випускаються українськими банками, належать міжнародним платіжним системам, тому ми маємо можливість розраховуватись за покупки в будь-якій країні світу, не залежно від валюти, вказаній на ціннику, та валюти карткового рахунку.

Конвертація валют – це обмін однієї валюти на іншу в залежності від їх відносної ринкової вартості, яку називають курсом конвертації.

За конвертацію валют кожна платіжна система знімає комісію. Це відбувається дуже швидко, а комісія складає 0,1%-0,2%, тому ми не завжди помічаємо, що з карти знімається дещо більша сума.

Крім того обмінні курси банку еквайрера, банку емітента і платіжної системи також відрізняються. Коли при проведенні розрахунків на великі суми виникає подвійна, і навіть потрійна конвертація, додаткові витрати стають дуже помітними.

Правила конвертації валют

  1. Якщо операція виконується через банкомат або банківський термінал вашого банку, валюта операції конвертується в валюту рахунку за курсом, який встановлений банком на дату списання коштів, а за конвертацію знімається комісія.
  2. В банкоматах України отримати готівкові кошти можна лише у гривнях, не залежно від того, в якій валюті відкрито рахунок. В банківській касі можна отримати кошти як у гривні, так і в іноземній валюті без комісії за конвертацію.
  3. Якщо знімати готівку за кордоном у валюті, відмінній від карткового рахунку, знімається комісія за конвертацію. Незалежно від валюти рахунку знімається додаткова комісія за зняття готівки за кодоном 1%-3%.

Якщо це разова операція – зайві витрати будуть несуттєві, але під час подорожі або регулярних взаєморозрахунків загальні суми платежів зростають, тому такі витрати стають помітними. Заради економії грошей подвійної, і тим паче потрійної конвертації бажано уникати.

Порядок конвертації валют

Конвертація валют відбувається у разі здійснення операції з платіжною карткою у валюті, що не збігається з валютою карткового рахунку.

Що впливає на кількість конвертацій валют:

  • країна, в якій виконується платіжна операція
  • валюта рахунку, на який надходить платіж
  • валюта карткового рахунку в українському банку
  • розрахункова валюти міжнародної платіжної системи* (VISA, Mastercard)

Конвертація проходить у 2 етапи:

  • валюта операції** –> розрахункова валюта платіжної системи***.

На даному етапі конвертація здійснюється за курсом, встановленим міжнародною платіжною системою на «розрахункову дату» (вона може бути на 1-2 дні раніше, ніж спишуться кошти з рахунку)

  • розрахункова валюта платіжної системи –> валюта рахунку.

Конвертація здійснюється у день списання коштів з рахунку за курсом банку, який встановлений на дату операції.

Які основні валюти використовують платіжні системи для проведення розрахунків в різних країнах з українськими банками:

Платіжна система Країна, в якій здійснюється платіж Розрахункова валюта
Visa Україна UAH
Євросоюз EUR
Інші країни USD
Mastercard Україна UAH
Всі інші країни EUR або USD

*Міжнародна платіжна система (МПС) – Visa International (платіжні картки Visa), MasterCard (платіжні картки MasterCard, Maestro)

**Валюта операції – це офіційна валюта країни, в якій виконується оплата карткою або зняття готівки в банкоматі. Відповідає валюті рахунку в банку, на який надходять кошти при оплаті.

***Розрахункова валюта платіжної системи – це валюта, в якій конкретний банк проводить розрахунки з відповідною міжнародною платіжною системою (долар США або Євро).

Приклад подвійної конвертації

Для кращого розумінні, як проходить конвертація при оплаті в інтернет магазині, наведемо приклад:

Ви купуєте товар вартістю 100 фунтів стерлінгів (GBP) від продавця, який знаходиться у Великій Британії. Магазин виставляє ціну у гривнях 3680 грн, тому що банк еквайрер, який його обслуговує, конвертує ціні товару за своїм курсом 36,8 грн за 1 GBP.

Платіжна система використовує американський долар для проведення операцій з вашим банком, тому вона конвертує виставлений у гривнях рахунок в долари за своїм обмінним курсом і виставляє банку емітенту (вашому банку) рахунок у доларах 136,3$.

Ваш банк виконує конвертацію доларів у валюту вашої картки за своїм комерційним курсом і списує з вашого рахунку 3693 грн.

схема

Як уникнути подвійної конвертації?

Подвійна конвертація – це обмін валют, який відбувається не напряму, а через додаткову розрахункову валюту, яку використовує платіжна система для проведення фінансових операцій у певній країні.

Уникнути подвійної, чи потрійної конвертації валют можливо. В залежності від виду операції, спробуйте зробити наступне:

► Збираючись за кордон, відкрити картковий рахунок у правильній валюті. Поцікавтесь у менеджера банку, яку валюту використовує міжнародна платіжна система для розрахунків з вашим банком у країні призначення (в якій ви збираєтесь витрачати гроші).

► При оплаті в інтернет магазині знайти на сторінці оплати або в налаштуваннях профілю можливість відключити конвертацію на стороні продавця (наприклад, у PayPal є спеціальна галочка).

► Включити обмеження на платежі з подвійною конвертацією в налаштуваннях своєї платіжної картки.

Вам потрібно обрати таку валюту рахунку, яка збігається з розрахунковою валютою платіжної системи в країні, що приймає платіж.

Наприклад, в Україні обидві платіжні системи використовують гривню, як валюту розрахунків. Але у всіх країнах, крім Євросоюзу, платежі карткою VISA будуть спочатку конвертуватись в долари, а потім у валюту конкретної країни.

Тому для поїздки в країни Африки чи Азії з карткою Visa краще відкрити рахунок у доларах. Якщо їхати до Європи, краще обрати платіжну систему, для якої основна розрахункова валюта буде Євро, і відповідно відкрити картковий рахунок в українському банку у Євро.

Якщо ви часто оплачуєте покупки в інтернет-магазинах банківською карткою, ми рекомендуємо оформити  платіжну картку Універсальна Gold ПриватБанк до рахунку в доларах або євро. Ця картка особлива тим, що комісія за конвертацію валют не знімається, якщо розраховуватись нею в українських магазинах.

Миттєва конвертація

Деякі інтернет-ресурси та закордонні банкомати використовують технологію моментальної конвертації валют DCC (Dinamic Carrency Convertatin). Технологія дозволяє проводити розрахунки у валюті країни, в якій емітована картка. Для України це гривня.

Закордонний магазин пропонують оплатити покупку у гривні, здійснюючи про цьому моментальну конвертацію по власному курсу. Цей курс часто буває невигідним для покупця. Оплата за покупку при цьому проходить у місцевій валюті.
Операція відбувається в три етапи:

  • Іноземний банк, який обслуговує магазин, конвертує валюту покупки у гривню.
  • Платіжна система конвертує суму у гривні у свою розрахункову валюту (долар або євро) за своїм курсом
  • Сума у євро або доларах конвертується у валюту картки, з якої списуються кошти

Так виникає подвійна або навіть потрійна конвертація валют.

Уникнути такої конвертації можна, якщо не оплачувати покупки в іноземних магазинах у гривні, або заборонити транзакції з подвійною конвертацією в налаштуваннях картки.
Послуга блокування подвійної конвертації валют доступна з карткою monobank.


Якщо уважно віднестись до вибору платіжної системи та валюти рахунку, то можна уникнути подвійної і потрійної конвертації валют. Крім того, можна самостійно поміняти валюту в Україні по вигідному курсу і додатково заощадити.

Пропонуємо почитати:

Ця стаття була корисною?

2 з 3 вважають це корисним

Регіональний менеджер Financer.com.ua. Експерт з аналітики та створення статей у сфері фінансів. Досвід у вивчені сучасних економічних ноу-хау: інтернет-банкінг, криптовалюта, електронні гаманці.

Фінансову інформацію перевірено Тетяна Боримська - Фінансовий експерт
Поділитись на
Read Icon 18909 прочитали

Переглянути наші теми

Використовуйте Financer.com щоб відчути різницю  Дізнатись більше