Платіжні картки PayPass (нова назва Contactless) та PayWave дозволяють оплачувати дрібні покупки моментально, без введення ПІН-коду чи підпису. Транзакція проходить за 2 – 3 секунди, якщо безконтактна картка знаходиться на відстані 1-3 см від платіжного термінала.
PayPass та PayWave:
PayPass та PayWave – це системи безконтактних платежів, які використовують технології RFID (Radio Frequency Identification або радіочастотна ідентифікація) і NFC (Near Field Communication або з’єднання ближнього поля). Різниця між ними лише в тому, що PayPass належить платіжній системі Mastercard, а PayWave – платіжній системі Visa.
В пластикову карточку та платіжний термінал вбудовані RFID чіпи, які можуть передавати і приймати короткі радіохвилі. Безконтактна картка працює, як транслятор інформації для здійснення платежу в зашифрованому вигляді.
Для проведення безконтактної транзакції застосовуються ті ж самі платіжні мережі, що й для платежів з використанням магнітної стрічки. Відмінність лише в тому, що дані зчитуються не з магнітної стрічки, а передаються за допомогою радіохвиль дуже короткого спектра дії – лише кілька сантиметрів.
Банки встановлюють ліміти на безконтактні платежі без аутентифікації користувача (без введення PIN коду). У Європі діють ліміти в межах 10-30 євро, в Україні за замовчуванням встановлюють обмеження 100 грн, але його можна змінити самостійно в налаштуваннях картки, зайшовши до власного облікового запису.
Що запитують про безконтактні платежі:
Чим відрізняються PayPass і PayWawe?
Між картками Mastercard PayPass (нова назва Contactless) та Visa PayWave немає значної різниці в швидкості з’єднання, радіусі дії чи способі використання. Будь-який термінал, що підтримує безконтактні технології, однаково працює з обома системами.
Чи можна змінити ліміт платежів без пін-коду?
Ліміт можна збільшити тільки в межах встановленого банком максимального ліміту. Не встановлюйте занадто великий ліміт на платежі без пін-коду, якщо безконтактна картка загубиться, зловмисник зможе користуватись нею, аж поки ви її не заблокуєте.
Загубилась безконтактна картка, що роботи?
Картку потрібно терміново заблокувати, зателефонувавши до банку або скориставшись інтернет-банкінгом. Зловмисник зможе оплатити дрібні покупки без пін-коду в межах вашого ліміту.
На яку суму можна купувати без пін-коду?
В супермаркетах не вимагають вводити пін-код при оплаті за покупки картками Mastercard PayPass (Contactless) – на суму до 100 грн, та Visa PassWave – на суму до 500 грн (частіше в межах 100 грн).
Google Pay та Apple Pay
В сучасний смартфон з підтримкою технології NFC можна додати всі свої картки і оплачувати покупки взагалі без пластику. Це стало можливо завдяки новим платіжним системам Google Pay і Apple Pay. Якщо завантажити один з цих додатків на смартфон та ввести дані будь-якої платіжної карти, то можна оплачувати покупки власним смартфоном.
Як працює оплата смартфоном:
Платіжні системи Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay замінюють реквізити платіжних карток на унікальні цифрові ідентифікатори і надалі використовують їх для здійснення платежів із застосуванням ґаджетів із функцією NFC.
Безконтактна оплата телефоном навіть безпечніша, ніж з платіжною карткою, тому що смартфон захищений блокуванням екрана. Для кожної транзакції генерується одноразовий код, а номер картки і персональні дані власника не передаються. NFC на смартфоні можна вмикати або вимикати самостійно.
Розрахунки безконтактною карткою проходять швидше, ніж оплата телефоном, яка потребує більше “зайвих рухів”. Смартфон перетворився на універсальний гаджет, але зовсім без карток не обійтись, тому що акумулятори інколи розряджаються!
Де можна платити безконтактно?
PayWave та PayPass вже працює в метро, в перспективі може використовуватись в будь-якому транспорті. Раніше в метро потрібні були спеціальні картки, зараз можна розрахуватись безконтактною банківською картою. В деяких містах України вже працює безконтактна оплата за проїзд у громадському транспорті.
Платіжна карта PayPass або PayWave дає можливість розрахуватись за покупку через будь-який платіжний термінал, який підтримує технологію NFC. На 2020 рік безконтактні технології використовують більше наж 5 млн платіжних терміналів в різних країнах світу.
Більшість торгових точок та сервісів в Україні, які використовують безготівкові розрахунки, вже приймають безконтактні платежі. На початок 2021 року приблизно 50% платіжних карток безконтактні.
Пропозиція від monobank
Картка Mastercard PayPass + банк у смартфоні без черг у відділеннях!
- Кредитний ліміт до 100000 грн
- До 62 днів без відсотків
- Кеш-бек на карту до 20%
Переваги та недоліки карток PayPass і PayWave
- Економія часу завдяки швидкій оплаті дрібних покупок чи послуг
- Для проведення платежу генерується одноразовий динамічний код
- Подвійне списання коштів неможливе – термінал блокується під час платежу
- Не потрібно передавати карту касиру для оплати за товар
- Існує деяка небезпека, що стороння людина може скористатись карткою без введення пін-коду.
Якщо вкрадену картку з функцією безконтактних платежів не заблокувати швидко – зловмисник може оплатити свої покупки в магазині в межах невеликої суми, але необмежену кількість разів.
Безпека PayPass та PayWave
На перший погляд здається, що розраховуватись без введення пін-коду небезпечно, і будь-хто може заволодіти банківською карткою та розплачуватись нею в магазинах.
З іншого боку, вводити PIN в присутності сторонніх людей небезпечніше. Якщо злодій запам’ятає ваш код доступу і викраде кредитку, то заволодіє всіма грішми за кілька хвилин, а не лише невеликою сумою.
Теоретично, зчитати дані платіжної карти PayPass може будь-який POS-термінал, який знаходиться на відстані 1-3 см. Але, для цього його потрібно спочатку налаштувати – ввести дані для проведення платежу (номер товару, суму до сплати, розрахунковий рахунок банку) і розмістити над ним картку на кілька секунд в правильному положенні.
Платіжний термінал генерує одноразовий код, після отримання якого запит блокується, тому повторно провести той самий платіж неможливо. Після виконання платежу термінал подає сигнал, а інформація про проведений платіж збережеться в вашому банку.
Ризик шахрайства невисокий, тому що тримаючи картку в руках простіше контролювати дії людини, яка приймає платіж. Коли ви розраховуєтесь в магазинах без введення пін-коду, не випускаючи пластик з рук, у зловмисника менше шансів запам’ятати чи скопіювати інформацію з карти. Якщо картка загубилась або викрадена, її можна швидко заблокувати.
Де оформити безконтактну картку
Платіжні картки, які підтримують технологію NFC для безконтактної оплати (PayPass, PayWave) можна оформити в більшості банків, які обслуговують приватних осіб. В деяких фінустановах всі картки обладнані такою функцією, в інших безконтактну картку можна замовити за додаткову плату або обрати з переліку тарифних планів.
Ми пропонуємо звернути увагу на наступні картки:
Назва банку | Переваги платіжної картки |
---|---|
ПриватБанк | Безкоштовна розстрочка під 0,01%, зняття зарплати без комісії |
Монобанк | Будь-які витрати в розстрочку, кешбек, безкоштовне поповнення мобільного |
Ідея Банк | Кешбек за всі покупки, високий процент схвалення кредитів |
Обираючи кредитку на Financer, враховуйте не тільки наявність безконтактної функції. Ви можете порівняти тарифи на обслуговування та випуск, розмір кредитного ліміту та тривалість пільгового (безвідсоткового) періоду.
Пропонуємо почитати:
- Як працює банківська система в Україні?
- ТОП 10 видів шахрайства з платіжними картками.
- Як користуватись кредиткою з вигодою для себе?
- 10 цікавих фактів про кредитки