Пенсія та пенсійна система – як отримати більше грошей на пенсії?
- 26.09.2024
- 10 хвилин на читання
- 1676 прочитали
Молоді люди в Україні вважають, що пенсія – це щось настільки віддалене, що думати про неї не варто, принаймні до 40 років. В країнах з розвиненим капіталізмом все зовсім по-іншому.
Якщо ви мрієте бути заможною людиною і подорожувати світом, а не виживати на державну пенсію – дізнайтесь більше, як працює пенсійна система, і як можна забезпечити собі гідну пенсію.
Що таке пенсія?
Пенсія – це грошові платежі зі спеціальних фондів, створених для виплат громадянам похилого віку, інвалідам, та людям, які потребують соціальної підтримки.
Які бувають пенсійні системи?
Кожна країна самостійно вирішує, яким чином формувати пенсійні фонди і як виплачувати пенсії. Є дві основні системи пенсійного забезпечення:
- Солідарна система
- Накопичувальна система
Як працює солідарна система?
При солідарній системі пенсійний фонд наповнюється внесками людей, які працюють і отримують доходи, і виплачує пенсії людям, які не працюють і мають право на пенсію.
Хто має право на пенсію:
- Люди похилого віку, які мають страховий стаж (мін. 15 років)
- Люди, що не працюють через інвалідність
- Люди, що втратили годувальника
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – обов’язковий платіж у Пенсійний фонд, який сплачується щомісяця у відсотках від заробітної плати чи іншого доходу.
Люди, які сплачують ЄСВ, є застрахованими особами, а період сплати внесків називають страховим стажем. Розмір майбутньої пенсії залежить від страхового стажу та розміру бази для нарахування ЄСВ (зарплати).
Солідарна система є надійною, якщо населення країни зростає, або принаймні не зменшується. Якщо кількість пенсіонерів стає великою відносно працюючих громадян, пенсійні внески відносно зарплати теж зростають і стають обтяжливими.
В Україні пенсію за солідарною системою отримують 11 млн фізичних осіб, що складає 27% населення або кожний четвертий громадянин.
Як працює накопичувальна система?
Накопичувальна система відрізняється тим, що внесені у Пенсійний фонд кошти працездатних громадян не виплачуються іншим людям, а зберігаються на особистому рахунку до досягнення ними пенсійного віку.
Накопичувальна система дає змогу використовувати зібрані у пенсійних фондах кошти для інвестицій, що сприяє розвитку економіки країни. Вкладники отримують інвестиційний прибуток – зберігають від інфляції і збільшують свої пенсійні заощадження.
Пенсійна система в Україні
Система пенсійного забезпечення в Україні після пенсійної реформи буде складатися з трьох рівнів:
- Солідарна система обов’язкового державного пенсійного забезпечення
- Накопичувальна система обов’язкового державного страхування
- Система добровільного недержавного пенсійного забезпечення
Станом на 2021 рік в Україні повноцінно працює тільки перший рівень пенсійного забезпечення. Другий рівень планують ввести у 2023 році, а третій функціонує, але не користується популярністю у населення через недовіру до фінансової системи в цілому.
Державний пенсійний фонд
За збір коштів і виплату пенсій у солідарній пенсійній системі відповідає Державний пенсійний фонд. Основне джерело наповнення Фонду – єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
Через негативну динаміку демографічних показників доходів пенсійного фонду не вистачає на виплату пенсій, тому він дотується з державного бюджету. У 2020 році Фонд виплатив пенсій на суму 479 млрд грн, з яких 85 млрд грн він отримав з державного бюджету.
Недержавні пенсійні фонди
Для збереження пенсійних заощаджень громадян від інфляції НПФ інвестує їх у активи, перелік яких, та їх частка в інвестиційному портфелі, обмежені законом. НПФ не має права вкладати кошти у ризикові активи, наприклад, купувати криптовалюти, чи торгувати на валютній біржі.
Основні активи НПФ – державні облігації, нерухомість, цінні метали, цінні папери банків та українських підприємств.
Заощадження на пенсію з НПФ виглядає привабливо завдяки роботі складних відсотків. Якщо вносити лише 2%-3% від доходу на рахунок в НПФ протягом 15-20 років, то можна значно збільшити власні заощадження до виходу на пенсію.
Які ризики:
В умовах нестабільної економіки та кризових явищ накопичені на пенсію гроші можуть знецінюватись через переоцінку ринкової вартості активів та інфляцію.
На жаль, в Україні все працює не так, як в Європі. За висновками USAID, значна частина прибутку НПФ втрачається через надто великі адміністративні витрати 4%-7%. Це пов’язано з порівняно низьким обсягом капіталів, які зібрані у фондах.
Інші способи заощадити гроші на пенсію
В економічно розвинутих країнах недержавне пенсійне забезпечення є основним способом накопити на життя у похилому віці. Люди спочатку заощаджують гроші на банківських рахунках, а потім самостійно вкладають їх у різні активи, які приносять пасивний дохід.
Страхування життя
Популярний у Європі спосіб створити пенсійні заощадження – вкласти договір накопичувального страхування життя зі страховою компанією. Такий поліс вважається надійним способом накопичити гроші і отримувати довічну пенсію.
Основна особливість і перевага страхової накопичувальної пенсії – її поєднання зі страховим захистом. Якщо людина втратить працездатність раніше визначеного строку і страхові внески припиняться – страхова компанія зобов’язана виплачувати пенсію за рахунок власних коштів.
Довгострокові інвестиції
В країнах з ринковою економікою є й інші способи забезпечити собі високі доходи в похилому віці, на пенсії. Більшість громадян в Європі добре знайомі з інструментами фондових ринків і активно ними користуються.
Середній американський пенсіонер має у своєму активі акції компаній і біржових фондів (ETF). В Україні фондовий ринок надто погано розвинений, на фондовій біржі представлено небагато українських компаній, а купити акції закордонних взагалі можливо тільки через посередників.
Пайові інвестиційні фонди
Інвестиції з пайовими фондами можуть приносити більший прибуток, ніж банківські депозити чи пенсійні фонди, але відносяться до більш ризикових. Переваги для фізичних осіб – низький поріг входу і диверсифікація (тому що ПІФ самостійно виходить на фондовий ринок і купує там різні активи).
Інвестиції в нерухомість
Інвестиції в нерухомість залишаються найдоступнішим видом капіталовкладення в нашій країні. Нерухомість не приносить великого прибутку відносно до вкладених коштів, але такі інвестиції зрозумілі, доступні, і порівняно надійні.
Навіть якщо ціни на нерухомість падають, вона все одно не втрачає свою реальну цінність, на відміну від будь-якої валюти. Орендна плата (ваш додатковий дохід на пенсії) зазвичай залежить від рівня зарплат в країні, але частину коштів доведеться витрачати на ремонт.
Банківські депозити
Строковий банківський депозит не принесе великого прибутку, але захистить пенсійні заощадження від інфляції. Якщо не знімати гроші протягом 15-20 років, складні відсотки будуть працювати так само, як у пенсійному фонді.
Перевага депозиту в тому, що за необхідності можна не пролонгувати термін, а забрати гроші з банку, щоб інвестувати в інші активи. Важливо тільки обрати надійний банк, а краще – покласти невеликі суми на депозити в різних банках, щоб зменшити ризики. Також ви можете скористатись рейтингом надійності банків.
Важливо знати:
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб гарантує повернення депозитів на суму до 200 000 грн в кожному банку.
На відміну від банків, недержавні пенсійні фонди – це некомерційні організації, які не можуть оголосити себе банкрутом.
Як отримувати більший дохід на пенсії?
Кожний з нас самостійно вирішує, яким способом забезпечити власну старість. Але ми радимо використовувати декілька різних інструментів. Якщо почати заощаджувати у віці 25-30 років – щомісячні внески (для створення пенсійних заощаджень) будуть мінімальними і необтяжливими:
- Сплачувати ЄСВ для збільшення страхового стажу (мін. 1430 грн)
- Вкласти договір страхування життя на 10-15 років (від 5000 грн на рік)
- Вкласти договір з недержавним пенсійним фондом (100-300 грн щомісяця)
- Заощаджувати гроші на банківському рахунку (100-500 грн щомісяця)
- Інвестувати час та гроші у власний бізнес, який буде приносити пасивний прибуток у майбутньому.
- Інвестувати гроші (або час) в активи, які можуть приносити пасивний дохід
- Придбати нерухомість у розстрочку з метою здачі в оренду (офіс, невелику квартиру, торговельну площу, гараж)
Останні два способи отримувати гідний дохід на пенсії потребують значних коштів, але якщо поставити собі таку мету ще у молодому віці, то до виходу на пенсію реалізувати ці плани цілком реально.
Чим раніше ви почнете накопичувати гроші на пенсію, тим ефективніше працюватимуть на вас складні відсотки! Всього 1%-2% від доходу, які ви заощадите сьогодні, здатні значно змінити ваше життя в майбутньому.
Найкращі страхові компанії
Інші статті:
- Заощадження та інвестиції, або як досягти фінансової свободи.
- Як створити пасивний дохід – 10 можливих способів.
- Як правильно інвестувати в об’єкти нерухомості?
Використані джерела:
- Закон України Про загальнообов’язкове пенсійне страхування
- Закон України Про пенсійна зебезпечення
- Закон про недержавні пенсійні фонди